Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теорії походження держави.

Сучасна наукова теорія походження держави (рє іноді називають історико-матеріалістичної) виходить з того, що держава виникла як результат розростання в первісному суспільстві конфлікту інтересів, як механізм підтримки порядку.

Проте не все і не завжди так розуміли і розуміють процес походження держави. Існують і інші погляди на виникнення держави. До найбільш відомих теорій походження держави відносяться:

o теологічна теорія;

o патріархальна теорія;

o патримоніальна теорія;

o органічна теорія;

o теорія насильства;

o психологічна теорія;

o теорія Гегеля;

o договірна теорія;

o марксистська теорія та ін Розглянемо ці теорії детальніше.

Теологічна теорія

Відповідно до цієї теорії держава є результат прояву божественної волі, практичне втілення влади бога на землі. Інакше кажучи, держава виникла тому, що так завгодно Богу, а чим він при цьому керувався - нам не зрозуміти, але підкорятися волі держави - необхідно: підпорядкування людини державної волі завгодно Богу. "...Людина створена але образом Божим", - говориться в Біблії ("Буття", гол. 9); "усяка душа нехай буде покірна вищій владі, бо немає влади не від Бога; існуючі влади від Бога встановлені" ("Послання до римлян Святого Апостола Павла", гол. 13).

Велику роль в обгрунтуванні теологічних поглядів на державу зіграв вчений монах-богослов Фома Аквінський (1225-1274). На його думку, процедура започаткування державності аналогічна процесу створення світу Богом. При акті творіння спочатку з'являється матеріальний світ, а вже потім встановлюються певні співвідношення між різними речами цього матеріального світу (речей надаються функції) - тим самим у світ привносяться злагодженість, організованість, порядок.

Точно так само і суспільний світ вноситься організаційне початок - відносини панування і підпорядкування, а потім на його базі з'являється держава. В цих відносинах людині відведена функція - підкорятися державі. Сутність влади - це порядок відносин панування і підпорядкування. Даний порядок заведений богом, тому влада завжди - щось благе.

В даний час ця теологічна доктрина є офіційною доктриною Ватикану. Багато інші теорії походження держави виходять на теологічні ідеї або перетинаються з ними. Очевидно, що з матеріалістичних позицій ця доктрина не залишає місця активної творчої ролі людини, тоді як у реальному житті людина не просто підкоряється дійсності, а й сам творить її.

Патріархальна теорія

Ця концепція була поширена в Стародавній Греції і Стародавньому Римі, в середні століття. Біля витоків її стояв Аристотель. Він вважав, що державна влада, влада монарха є продовження і розвиток батьківської влади (влади патріарха) у сім'ї, роді. Як істоти суспільні, люди прагнуть до об'єднання, утворюють патріархальні сім'ї і села. Збільшення числа сімей, селищ природним чином призводить до утворення держави, а функція глави сім'ї трансформується у функцію монарха.

Представником цієї теорії є також Роберт Фильмер (XVII ст), який написав працю "Патріархія чи Природна влада короля". За Фильмеру, влада короля від влади прабатька Адама. "Государю, - писав він, - не призначається, не обирається і не зміщується підданими, бо всі вони - його діти". У Росії патріархальна теорія підтримувалася й проводилася соціологом і публіцистом В. К. Михайлівський (1842-1904), істориком М. І. Покровським (1868-1932).

Впливом патріархальної теорії можна пояснити існували в Росії вікові традиції віри в доброго царя, "батька народу". І сьогодні в суспільній свідомості громадян Росії сильні патріархальні уявлення про ролі держави: люди чекають, коли держава допоможе, захистить, відшкодує втрати і т. п. По суті, така позиція веде до культу особистості, пасивному очікуванню рішень згори, знижує соціальну активність народу, сприяє концентрації влади в одних руках і сваволі. Громадянам слід активніше брати на себе вирішення своїх особистих проблем і питань соціального устрою, самостійно протистояти багатьом ризикам, брати відповідальність на себе і питати з себе.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Плюралізм теорій походження держави
Походження держави: теорія і практика
Основні теорії походження держави
Етико-теологічні і філософські інтерпретації совісті
Психологічна теорія
"Загальна теорія" Кейнса: логіка, основні поняття, значення
Психологічна теорія
"Загальна теорія" Кейнса: логіка, основні поняття, значення
Япония: математичні версії економічної теорії Маркса.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси