Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дж. Вико як аналітик і критик деяких тенденцій сучасної йому епохи

Як вже було сказано, Дж. Вико жив спочатку епохи, згодом отримала назву епохи Просвітництва, проте його погляди близькі передує періоду, оскільки просвещенческие ідеї мають іншу "забарвлення". Дж. Віко не відповідав магістральних шляхах свого часу. Використовуючи сучасну термінологію, його можна було б назвати маргінальним мислителем. Так, мислителі, навколишні Дж. Віко, спрямовували свої зусилля на пошуки істини в навколишньому світі, він же пропонував пояснити світ, створений людиною, тобто світ культури. Для людини, за його твердженням, істиною є лише те, що зроблено ним самим, а те, що зроблено ним, і є істина. Дж. Віко вважав, що verum (справжнє) і factum (зроблене) - взаємно конвертовані. Цей методологічний принцип, отождествляющий справжнє зі зробленим, став для вченого підставою радикального поділу дійсності на два світи - світ природи, створений Богом, і світ цивільний (світ культури, світ націй), створений людьми. У вченні Дж. Віко була намічена чітка межа між природничими науками, що вивчають порівняно незмінну природу фізичного світу, і гуманітарними науками, дослідниками соціальну еволюцію допомогою эмпатического проникнення, для яких науково-критичне уточнення текстів - необхідне, але недостатня умова пізнання.

Основний пафос викладаються Дж. Вико ідей спрямований проти неспроможності багатьох положень картезіанства як у сфері наукового методу, так і в сфері філософії. Дж. Вико заперечує проти невгамовне завзяття до природничих наук, наслідком чого є нехтування законів людської поведінки, пристрастей, їх заломлення в цивільному житті, властивостей пороків і чеснот, типів раціональності і т. п. Відрізняє Дж. Вико від картезіанства і ставлення до минулого, яке він схильний вивчати, а не відкидати, з тим, щоб виявити закономірності в минулому, побачити їх у сьогодення і передбачати майбутнє. Він переконаний: нове знання складається не в результаті відмови від минулого, а через критичне переосмислення традиції, що призводить до пожвавлення минулого в інтересах сьогодення. На відміну від представників раціоналістичної філософії, прихильників панлогизма, Дж. Віко вважав, що суспільством рухає не "чистий розум", а простонародна мудрість, яка містить у собі цілий спектр складових: уяву, фантазію, поетичність - цінуються дуже високо. Картезіанство ж розцінював як "оману" все, що не вкладалося в рамки дедуктивно-аналітичної моделі знання.

Дж. Вико намагався проникнути в особливості так званого ненаукового знання, відзначаючи при цьому його самоцінність. Він вважав, що для того щоб здійснювати цілісне пізнання світу, створеного людьми, необхідний союз філософії та філології.

Хоча "філософська мудрість" для Дж. Вико безперечно є істинною формою пізнання, він віддає данину і поетичній творчості. Відповідно їм виділені дві форми осягнення світу: поетична і філософська.

Поет - перший мислитель роду людського. На думку Дж. Віко, саме почуття, уяву стали тією силою, яка заклала основи людської культури. Фантазія, уява були першою формою освоєння навколишнього людини дійсності, продуктом якої стали міфи, образи, символи, знаки. Міфи, як і взагалі художня творчість людей, - не порожня забава, розвага, а спосіб мислення для цілих пародов. Дж. Вико виявляє певну послідовність у становленні культури человечеств: перші народи, які він називає дітьми роду людського, насамперед заснували світ мистецтв; з'явилися через багато років філософи - люди похилого віку націй - сформували світ наук і тим самим завершили становлення культури. Дж. Вико ратує за цілісний людський світ і намагається усунути прірву, яка утворилася в раціональної філософії між реальною людиною і його трактуванням як раціональної істоти. Сутність людини, згідно Дж. Віко, становить мудрість як синтез волі і інтелекту, свідомості і душі (в той час як переважна більшість теорій того часу проголошували розум).

Піддаючи критиці універсалістські тенденції науки і універсальної раціональності, Дж. Вико дивувався: чи допустимо "при невгамовному завзятті до природничих наук залишати занедбане закони людської поведінки, пристрасті, їх заломлення в цивільному житті, властивості пороків і чеснот, характерні властивості різних вікових, статевих відмінностей, племінних особливостей, типів раціональності, не кажучи вже про "мистецтво декору", що серед іншого особливо складно. Все це причини, за якими наука, найбільш важлива для держави, менш інших розроблена і мало кого цікавить". Позиція Дж. Віко була відмінною від тієї, яка впроваджувалась прихильниками просвещенческого проекту, про що мова піде в наступних розділах.

Дж. Вико справедливо зазначає, що про минуле людства розповідають не тільки справи людські, але й людські думки, ідеї, объективированные в мові, переказах, міфах. Особливе місце в виконианской "нової науки" відведено теорії мови, оскільки саме в мові вловлюється єдність людства. Мова, за Дж. Віко, - вмістилище універсального, сховище несвідомого і неформулируемого. Першою мовою була жест, потім ієрогліфи і ідеограми. Слідом за ними виник мову пісень, пізніше переріс в речитатив і прозову мову. Мислитель вважав, що пісня, яка володіє певною композицією, ритмом та римою, виражає експресивний стан людини, найкраще характеризує поетичний дух епохи. Поряд з піснею поезія також є формою до логічного та алогічного пізнання. З поезією прекрасно гармонують міфи, які правдиво і точно розповідають про звичаї далеких часів. Тим самим Дж. Віко наголошував різноманіття культурних форм осягнення світу, не віддаючи пріоритет, як це сталося згодом, вербального мови.

Широкий спектр проблем, порушене у творах Дж. Віко, дає підставу ставити йому в заслугу закладання основ багатьох європейських наук і напрямів дослідження: порівняльної культурної антропології, філософії історії, порівняльної історичної лінгвістики, естетики, герменевтики, соціології, юриспруденції, культурології.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні тенденції культури в епоху глобалізму
- Аналітик
Ініціативні переговорники:Новатор, Підприємець, Аналітик, Критик
В. Р. Гердер - викривач деяких просвітницьких тенденцій
Сучасні тенденції розвитку контролю
Тенденції розвитку сучасного менеджменту
Сучасна культурна ситуація як перехідна епоха
Основні тенденції та явища в культурі сучасної Росії
Основні тенденції розвитку сучасної англо-американської геополітики
Сучасні тенденції розвитку методів вимірювання кредитного ризику
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси