Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Класифікація електроустановок і приміщень з електробезпеки

Під електроустановками розуміється сукупність машин, апаратів, ліній та допоміжного обладнання (разом з приміщеннями, в яких вони встановлені), призначених для виробництва, передачі, розподілу і перетворення електричної енергії. Вони поділяються на електроустановки напругою до 1000 В і понад 1000 В, причому і ті й інші можуть експлуатуватися в мережах з ізольованою і заземленою нейтралями.

Ізольованою нейтраллю називається нейтраль трансформатора або генератора, не приєднана до заземлювального пристрою або приєднана до нього через прилади сигналізації, захисту, контролю і т. п.

Якщо нейтраль приєднана до заземлювального пристрою безпосередньо або через малий опір, то вона називається заземленою.

В залежності від умов, що підвищують або знижують небезпеку ураження людини електричним струмом всі приміщення поділяються на приміщення з підвищеною небезпекою, особливо небезпечні та без підвищеної небезпеки. До приміщень з підвищеною небезпекою відносяться приміщення з високою вологістю (понад 75%) або високою температурою (вище 35 °С).

При наявності струмопровідних пилу та підлоги, а також при наявності можливості одночасного дотику до елементів, з'єднаних з землею, і металевим корпусам електроустаткування приміщення відноситься до класу підвищеної небезпеки. Приміщення з високою відносною вологістю (близькою до 100%), хімічно активної середовищем або одночасною наявністю двох чи більше умов, відповідних приміщень з підвищеною небезпекою, називають особливо небезпечними. У приміщеннях без підвищеної небезпеки відсутні всі зазначені умови.

Проте небезпека ураження електричним струмом існує всюди, де використовуються електроустановки, тому приміщення без підвищеної небезпеки не можна назвати безпечними.

Статичну електрику, небезпечні і шкідливі фактори, захист

На підприємствах широко використовують речовини та матеріали, що володіють діелектричними властивостями, що сприяє виникнення зарядів статичної електрики.

Статична електрика утворюється в результаті тертя (дотику або поділу двох діелектриків один об одного або діелектриків про метали. При цьому на тертьових речовини можуть накопичуватися електричні заряди, які легко стікають в землю, якщо тіло є провідником електрики і заземлено. На діелектриках електричні заряди утримуються тривалий час, внаслідок чого вони отримали назву статичної електрики. Процес виникнення та накопичення електричних зарядів в речовинах називають електризацією. Явище статичної електризації спостерігається в наступних випадках:

o в потоці і при розбризкуванні рідин;

o струмені газу або пари;

o при зіткненні і наступному видаленні двох різнорідних твердих тіл (контактна електризація).

Розряд статичної електрики виникає тоді, коли напруженість електростатичного поля над поверхнею діелектрика або провідника, обумовлена накопиченням на них зарядів, досягає критичної (пробивної) величини. У людей, що працюють в зоні впливу електростатичного поля, зустрічаються різноманітні скарги на дратівливість, головний біль, порушення сну, зниження апетиту та ін

Допустимі рівні напруженості електростатичних полів встановлюються в залежності від часу перебування на робочих місцях. Гранично допустимий рівень напруженості електростатичних полів встановлюється рівним 60 кВ/м протягом 1 ч.

При напруженості електростатичних полів менш 20 кВ/м тривалість перебування в електростатичних полях не регламентується.

В діапазоні напруженості від 20 до 60 кВ/м допустима тривалість перебування персоналу в електростатичному полі без засобів захисту залежить від конкретного рівня напруженості на робочому місці.

Заходи захисту від статичної електрики спрямовані на попередження виникнення та накопичення зарядів статичної електрики, створення умов розсіювання зарядів і усунення небезпеки їх шкідливого впливу. До основних заходів захисту відносять:

o запобігання накопичення зарядів па електропровідних частинах устаткування, що досягається заземленням обладнання та комунікацій, на яких можуть з'явитися заряди (апарати, резервуари, трубопроводи, транспортери, сливоналивные пристрою, естакади тощо);

o зменшення електричного опору перероблюваних речовин;

o зниження інтенсивності зарядів статичної електрики, що досягається відповідним підбором швидкості руху речовин, винятком розбризкування, дроблення і розпилення речовин, відведенням електростатичного заряду, підбором поверхонь тертя, очищенням горючих газів і рідин від домішок. Відведення зарядів статичної електрики, що накопичуються на

людей, дозволяє виключити небезпека електричних розрядів, які можуть викликати вибух і займання вибухо - і пожежонебезпечних сумішей, а також шкідливий вплив статичної електрики на людину. Основними заходами захисту є: пристрій електропровідних підлоги або заземлених зон, помостів і робочих майданчиків, заземлення ручок дверей, поручнів сходів, рукояток приладів, машин і апаратів; забезпечення працюючих струмопровідної взуттям, антистатичними халатами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Класифікація електроустановок, приміщень электроопасности
Підстави виселення громадян з житлових приміщень
ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ В ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ
Засоби електробезпеки
Виселення наймача і проживають разом з ним членів його сім'ї у разі несплати за житлове приміщення
Захист від статичної електрики
Статичну електрику
Небезпечні і шкідливі
Кваліфікація суспільно небезпечних наслідків, об'єктивований та нематеріалізований шкоди
Індивідуальний захист в небезпечних та надзвичайних ситуаціях природного походження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси