Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні анатомо-морфологічні поняття

Організм - єдина, цілісна, складно організована жива саморегулююча система, що складається з органів і тканин. Органи побудовані з тканин, тканини складаються з клітин і міжклітинного простору.

Клітина - це жива саморегулююча та самообновляемая система, яка є основою будови, розвитку і життєдіяльності всіх живих і рослинних організмів.

Клітини різняться за формою, величиною, функціональним значенням. Незважаючи на різноманіття форм, клітини мають загальний план будови. Основними частками клітини є цитоплазма і ядро.

В ядрі клітини розташовані ниткоподібні утворення - хромосоми. До складу хромосом входять молекули складного органічного речовини - дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК). У молекулах ДНК як би записана особливим хімічним мовою - генетичним кодом - спадкова інформація.

Цитоплазма клітини неоднорідна: в неї входять безліч дрібних структур - цитолемма, органели, цитоплазматичні включення.

Цитолемма відокремлює клітину від навколишнього середовища, регулює обмін речовин в клітині і забезпечує сталість її внутрішнього середовища. До органел належать рибосоми, мітохондрії, лізосоми та інші структури.

Рибосоми виробляють білок, причому специфічний для кожного виду клітин (наприклад, у м'язовій клітці м'язові білки: актин, міозин).

Мітохондрії містять макроэнергитические з'єднання і є універсальним джерелом енергії. Лізосоми містять велика кількість ферментів і здійснюють внутрішньоклітинний травлення.

Клітка побудована з хімічних сполук неорганічних і органічних речовин.

Із неорганічних сполук у клітинах перебуває вода, вуглекислота, різні кислоти і солі. Для нормальної життєдіяльності клітини необхідно, щоб вміст у ній окремих неорганічних речовин, наприклад мінеральних солей, було строго визначеним. Так, клітини серцевого м'яза можуть виконувати роботу тільки в умовах певного балансу іонів натрію, калію і кальцію.

Роль органічних речовин (білки, жири, вуглеводи) в життєдіяльності клітини різноманітна. Одні з них є будівельним матеріалом живого організму, інші забезпечують клітини енергією, треті незамінні в хімічних процесах, у передачі спадкових властивостей організму.

Неодмінною умовою життя клітини є безперервний процес обміну речовин з навколишнім середовищем. В обміні речовин (метаболізмі) виділяють два взаємопов'язаних, але різноспрямовані процеси - асиміляцію та диссимиляцию.

Асиміляція, або анаболізм, - сукупність процесів біосинтезу, що визначають утворення речовин, потрібних для заміщення старих і побудови нових клітин.

Дисиміляція, або катаболізм, - процес розщеплення складних речовин на більш прості, які забезпечують енергетичні і пластичні потреби організму.

Процес асиміляції не завжди знаходиться в рівновазі з процесами дисиміляції. Так, у зростаючому організмі процеси асиміляції переважають над процесами дисиміляції. Завдяки цьому забезпечується накопичення речовин і зростання організму. Під час м'язової діяльності, навпаки, посилюються процеси дисиміляції. Це, в свою чергу, потребує значного поповнення витрачених джерел енергії, що вдасться зробити за допомогою посилення харчування. Якщо протягом тривалого часу переважають процеси дисиміляції над процесами асиміляції, організм виснажується.

Тканина - це сукупність клітин і міжклітинної речовини, які подібні за походженням, будовою та виконуваними функціями. Розрізняють тканини епітеліальні, тканини внутрішнього середовища або сполучні, м'язові тканини і нервову тканину.

Епітеліальні тканини виконують захисні, секреторні функції. Захисна функція епітеліальної тканини полягає в тому, що вона, утворюючи зовнішній шар шкіри, її епідерміс, і вистилаючи зсередини всі органи, захищає їх від пошкоджень і проникнення в них мікробів і інших шкідливих речовин, а в шлунково-кишковому тракті - від руйнування його стінки травними соками. Секреторна функція епітеліальної тканини полягає в тому, що вона, беручи участь в утворенні залоз, виробляє секрети, наприклад травні соки (залози органів травної системи), жир (сальні залози), пот (потові залози).

Сполучні тканиниабо тканини внутрішнього середовища, поділяються на тканини з переважанням трофічних, опорних або захисних функцій.

Трофічну, тобто живильну функцію виконують рідкі види сполучної тканини - кров і лімфа, які беруть участь у постачанні організму живильними речовинами і киснем, а також у видаленні продуктів обміну речовин і вуглекислоти. Опорну функцію виконують головним чином щільна сполучна тканина (сухожилля, зв'язки), хрящова і кісткові тканини.

М'язові тканини (гладкі, середні, поперечно-смугасті) здійснюють рухові процеси в організмі. Основним функціональним властивістю м'язової тканини є її скоротливість, яка залежить від здібності знаходяться в клітинах цієї тканини сократимых структур змінювати свою довжину, стаючи то коротше і товстіше (скорочення, вкорочення), то довше і тонше (розслаблення, подовження).

Нервова тканина складається з нервових клітин (нейронів) з їх відростками і закінченнями цих відростків. Нервові клітини, відростки яких йдуть до органів і несуть до них імпульси, які спонукають їх до діяльності (від спинного і головного мозку до м'язів і внутрішніх органів, називають руховими, виносять. Нервові клітини, відростки яких проводять імпульси від периферії до центру (від внутрішніх органів, м'язів у спинний і головний мозок), є чутливими, що приносять.

Орган - це частина цілісного організму (сукупність тканин), що склалася в процесі еволюційного розвитку і має своєрідні положення, форми, розміри, внутрішня будова, специфічні функції (серце, легені, печінка тощо). В будові кожного органу бере участь не одна яка-небудь тканину, а різні види тканин. Наприклад, в освіті кістки (як органу) приймає участь м'язова (у стінці кровоносних судин, що живлять кістка) та нервова (в утвореннях, що іннервують кістка) тканини.

Органи, що виконують загальні функції і мають спільні джерела походження, утворюють анатомічну систему органів (наприклад, м'язову, травну, дихальну, кровоносну).

Функціональне об'єднання систем і органів, що мають різні джерела походження, - це анатомічний апарат (опорно-руховий, вестибулярний).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Відчуття та їх анатомо-фізіологічні механізми
Основні поняття і визначення
Основні поняття, характеристики і склад податкових систем зарубіжних країн
Основні поняття і визначення
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ КУЛЬТУРОЛОГІЇ
Основні поняття лісового права
"Загальна теорія" Кейнса: логіка, основні поняття, значення
Основні інститути адміністративного права
Основні області застосування поняття "логістика"
Поняття, зміст та основні тенденції кримінально-виконавчої політики на сучасному етапі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси