Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Етапи формування багатонаціональної компанії

Процес переходу національної компанії в багатонаціональну компанію складається з п'яти етапів.

1. Національна компанія. Бізнес орієнтований па внутрішній ринок. Виробництво, продаж всередині країни. Зарубіжні ринки не впливають на становище компанії.

2. Експортна компанія. Бізнес орієнтований на зарубіжний ринок. Виробництво всередині країни, продаж за кордон в одну або декілька країн. З'являється самостійне Управління зовнішньоекономічною діяльністю. Закордонна діяльність займає невелику частину в загальній організаційній структурі компанії.

3. Міжнародна компанія. Бізнес орієнтований на ринки різних країн. Виробництво і продаж за кордоном. Міжнародна діяльність переходить від експорту до зарубіжного виробництва. Відбувається відділення закордонної діяльності від внутрішньої.

4. Багатонаціональна компанія. Бізнес орієнтований на весь світ. Виробництво і продаж у багатьох країнах. Внутрішня і зовнішня діяльність компанії зрівнюються. Внутрішній ринок втрачає пріоритет і стає в один ряд з багатьма зовнішніми ринками. Компанія намагається забезпечити рівномірну прибутковість по всіх країнах, куди інвестовано її капітал.

5. Транснаціональна компанія. Поряд з інтернаціоналізацією господарювання відбувається інтернаціоналізація власності та інтернаціоналізація управління.

Для російської компанії типова модель входження в число міжнародних зазвичай має шестиступінчасту послідовність кроків.

1. Разові закупки по імпорту. Закордонний продавець шукає покупців на російському ринку, наполягає у силу високих ризиків, наприклад, на 100%-ний аванс або 100%-пом безвідкличному підтвердженому акредитиві - російський покупець отримує перший досвід роботи з документацією, митницею, з банківським кредитом і т. і.

2. Регулярні закупки по імпорту. Успішні разові операції підвищують рівень довіри між контрагентами; змінюється форма оплати - наприклад, 50%-ний аванс з остаточним розрахунком за фактом приймання товару, відтермінування платежу (товарний кредит).

3. Довгострокове договори з імпорту. Перехід до більш тісних договірних відносин з іноземним партнером. Імпортер втягується в рекламну діяльність, створення каналів розподілу; налагоджується система видачі попередніх замовлень зарубіжному контрагенту; може з'явитися кредитна лінія для забезпечення регулярних поставок.

4. Спільна діяльність. Розробка стратегії спільної діяльності на російському ринку. Кооперація із зарубіжними партнерами. Перехід від торговельно-закупівельної до виробничої діяльності. Спочатку це може бути організація в Росії фінішних операцій: розфасовка і упаковка, виконання завершальних операцій складання з імпортних напівфабрикатів (наприклад, при виробництві взуття), консультаційний інжиніринг при купівлі ліцензій і організація виробництва в Росії, міжнародний фрайчайзинг

5. Організація спільного підприємства на російській території.

6. Організація власного підприємства за кордоном.

Як правило, інтернаціоналізація російської компанії починається з імпорту. Операції по імпорту - найбільш поширена і найбільш ймовірний початок шляху інтернаціоналізації для більшості російських компаній. Причини первісного імпорту:

o відсутність конкурентоспроможних товарів вітчизняного виробництва;

o доступність міжнародного ринку для імпортних операцій;

o низькі вхідні бар'єри для імпортують компаній.

Прагнення до інтернаціоналізації притаманне і гігантським ТНК, і представникам середнього і малого бізнесу. При цьому ТНК прагнуть до глобалізації, спираючись на свою силу. Компанії малого та середнього бізнесу підштовхує або недолік сил, щоб витримати конкуренцію па внутрішньому національному ринку, або наявність конкурентної переваги, яка найкращим чином може бути реалізовано саме на цільових зарубіжних ринках.

Можливий ще один шлях інтернаціоналізації російської компанії. Шлях, споконвічно орієнтований на експорт і доступний для малого і середнього бізнесу, створення спільних підприємств з використанням високого наукового і науково-технічного потенціалу Росії. На таких підприємствах російській стороні пропонується вирішення складної науково-технічної задачі класу силами російських вчених (ґрунтуючись на національних відмінностях вартості робочої сили). Така технологічно розділена схема спільного підприємництва, коли НДДКР в основному виконується в Росії, приваблива для іноземного партнера ще й мінімізацією ризику. Це оптимальний шлях для спільної діяльності: мінімізація ризику і прискорення розгортання реального бізнесу; шлях, на якому російська сторона може використовувати свою головну конкурентну перевагу - науково-технічний потенціал.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Етапи формування інвестиційної стратегії підприємства
Розробка філософії компанії
Етап виготовлення пробної партії
Формування комунікацій усередині компанії
Третій етап
Перший етап
Взаємозв'язку між поглибленням інтеграційних процесів і формування умов для єдиного валютного ринку
Підготовчий етап
Технологія планування: етапи і послідовність
Венчурне інвестування приватних компаній
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси