Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Репутаційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Поняття і методи розрахунку гудвіл

Фахівці з управління діловою репутацією дотримуються базового принципу, згідно з яким ділова репутація не є абстрактним морально-етичним поняттям, вона є економічною категорією, яку можна і потрібно оцінювати в конкретних грошових величинах. Іншими словами, у ділової репутації є точна ціна, яку не складно порахувати. На допомогу прийде поняття "гудвіл" (goodwill) - різниця між ціною матеріальних активів, виставленої на продаж компанії, та ціною її придбання.

Згідно стандартам, уточненими в 1991 р. Американською громадою оцінників (American Society of Appraisers, ASA), в поняття "гудвіл" входять наступні складові:

o престиж та авторитет компанії;

o популярність компанії;

o велика база лояльних клієнтів;

o перевірена мережу постачальників і ділових партнерів;

o місцезнаходження;

o номенклатура виробленої продукції;

o впізнаваність торгової марки;

o відпрацьовані канали збуту продукції.

Міжнародні стандарти фінансової звітності враховують гудвіл окремим рядком у бухгалтерському балансі, що дозволяє фінансистам стверджувати: частка ділової репутації в оцінці вартості відомих західних компаній може доходити до 80%.

Слідом за світовою практикою Банк Росії ввів з січня 2009 р. нове для російських стандартів бухобліку поняття "ділова репутація". Відповідно до вказівкою ЦБ, під діловою репутацією розуміється різниця між ціною, сплаченою банком-покупцем, і вартістю чистих активів придбаного банку або підприємства. Якщо покупка здійснюється з премією, тобто об'єкт купується дорожче, ніж оцінюються його чисті активи, різниця буде відображена як позитивна ділова репутація і врахована у складі нематеріальних активів. Якщо правочин вчиняється з дисконтом, то виникає негативна ділова репутація розцінюється як знижка з ціни продавця з-за наявності у нього недоліків і в результаті відноситься на доходи банку-покупця. Показники прибутковості банку-покупця поліпшуються в будь-якому випадку, незалежно від того, дешево або дорого він здійснює операцію.

У яких випадках слід оцінювати гудвіл? Найбільш часто така необхідність виникає при купівлі-продажу підприємств. Бізнес - це не тільки обліковані на балансі основні засоби та інше майно, але і вміло побудована організаційно-господарська структура, ефективне управління, постійні покупці, відпрацьовані канали збуту продукції, встановлені ділові зв'язки, навчений персонал і багато чого іншого, що в сукупності забезпечує стабільний дохід. Тому власник компанії зацікавлений отримати за свій бізнес більше, ніж сумарна вартість всіх активів підприємства. Зрозуміло, покупець захоче перевірити, за що він платить, якщо знає, що сумарна вартість активів значно нижче ціни, за якою цей бізнес продають.

На сьогоднішній день експерти називають три найбільш поширених методу розрахунку величини гудвіл, правда, ніхто не візьметься стверджувати, який з них надійніше або універсальніше. Розглянемо кожен з них.

1. Метод порівняння продажів. Принцип розрахунку досить простий: вартість компанії з урахуванням її гудвіл визначається шляхом порівняння з вартістю аналогічної компанії.

Плюси: коли ринок активний і йде багато угод купівлі-продажу, з'ясувати вартість не складе праці.

Мінуси: якщо в даній ринковій ніші спостерігається застій і покупців мало, вартість визначити важко. Є і ще одна складність - рідко хто розголошує справжню суму угоди, а багато хто взагалі воліють ховатися за фразою "комерційна таємниця".

2. Витратний (майновий) метод. Він враховує всі витрати, які будуть потрібні на створення аналогічної компанії.

Плюси: коли мова йде про капіталомістких виробництвах з великою часткою матеріальних активів, провести такий підрахунок не важко.

Мінуси: набагато важче враховувати нематеріальні активи компаній з великою часткою нематеріальних активів. Яким чином, наприклад, визначити реальну вартість успішної аудиторської фірми, у якої з майна тільки робочі столи і комп'ютери? Адже основний капітал - авторитет на ринку консалтингових послуг.

3. Дохідний метод. Він заснований на прогнозі майбутніх грошових потоків та можливих ризиків. Чистий грошовий потік - це різниця між припливом і відтоком грошей за певний період часу.

Плюси: для будь-якого інвестора прибуткове в даний час підприємство - вирішальний показник.

Мінуси: не завжди можна спрогнозувати ринкову ситуацію навіть в недалекому майбутньому.

Приклад з практики

Оцінка вартості бізнесу та гудвіл була проведена для найбільшої мережі салонів краси "Персона Лаб". Сукупна вартість активів одного з салонів становила 390 тис. дол. В якості готового бізнесу салон був оцінений в 920 тис. дол. Така висока оцінка пов'язана з тим, що новий власник отримав не тільки салон краси, але і можливість використовувати відому торгову марку, налагоджені бізнес-процеси та інші явні конкурентні переваги. Іншими словами, купуючи салон, новий власник, насамперед, набував його гудвіл, який склав 530 тис. дол. (920 тис. дол. - 390 тис. дол.).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методи оцінки ділової репутації (гудвілу)
Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Виробничий метод розрахунку ВВП
Приклади розрахунку розмірних ланцюгів різними методами і способами
Методи розрахунку цін
Методи розрахунку розмірних ланцюгів
Статичні методи інвестиційних розрахунків
Основні динамічні методи інвестиційних розрахунків
Розрахунок методом ДДП
Статистичні методи розрахунку сезонної хвилі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси