Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція V. Археологія давніх держав Євразії

Лекція 12. Археологія Античних міст причорномор'я і землеробських районів середньої Азії і Казахстану в 1-му тисячолітті до н. е .. - 1-му тисячолітті н. е.

Основні події та винаходи:

o Причорномор'я - зона контакту двох цивілізацій: давньогрецької та скіфо-сибірської (скотарської);

o Великий шовковий шлях - перша трансконтинентальна залізниця Схід - Захід.

Міста Боспору

У другій половині 1-го тисячоліття до н. е. - перших століттях нашої ери. Причорномор'ї було одним з районів античної цивілізації, спочатку грецького, а потім греко-елліністичного і римського світу. Перші поселення стародавніх греків на північному березі Чорного моря з'явилися в VII-VI ст. до н. е. Одне з них розкопано на о. Березань в гирлі Дністровсько-Бузького лиману. Давні поселення були засновані греками і на березі Керченської протоки. Там, де зараз розташована Керч, був заснований древній Пантікапей. На протилежному, кубанським, березі виникла Фанагорія. Недалеко від Пантікапея були створені поселення Тірітака, Німфей і Мірмекій, на Кавказькому узбережжі Чорного моря - Діоскуріада в Абхазії, Фазіс в гирлі Ріоні та ін. Дещо пізніше, в V ст. до н.е. на західному узбережжі Криму, на місці сучасного Севастополя був заснований древній Херсонес.

Давньогрецькі міста-колонії були абсолютно самостійними державами: ні в економічному, ні в політичному відношенні вони не залежали від метрополії. Колонії мали своє правління, закони, проводили незалежну внутрішню і зовнішню політику, карбували монети. Окремі причорноморські колонії пізніше самі засновували поселення. Наприклад, Пантікапей мав кілька колоній, серед яких була розташована в пониззі Дону Танаїс. Грецькі колонії активно торгували як з місцевим населенням (скіфами, таврами) - предметами ремісничого виробництва, так і з Грецією, куди поставляли хліб, рабів, солону рибу та інші товари.

Античні поселення з їх високим рівнем міської культури, архітектури, писемності, театром, образотворчим мистецтвом, гуманістичних у своїй основі світоглядом грали провідну роль у розвитку навколишніх територій протягом майже 1000-літньої історії. У грецьких містах процвітали ковальське, гончарне, ювелірне, каменерізне ремесла. Жителі займалися сільським господарством, вирощували пшеницю, ячмінь, виноград і овочі. У містах оброблялася і накопичувалася для вивезення в Грецію товарна продукція.

Більшість грецьких міст Північного Причорномор'я не були об'єднані ні політично, ні економічно. В цьому відношенні відрізнялися тільки міста, розташовані на берегах Боспору Кіммерійського (Керченської протоки), які входили у єдине Боспорське держава.

Узбережжя Керченської протоки мало вигідне географічне положення: тут проходив водний шлях з Греції, Середземного і Чорного морів в Азовське море (стародавню Меотиду), до скіфів, меотам і іншим народам, тому грецькі міста виникли тут не випадково.

Більшість боспорських міст були засновані в VI ст. до н. е. ионийцами - вихідцями з Мілета. У 480 р. до н. е. міста об'єдналися, утворивши Боспорське царство. Держава, проіснувавши 900 років, загинуло в IV в. н. е. під натиском гунів. Головним містом був Пантікапей. При правителів династії Спартокидів у IV-III ст. до н. е. Боспор поширив свій вплив на численні місцеві племена.

Рис. 60. Золоті давньогрецькі монети Причорномор'я:

1 - Золотий аурес із зображенням орла з піднятими крилами (Ольвія), I ст. н. е.; 2 - срібна драхма, II ст. до н. е. (Херсонес), (зображена діва в зубчастому вінці); 3 - золота гемидрахма, Ольвія, IV ст. до н. е.; 4 - статер, Херсонес. Зображення божества Херсонеса I ст. н. е.; 5 - золотий статер (Пантикопей), IV ст. до н. е., (зображений львиноголовый грифон)

Столиця Боспорського царства давно привертала увагу археологів. Стародавнє місто розташовувався на місці сучасної Керчі, на схилах гори Мітрідат. Він був обнесений кріпосною стіною. На вершині гори височів акрополь - фортеця всередині міста, де знаходилися громадські будівлі. Споруди античного Пантікапея свідчать про високий рівень будівельного мистецтва. Будинки були складені з обтесаних вапнякових плит і покриті черепицею. Було встановлено наявність у місті господарських ділянок, де розташовувалися зерносховища. Торгівля зерном займала важливе місце в житті Боспору. Не випадково на пантікапейських монетах IV ст. до н. е. зображувалися хлібний колос і плуг.

Найбільшим боспорським містом на східному узбережжі Керченської протоки була Фанагорія.

Археологами відкриті залишки кам'яних будівель різного призначення. Одне з них - величезне але розмірами приміщення - гімназія, де молоді греки займалися фізичними вправами. Серед руїн знайдені засоби для гімнастичних вправ, кілька стригилей, якими видаляли масло з тіла спортсмена, роблячи масаж, і арибаллы - спеціальні посудини, в яких зберігали олію для натирання тіла.

Рис. 61. Господарство античних поселень Причорномор'я:

1, 2 - плани і реконструкція сільських садиб (за Η. М. Печенкину і Л. Н. Щеглову); 3 - робота на зернотерке; 4 - зернотерка з товкачем; 5,6 - ручні млини; 7-9 - монети; 10-15 - залізні серпи і мотики

Перебуваючи в гирлі одного з судноплавних рукавів Кубані, Фанагорія була торговим містом. Під час розкопок були виявлені склади амфор V ст. до н. е., що служили для зберігання та транспортування на кораблях рідких і сипучих продуктів.

Біля деяких міст відкриті грецькі поховання, що відрізняються від традиційних поховань місцевих жителів з улаштування похоронних склепів та інвентарю. Померлих ховали у кам'яних саркофагах, покритих різьбленням і гіпсовими прикрасами. Саркофаги поміщали в могильні ями і склепи, які викладалися з каменю за типом грецьких будинків, зі східчастими склепіннями. Так, грандіозне і витончена споруда представляв собою "царський" курган в Пантікапеї, мав довгий коридор з уступчатым перекриттям. Стіни склепу розписані. У так званому склепі спортсменів у Пантікапеї стіни прикрашені зображеннями стригилей, рушників і лаврових вінків. У склепі біля Фанагорії зображені голова богині Деметри і золоті фігурки учасників свята на честь неї. Вважають, що тут була похована жриця.

Унікальні твори грецького мистецтва виявлені в склепах Горгіпії, що розташовувалася на місці сучасної Анапи. На фресках одного з них зображені подвиги Геракла, а в склепі поруч, де в саркофазі був похований знатний воїн, лежали золоті чоловічі персні, браслети, шийна гривня, покритий золотою чеканкою кинджал і піхви із зображенням орла, терзающего зайця. На голові воїна був золотий вінок з фігурою Афродіти.

Античний місто було центром сільськогосподарської округи. Цікавий матеріал дали розкопки поселень поблизу сіл Георгіївка, Киммерийка та ін. Один з будинків на поселенні поблизу Киммерийки зберігся майже повністю. До загальної глухій стіні прилягали три ізольованих приміщення з відкритим двором, вимощеним кам'яними плитами. Всередині приміщень знаходилися кам'яні вогнища, зернові ями, маса кераміки. Археологи встановили, що велика кількість сільських поселень належить до IV-III ст. до н. е. В цей час існували різні типи сільських поселень, біля яких знаходилися поля і обгороджені ділянки - клеры.

Були розкопані залишки великої рабовласницької сільськогосподарської садиби з огорожею, двором, господарськими приміщеннями і зерновими ямами, що відносяться до кінця IV ст. до н. е.

Боспор був важливим постачальником хліба в Афіни. У IV ст. до н. е. звідси вивозилося 400 ТОВ медимнов хліба (один медимн дорівнює 39,17 кг). На Боспорі діяла двухпольная система землеробства: земля ділилася на дві ділянки, один залишалося під паром, а інший оброблявся. Землю обробляли залізними мотиками напівмісячної форми, що нагадують сучасну сапу, отримали поширення залізні наральники. Урожай збирали залізними серпами і косами. Зерно розмелювали ручними зернотерками, з IV-III ст. до н. е. - круглими жорнами. В боспорських містах було розвинуте виноробство. У Мирмекии, Тиритаке та інших містах виявлені залишки виноробень. Відкриті кам'яні давильные майданчики, преси, резервуари для відстоювання та зберігання вина. Показові численні знахідки залишків керамічної тари, що служила для зберігання великої кількості вина. Греки не знали дерев'яних бочок: всі сипучі і рідкі продукти вони зберігали та перевозили у величезних глиняних судинах. Серед судин досконалих форм відомі амфори - що розширюється до верху посудини з вузьким горлом та двома високими ручками з боків. У них перевозили зерно, вино, масло. У уриті в землю величезних пифосах зберігали зерно. У домашньому побуті вживалися пелики, кратери для змішування вина з водою, килики для вина, гидрии, різні посудини для приготування і прийому їжі, туалетні судини. Посуд обпалювали двічі: один раз перед розписом, інший - після нанесення малюнка. Розпис на судинах зазвичай була сюжетної і уявляла, зокрема, сцени з життя богів. Залежно від кольору лаку, яким покривали поверхню судини і наносили малюнок, судини ділилися на чернолаковиє і краснолаковые.

Чорний лак відрізняється незвичайною міцністю і гарним матовим блиском. Він не боїться ні температури, ні вологи, ні впливу кислот. Чернолаковиє судини, що пролежали в землі більше 2000 ліг, так само свіжі й витончені, як і в часи їх створення. На жаль, секрет виготовлення цього лаку втрачений.

Рис. 62. Античне мистецтво:

1 - гидрия IV ст. до н. е.; 2 - ойнохия із зображенням Діоніса і Аріадни IV ст. до н. е.; 3 - амфора; 4 - килик; 5,6 - надгробки з Херсонеса; 7 - деталь розпису склепу Деметри в Пантікапеї, I ст. до н. е .. - I ст. н. е .. (Плутон викрадає Кору) (М. М. Кобылиной); 8 - скульптура жінки в хітоні і гіматії, III ст. до н. е.; 9 - фігурка актора в хітоні з рукавами і гіматії, V ст. до н. е.; 10 - фігура в подпоясанном хітоні, V ст. до н. е.; 11 - скульптура жінки в хітоні і гіматії, IV ст. до н. е. (Р. А. Кошеленко, І. Т. Круглікової)

Дуже красиві краснолаковые судини. Їх фон заповнювався чорним лаком, а фігури і орнамент залишалися натурального кольору глини, і тільки подекуди фарбою підкреслювалися опуклість м'язів, рух зображуваного героя. Сцени на судинах, як правило, відтворюють епізоди з творів Гомера і давньогрецьких трагиков. Часто зустрічаються і побутові сцени: бенкети, прогулянки, гра нпа музичних інструментах і т. д.

Рис. 63. Давньогрецькі судини VII-III ст. до н. е.:

1, 5-7 - кратери; 2-4 - амфори; 8 - стамном; 9 - дінос; 10-12 - килики; 13-15 - гидрии; 16, 17 - амфори-лутрофоры (Е. Р. Кастанаян)

У III ст. до н. е. у розписі кераміки стали застосовуватися і інші фарби: біла, жовта й синя. Така багатобарвна кераміка характерна для елліністичного періоду.

Виготовлення кераміки було важливою галуззю ремісничого виробництва. Так, у р. Німфеї були виявлені руїни печей для випалювання глиняного посуду та форми для виготовлення теракотових статуеток, а в Пантікапеї відкрито руїни черепичних майстерень. Черепиця і судини були забезпечені клеймами майстерень, в яких вони вироблялися. Крім гончаров в містах Боспору жили ковалі, ювеліри, столяри, камнетеси.

У Боспорі розквітало і ювелірне ремесло. Там були знайдені унікальні зразки античного ювелірного мистецтва: прекрасні художні судини, чудові лаврові і дубові вінки із золота, дивовижні за красою золоті сережки та намиста. В містах Боспору часто знаходять невеликі статуетки, що зображують молодих жінок з пишними зачісками, чоловіків і дітей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Археологія середньовічних етносів Євразії середини 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е.
Археологія середньовічних етносів Євразії
перша. Археологія
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Археологія середньовічних етносів Євразії середини 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е.
Північне Причорномор'я в I тисячолітті до н. е. - V-VI ст. н. е.
Пріоритетні цілі забезпечення комплексної безпеки міста
Середньовічне місто
Міста
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси