Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Територіальна організація господарства

Республіка Карелія. Республіка Карелія відноситься до зони Півночі Росії і займає 1,6% цієї території. Карелія не має значних мінеральних ресурсів, надають помітне вплив на її економіку. Відкриті родовища залізних руд (Костомукшское), титаномагнетитовых, хромітових і поліметалічних руд, слюди, будівельних матеріалів, торфу. Є джерела мінеральних вод. Республіка є среднеразвитым регіоном з переважно сировинною господарської спеціалізацією. У республіці найбільший розвиток отримали гірничодобувна, (видобуток залізної руди, слюди, алюмінієвих і міднонікелевих руд і різноманітних будівельних матеріалів), лісова, деревообробна і целюлозно-паперова галузі, багатопрофільне машинобудування, чорна і кольорова металургія, електроенергетика і харчова промисловість. На базі Костомукшского родовища залізних руд випускають залізорудні окатиші (АТ "Карельський окатиш", йдуть на Череповецький металургійний комбінат. Розвинене виробництво будівельних матеріалів. Великий розвиток отримав туризм (Кижи, Валаам). Столиця республіки - Петрозаводськ. Найбільш великі міста Петрозаводськ, Кондопога, Беломорск, Сортавала, Кемь.

Республіка Комі. Республіка Комі друга за площею республіка РФ після Республіки Саха (Якутія). Вона відрізняється вигідним економіко-географічним положенням. Від морського узбережжя республіка відрізана смугою Ненецького автономного округу, на сході межа проходить по хребтах Північного, Приполярного і Полярного Уралу. Республіка Комі багата паливно-енергетичними ресурсами - вугіллям (Печорський вугільний басейн), нафтою і газом (Тимано-Печорська нафтогазова провінція), горючими сланцями. На території республіки є запаси титанових руд, золота, бокситів, кам'яної солі, гіпсу та ін. Значне розвиток отримали паливна і лісова промисловість. У Сиктивкарі розташований найбільший в Європі лісопромисловий комплекс, що випускає 9% паперу в Росії. Столиця Республіки - Сиктивкар. Найбільш великі міста - Воркута, Ухта, Інта, Печора, Сосногорськ.

Архангельська область. Архангельська область розташована на півночі Східно-Європейської рівнини, омивається Білим морем. Включає острови: Нова Земля, Земля Франца Йосипа, Соловецькі та ін. Область має вигідне економіко-географічне положення по відношенню до економічно розвиненим районам Росії і зарубіжних країн: приморське положення з цілорічною навігацією і виходом на міжнародні морські шляхи, а також наявність магістральної транспортної мережі.

Розміщення продуктивних сил Архангельської області відрізняється високим рівнем територіальної концентрації в Архангельському і Котласском промислових вузлах і відносно слабким розвитком інших територій.

Це найбільш економічно розвинений регіон Півночі. Провідними галузями є лісова, деревообробна і целюлозно-паперова, рибна промисловість, машинобудування (суднобудування, виробництво устаткування для лісового господарства), рибна промисловість. В подальшому отримають розвиток видобуток нафти і газу на континентальному шельфі і видобуток алмазів. Промисловими центрами області є Архангельськ, Котлас, Плесецьк. Сільське господарство представлене оленярством і молочним тваринництвом. Велика увага приділяється розвитку туризму (Соловецькі острови). Головні міста: Архангельськ, Котлас, Северодвинск, Новодвинск, Вельск.

Ненецький автономний округ. Ненецький автономний округ в даний час має виражену топливодобывающую орієнтацію: тут формується новий російський нафтогазовидобувний район.

В окрузі розвинене оленярство, рибальство, хутровий промисел. У столиці Нарьян-Маре розвинене лісопилення на привізній лісі з Республіки Комі. Основні види транспорту - повітряний і морський, діють два морських порти - Нарьян-Мар і Амдерма.

Вологодська область. Область розташована на південно-сході Європейської Півночі. Вона є однією з найбільш великих за площею в Європейській частині Росії. В області найбільше розвиток отримала металургійна і хімічна промисловість. Тут діють найбільший Череповецький металургійний комбінат і сталепрокатний завод. В Череповці також знаходиться велике хімічне виробниче об'єднання "Амофос" і азотно-туковий завод. Поряд з чорною металургією, хімією, машинобудуванням розвинене виробництво лляних тканин, плетіння мережив, різьблення по дереву. Розвинене сільське господарство - м'ясомолочне тваринництво і льонарство. Найбільш великі міста - Вологда, Великий Устюг, Череповець.

Ленінградська область. Це найбільший за площею регіон Північно-Заходу. Область відрізняється вигідним транспортно-географічним положенням. Величезний вплив па розвиток господарства області має р. Санкт-Петербург. Спеціалізацію промисловості Ленінградської області визначають галузі, сконцентровані в Санкт-Петербурзі. Це наукомісткі, висококваліфіковані та унікальні галузі машинобудування, хімічної, поліграфічної, деревообробної промисловості. Особливу роль відіграє машинобудування. Тут зосереджені виробництво турбін та генераторів, потужних компресорів для газопроводів, морських суден, поліграфічного обладнання, ковальсько-пресових машин, приладів і засобів автоматизації. Серед міст, що входять до складу Санкт-Петербурзької агломерації, виділяються: Колпіно, де розміщується Іжорський завод важкого машинобудування; Виборг - морський порт, що спеціалізується на виробництві електроніки, суднобудуванні і судноремонті, приладобудуванні; Гатчина, де випускаються продукція точного і складного машинобудування, сільськогосподарські машини; Волхов - центр кольорової металургії (виплавка алюмінію); Кириши - центр нафтопереробки, нафтохімії та електроенергетики.

Сільське господарство області має переважно тваринницький і овощеводческое напрямок приміського типу. Основні міста: Тихвин, Волхов, Кириши, Виборг, Сланці.

Санкт-Петербург. Санкт-Петербург є найбільшим центром не тільки Північно-Західного федерального округу, але і всієї країни. Він забезпечує 39% ВРП, 31% промислового виробництва, 49% надходжень податків і зборів у федеральний бюджет. Разом з містами-супутниками він представляє потужний промисловий комплекс. Санкт-Петербург спеціалізується на наукомістких, висококваліфікованих і унікальних галузях машинобудування, хімічної, поліграфічної, деревообробної промисловості, а також харчової, є найважливішим центром зосередження наукових і проектно-конструкторських інститутів. В даний час він виступає і як інноваційний центр країни.

Новгородська область. Господарський комплекс області виділяється радіотехнічної та хімічною промисловістю, лісової, деревообробної, целюлозно-паперової, а також харчовий.

Внутрирайонное значення мають лісова і енергетична промисловість. Найбільшими промисловими центрами є: Новгород, де представлені підприємства галузей кваліфікованого машинобудування, хімічної промисловості (виробництво азотних добрив, харчової промисловості, судноремонтний та лісопильний заводи; Стара Русса - приладобудування і хімічне машинобудування; Боровичі - фарфорофаянсовая промисловість і скляне виробництво.

Сільське господарство області спеціалізується на молочному тваринництві, картоплярстві та вирощуванні льону-довгунця. Центром області є місто Великий Новгород, найбільші міста - Стара Русса, Боровичі.

Псковська область. Область спеціалізується на кваліфікованих галузях машинобудування, легкої, харчової промисловості, електроенергетиці.

Найважливіші промислові центри області - Псков і Великі Луки. У Пскові налагоджено виробництво технологічного устаткування для хімічної промисловості, лляний, электромашиностроительной, виробництво засобів зв'язку. У Великих Луках розміщені заводи з виробництва високовольтної апаратури, радіотехнічної, сільськогосподарського машинобудування, машин для видобування торфу, текстильної комбінат з виробництва лляних тканин.

Спеціалізація сільського господарства однотипна з Новгородською областю. Великі міста: Псков, Великі Луки.

Мурманська область. Мурманська область розташована на Кольському півострові, майже вся її територія знаходиться за Північним полярним колом. Область є найбільш розвиненим і обжитим районом Крайньої Півночі. Провідними галузями промисловості є гірничо-рудна, гірничо-хімічна, рибна, кольорова металургія. В області знаходяться такі великі підприємства, як АТ "Апатит" - провідний постачальник фосфатної сировини, мідно-нікелеві комбінати "Североникель" і "Печенганикель", Кандалакшський алюмінієвий завод, асоціація "Севрыба". Незамерзаючий порт Мурманськ забезпечує цілорічну навігацію і вихід в Північну Атлантику. Великими містами області є Мурманськ, Апатити, Мончегорськ, Кіровськ.

Калінінградська область. Провідними галузями Калінінградській області є рибна промисловість (вилов та переробка риби), целюлозно-паперова промисловість (р. Радянських), машинобудування і металообробка, що представлена трьома основними галузями - електротехнічної, суднобудуванням і судноремонтом, машинобудування для легкої і харчової промисловості (Калінінград, Черняховськ, Гусєв).

Розвинена промисловість по видобутку та обробки бурштину. В районі селища Янтарний експлуатується найбільше у світі родовище бурштину, де його щорічно видобувається 700-800 тис. т.

В області знаходяться знамениті приморські курорти - Світлогорськ і Зеленоградськ, розташований біля основи Куршської коси. Найбільший промисловий центр Калінінград - незамерзаючий порт Балтійського моря, одна з найбільших риболовних баз країни.

Сільське господарство спеціалізується на овочівництві та молочному тваринництві. Основні міста: Калінінград, Радянських, Черняховськ, Гусєв.

В умовах ринкових відносин економіка Калінінградській області переживає кризу. Зміна геополітичного положення області зумовило значні труднощі при реформуванні її економіки. Розрив господарських зв'язків підприємств, виникнення прикордонних бар'єрів, проблеми транзиту вантажів призвели до того, що на відміну від інших регіонів Росії область була поставлена в жорсткі умови. Тому основними завданнями па найближчу перспективу є стабілізація економіки, її переорієнтація на задоволення потреб населення, конверсія оборонного комплексу. В умовах розвитку ринкових відносин велику увагу приділяється виробничої і соціальної інфраструктури, вирішення проблеми зайнятості за рахунок створення нових виробництв малого бізнесу та спільних підприємств, розвитку міжнародного туризму і курортного господарства. Рішення цих завдань вимагає інвестицій, у тому числі й іноземного капіталу.

Особливі економічні зони. Велике значення для забезпечення припливу нових інвестицій та інноваційного розвитку округу мають створювані на території СЗФО особливі економічні зони. До них можна віднести техніко-внедричну особливу економічну зону р. в Санкт-Петербурзі, особливу економічну зону туристсько-рекреаційного типу в Калінінградській області "Куршская коса". Важливе значення має ОЕЗ в Калінінградській області, на території якої діє спеціальний правовий режим здійснення господарської, виробничої, інноваційної та іншої діяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Світове господарство
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Організація і компетенція Міністерства сільського господарства РФ, підвідомчих йому федеральної служби та федерального агентства
Територіальні фінанси
Організація місцевого самоврядування в закритих адміністративно-територіальних утвореннях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси