Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво гунно-сарматської епохи

Гунно-сарматське мистецтво склалося в результаті історичних подій, які породили новий світогляд і нові образи і т. д. Воно стало відображенням нового часу.

Носіями скіфських традицій були продовжували жити в нових умовах етнічні групи, які залишилися від попередньої епохи. Про це свідчать наскальні зображення на Єнісеї і в Гірському Алтаї, трансформовані оленеві бляшки з поховань тесинской та інших культур степової Євразії того часу.

Як і в попередню епоху, гунно-сарматське мистецтво було представлено наскальними зображеннями, розташованими в більшості своїй на тих же пам'ятках, де наносилися малюнки раніше, предметах дрібної пластики (бронзових фігурках оленів, баранів, куланів, коней з тесинских і таштыкских поховань). Однак з'являються в мистецтві та інші форми, не характерні для попередніх культур скіфо-сибірського світу: портретні, часто розфарбовані скульптурні маски, посмертні зображення голів померлих, знайдені в тесинских і таштыкских могильниках. У похованнях присутні художньо оформлені парні поясні чотирикутні ажурні застібки.

Принципова відмінність між мистецтвом скіфської і гунно-сарматської епох полягає в тому, що скіфське мистецтво було мистецтвом символу, штампа, мистецтвом як би застиглих фігур. Гунно-сарматське мистецтво - це мистецтво руху, експресії. Його основними образами стали біжать коні з характерно підігнутою передньою ногою, рухомі фігури людей і сцени боротьби людей, хижаків і травоїдних, летять птахи. Найкраще особливості нової епохи передані в зображеннях на золотий двосторонньої поясний бляшці з сибірської колекції Петра I. На ній передана міфологічна сцена, центром якої є Дерево. Воно незвично: складається з гілок, які закінчуються товстими гіпертрофованими нирками. Під ним сидять дві людини (европеоид і монголоїд), поруч з якими знаходяться два коні. Нижній відросток дерева з'єднаний з мордою однієї з коней. Другий такий же відросток з'єднаний з шиєю людини. На руках у сидять лежить третій чоловік, одягнений у короткий каптан. Найважливіше в цій сцені, мабуть, те, що дерево росте з плеча людини, що лежить можливо, мертвого. З гілками Дерева життя - центрального символу композиції поєднані всі персонажі цієї оповідної міфологічної сцени. Дерево, що росте з померлої людини, виступає як символ відродження, передана прямий зв'язок з ним тварин і трьох людських фігур.

Рис. 58. Гунно-сарматська епоха:

1 - золота застібка поясу (Сибірська колекція Петра I); 2 - бронзова поясна пластина (з М. А. Дэвлет)

Рис. 59. Дерев'яні обвуглені пластини з зображеннями (Могильник Тепсей III)

(М. П. Gryaznova)

У гунно-сарматську епоху II ст. до н. е .. - IV ст. н. е. спостерігається поступове згасання класичного мистецтва скіфської епохи, з'являються не властиві попередньому мистецтву сюжети і форми: чотирикутні ажурні бронзові бляшки із зображенням пар протистоять один одному биків, боротьбою коней, орнаментальними мотивами.

Стилізовані дерева, гілки і листя обрамляють зображення на багатьох чотирикутних ажурних поясних пластинах і застібках, знайдених в Ордос і Сибіру. На пластинах з рослинною символікою зазвичай присутні сцени боротьби хижаків і травоїдних тварин. Вважається, що цей сюжет символізує весняне відродження. Характерні для цієї епохи сцени "терзання", представлені на золотих парадних предметах. Вважається, що сцена боротьби сприймалася як символ весняного відродження і царська емблема влади.

Часто зустрічалися зображення тварин у колі, бифигурные і багатофігурні стилізовані зображення.

Свого роду художнім відображенням особливостей нової епохи є графічні зображення на обвуглилися дерев'яних пластинах з могильника Тепсей III в Хакасії, наповнені рухом, боротьбою, експресією (біжать, стріляють з лука фігури людей, що скачуть олені, хижаки).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
Археологічні культури гунно-сарматської епохи
Мистецтво Епохи Відродження: Італія
Епоха палеометалла
Епоха Відродження
Розвиток культурологічної думки від епохи просвітництва до початку XX ст.
Культурологічна концепція романтизму як реакція на епоху просвітництва
Музика епохи Бароко
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси