Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Інформаційна війна: стратегія і тактика віртуальних битв

Інформаційна війна як війна громадянська

Одним з перших у відкритій пресі про феномен інформаційних війн написав М. Маклюен у 1960-ті рр. Вже тоді було зрозуміло, що холодна війна ведеться за допомогою інформаційних технологій, оскільки в усі часи війни велися за допомогою самої передової технології, якою володіє людська культура. І якщо "гарячі" війни минулого використовували зброю, виводить ворогів з ладу по черзі, одного за іншим, то інформаційне переконання з допомогою кіно і телебачення працює за рахунок того, що занурює все населення в новий світ уяви. Ущільнений силою електрики, "земна куля тепер - не більше ніж село".

Однак найголовніше полягає в тому, що нові інформаційні технології, якщо їх розглядати як зброя, здатні обернутися для людства тотальною катастрофою, оскільки як інструмент політики інформаційна війна означає існування одного товариства ціною виключення іншого.

Сьогодні добре відомі повні ненависті слова Аллена Даллеса (1883-1969), який керував американською розвідкою після Другої світової війни: "Ми кинемо все, що маємо, - все золото, всю матеріальну потужність на обдурення і обдурення людей... осияв хаос, ми непомітно подменим їх цінності на фальшиві і примусимо їх в ці цінності вірити... Епізод за епізодом буде розігруватися грандіозна за своїм масштабом трагедія загибелі самого нескореного народу, остаточного згасання його самосвідомості".

Інтелектуальна драма інформаційного суспільства полягає в тому, що влада в ньому раптово опинилася в руках самих інтелектуалів. Довгий час відлучені від влади і ще з часів Вольтера перебували в опозиції, вони тепер опинилися призваними на службу у вищі ешелони влади, центри прийняття рішень. "Їх велика зрада була в тому, що вони віддали без бою свою автономію і стали лакеями влади, як, наприклад, атомний фізик, який опинився в даний час в служінні у військових диктаторів",- писав Маклюен'1. Він сподівався, що швидкість електрики, зібравши воєдино всі соціальні і політичні функції в засобах масової інформації, безпрецедентно підвищить усвідомлення людиною своєї відповідальності. Але як наївно звучать сьогодні його слова про те, що завдяки електронним засобам масової інформації ми будемо змушені "глибоко брати участь у наслідки кожного свого дії" і втратимо здатності діяти, ні на що не реагуючи!

У цій гуманістичній установці Маклюена можна знайти глибоку віру у вищу гармонію всього буття, яка ще була притаманна інтелектуалам минулого століття. На жаль, сьогодні, через півстоліття, очевидно: кожне винахід нової зброї стає для суспільства черговою катастрофою, і правий був не Маклюен, а британський культуролог Арнольд Тойнбі (1889 1975), який розглядав війну як процес досягнення рівноваги між нерівними технологіями, що веде цивілізації до мілітаризму і зазвичай закінчується їх крахом.

І все ж одне зауваження Маклюена стало пророчим. Він передбачав, що "відсталі" країни можуть навчитися у технічно "передових", як завдати їм нищівної поразки, оскільки в традиційних суспільствах залишилася звичка до розуміння усної пропаганди і переконання, тоді як у високорозвинених індустріальних культурах ця звичка давно вже вивітрилася. "Російським достатньо адаптувати свої традиції східної ікони і побудови образу до нових електричним засобам комунікації, щоб бути агресивно ефективними в сучасному світі інформації" - писав цей "пророк електронної епохи". На жаль, ми все ще не скористалися його плідною ідеєю.

У новому столітті геополітики стали давати дуже вузьку інтерпретацію поняття "інформаційна війна". Вельми показово, наприклад, визначення інформаційного протиборства, яке дає Л. Р. Івашов: "Інформаційне протиборство як форма геополітичного протиборства є сукупність відносин інформаційної захисту та інформаційного суперництва протистоять геополітичних суб'єктів".

Між тим в епоху глобалізації інформаційне протиборство в геополітиці набуває значно більш широкий контекст, виходячи за рамки інформаційного суперництва протистоять геополітичних суб'єктів, оскільки битва йде за уми і серця більшості людства. Цей глобальний контекст інформаційних війн як громадянських воєн був розкритий американським футурологом Елвіном Тоффлером (р. 1928) в його "Метаморфози влади" (1990). Інформаційні війни, підкреслював Тоффлер, вирують в наших душах, адже мова йде про те, як люди думають і як приймають рішення, яка система знань і уявлень, і уява при цьому є настільки ж важливим фактором, як і інформація вообще1.

Тому, на наш погляд, більш точне визначення сучасної інформаційної війни можна дати в гранично широкому плані. Інформаційна війна це планомірне інформаційний вплив па всю инфокоммуникационную систему противника і нейтральних держав із метою формування сприятливого глобального інформаційного середовища для проведення будь-яких політичних і геополітичних операцій, що забезпечують максимальний контроль над простором.

Визначення інформаційної війни як війни громадянської цілком правомірно, оскільки інформаційні технології господарюють у нас вдома, змушуючи кожного бути підвищено сприйнятливим до ідей, щоб залишатися глухим, сліпим і бездушним - до інших. Завдання полягає в тому, щоб підірвати цілі, погляди і світогляд людей, руйнуючи зсередини соціум, при цьому найбільша небезпека полягає в тому, що "інформаційний ворог" абсолютно невидимий і абсолютно невідомий. У громадській думці склався стереотип, згідно з яким першорядне значення має тільки те, як і ким використовуються засоби масової комунікації. Але, за дотепним зауваженням Маклюена, "зміст повідомлення засоби масової комунікації подібно соковитому шматка м'яса, який приносить із собою злодій, щоб приспати пильність сторожового пса нашого розуму".

Під впливом ЗМІ видимий світ перестав бути реальністю, перетворившись в віртуальний, цілком сконструйований світ вимислу, створений професійними технологами. І вже саме сприйняття або споглядання ноною символічного світу, а також використання віртуальних технологій робить людей схожими на віртуальних же персонажів. В епоху інформаційних воєн порочне коло замикається: ті, хто займаються інформаційними маніпуляціями, стають першими жертвами цих безкровних операцій і незабаром вже не в змозі відрізнити вигадку від реальності, оскільки брехун повинен вірити в створений ним вигадка. При цьому кожен новий винахід і кожен новий інформаційний фантом викликають в людині щось на кшталт культурного шоку, якоїсь сліпоти або блокування свідомості.

Подібний факт був відомий ще античним філософам, які вважали, що творчий процес супроводжується, крім іншого, особливого роду сліпотою, як було з царем Едіпом, розгадала загадку Сфінкса. Будь-який інформаційний фантом, заснований на сенсаційності, викликає спочатку ефект загального осліплення новою яскравою ідеєю, що лежить в основі маніпулятивних технологій інформаційних воєн. З цієї точки зору створення ефективного захисту від інформаційних технологій (контрсуггестии) значною мірою залежить від того, чи вдасться зберегти рівновагу між зростаючою міццю інформаційних технологій та здатністю людини до індивідуальних реакцій.

Дослідження психологів підтвердили дуже небезпечну тенденцію: молоді люди, з дитинства занурені у світ телебачення та інших аудіовізуальних ЗМІ, нестримним чином вбирають пристрасть до глибокого залучення в віртуальний світ, що змушує їх сприймати всі інші цілі звичайної культури як незначні і навіть нереальні. Електронні ЗМІ, особливо телебачення, здатні створювати одночасно ефект глибокого залучення і ефект заціпеніння. Людина інформаційного суспільства може втратити вміння заглядати в майбутнє, оскільки в ньому надмірно розвивається пристрасть до залучення, що робить його слухняним об'єктом інформаційних технологій. Саме тому молодь як об'єкт маніпуляцій - набагато більш сприйнятливе покоління, ніж люди середнього та старшого віку, що сформувалися в культурі письмового тексту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Концепція інформаційної війни
Інформаційна парадигма: апофеоз віртуальних технологій
Стратегія і тактика менеджменту
Стратегія і тактика аргументації
Вибір стратегії і тактики, визначення концепції переговорів
Громадянська війна та іноземна інтервенція в Росії
Концепція інформаційної війни
ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ ТА ІНТЕРВЕНЦІЇ (1918-1920)
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Можна перемогти в інформаційній війні
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси