Меню
Головна
 
Головна arrow Філософія arrow Історія, філософія і методологія техніки та інформатики
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтернет і освіта

У наші дні рідко хто заперечує актуальність інформаційних технологій в справі освіти. Вони відкривають широкі можливості для його удосконалення. Мультимедіа, електронні розсилки, презентації, комп'ютерні моделі, лабораторні роботи, віртуальні тренажери знаходять широке застосування в навчальному процесі. Перерахувати всі сприятливі можливості використання інформаційних технологій в освіті навряд чи можливо. Але деякі з них, мабуть, заслуговують згадки:

o дистанційне навчання;

o зведення до мінімуму рутинної роботи (нехай вважає комп'ютер!);

o широке використання моделювання;

o закріплення кращого світового досвіду в будь-якій області знання і можливість звернення до нього;

o спілкування з педагогами, друзями та однолітками, в тому числі з іноземцями;

o використання інтерактивних методів навчання;

o візуалізація важких для спостереження реальних процесів, а також, що особливо важливо, концептуальних переходів;

o залучення до акуратності за рахунок використання електронних таблиць, графіків і діаграм;

o припинення паперобрудництва;

♦ можливість знайти відповідь на будь-яке питання;

o всебічна економія часу.

На автора цього підручника особливо сильне враження справляють дві унікальні можливості використання інформаційних технологій в освітньому процесі: по-перше, каскадна візуалізація концептуального пристрою теорії, а по-друге, можливість трансдисциплінарного освіти.

Будь-яка освічена людина знає, що реальне явище, що здається на перший погляд досить простим, у концептуальному відношенні є многозвенным і складним. Починаючи з давнини, педагоги билися над проблемою подання концептуального устрою світу в ясному для учнів вигляді. З цією метою вони проводили експерименти, малювали схеми, намагалися щось пояснити "на пальцях". Але дуже часто у відповідь від учнів вони чули: "не розуміємо". Комп'ютерні технології значною мірою полегшили долю педагогів. Тепер вони мають можливість поетапно візуалізувати процес навчання. Наприклад, викладач фізики спочатку показує реальний експеримент, потім примножує його екранними зображеннями, пропонує деякий текст про побачене і почуте, будує віртуальну модель (так, швидкість тіла зображується стрілкою), проводить анімацію (концепти починають рухатися!), пропонує студенту управляти анімацією, підрахувати значення змінних і т. д. Наявності дивно ефективний педагогічний метод візуальної каскадної концептуалізації.

Трансдисциплинарность знання полягає в органічному взаємозв'язку всіх його галузей. Ці зв'язки стають все більш тісними. Згідно з нашими спостереженнями, найбільш розвинені в трансдисциплинарном щодо педагоги, аспіранти та студенти придбали відповідну компетентність в першу чергу завдяки Інтернету. В якості навігатора знання він не терпить будь-яких знаннєвої ізоляції.

Відзначимо також деякі переваги електронних навчальних книг, зокрема підручників, перед їх паперовими побратимами. Електронний підручник органічно поєднує в собі різні форми подання концептуального змісту дисципліни, в тому числі текстову, візуальну, звукову, графічну, анімаційну. Він дає значно більше можливостей для вираження різних форм представлення концептів, ніж традиційний підручник.

Ще одна чудова здатність комп'ютерного підручника полягає в тому, що він дозволяє задавати програму самоосвіти студента. Зазвичай в електронному підручнику теми шикуються у формі системних навчальних модулів. Ліворуч або праворуч від основного тексту вказується меню, куди включаються всі основні дидактичні елементи, наприклад, основні висновки, основні положення в питаннях і відповідях на них, тести, основна і додаткова література. Досить підвести курсор до елемента меню, як негайно ж на екрані дисплея спалахує його зміст. Студент має можливість перевірити свій рівень знань і при необхідності ще раз вивчити погано засвоєну тему. Учень стає автодидактом (чи не про це мріяли протягом багатьох століть передові педагоги?!). Електронний підручник на відміну від традиційного особистісно орієнтований, оскільки учень реалізує задану програму у відповідності зі своїми запитами. Система гіперпосилань дозволяє надати електронного тексту интертекстуальный характер. У простір підручника залучається величезне різноманіття текстів.

Таким чином, у порівнянні з традиційним електронний підручник володіє численними достоїнствами. Серед них багатокаскадна символізація концептів, інтертекстуальність, надання знанню багатоваріантної проективної форми, завдання навчаються програми самоосвіти, в рамках якої вони можуть реалізувати свої особистісні запити.

Висновки

1. Часто говориться, що необхідно створювати особливу теорію Інтернету. Насправді ж Інтернет чудово осмислюється у складі інформатики, однак при цьому необхідно враховувати її интернаучные зв'язку.

2. Для осмислення Інтернету важко переоцінити значимість метанаукового і трансдисциплінарного підходів, якими ми керувалися.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Інтернет-реклама як сучасна форма комунікацій
Складові рекламної кампанії в Інтернеті
Інтернет з позицій менеджменту
Соціологія освіти в радянській і пострадянській Росії
Інтернет-маркетинг як нова форма організації ринкової діяльності підприємств
ПСИХОЛОГІЯ ПОЧАТКОВОЇ ЗАГАЛЬНОЇ ОСВІТИ
Інтернет-реклама та її значення для підвищення ефективності торговельних процесів
АНТРОПОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СУЧАСНОЇ ОСВІТИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси