Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Бюджетна система Російської Федерації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правові основи регулювання бюджетних відносин

Норми права, що регулюють бюджетні відносини, є одним з розділів фінансового права. Основне джерело бюджетного права - Конституція РФ, в якій встановлена форма державного устрою РФ і принципи її взаємодії з суб'єктами РФ.

Бюджетне законодавство РФ - це ієрархічна система нормативних правових актів, прийнятих на федеральному, субфедеральних і муніципальному рівнях, якими регулюються бюджетні правовідносини.

Побудова і розвиток сучасної бюджетної системи в Російській Федерації забезпечувалося прийняттям низки законодавчих актів, що передбачають правові засади її побудови на принципах демократизації та посилення територіальних підходів.

Важливим етапом реорганізації бюджетної системи країни став Закон РРФСР від 10 жовтня 1991 р. № 1734-1 "Про основи бюджетного пристрої і бюджетного процесу у РРФСР".

У 2000 р. набрав чинності Бюджетний кодекс Російської Федерації, який розширив бюджетну систему, включивши в неї бюджети державних позабюджетних фондів.

Бюджетний кодекс - це звід законодавства про функціонування та розвиток бюджетної системи РФ, забезпечує фінансове регулювання бюджетних відносин, встановлює загальні принципи бюджетного законодавства, правові основи функціонування бюджетів різних рівнів, правове становище суб'єктів бюджетних відносин, порядок регулювання міжбюджетних відносин, визначає основи бюджетного процесу, підстави і відь: відповідальності за порушення бюджетного законодавства.

Зауважимо, що не всі країни світу мають бюджетний кодекс. Багато обмежуються прийняттям законів з різних питань бюджетних правовідносин.

Необхідність його прийняття в Росії була зумовлена:

o старінням раніше чинного бюджетного законодавства та невідповідністю його Конституції РФ; відсутністю норм, що регламентують процес виконання бюджетів та контролю за його виконанням;

o зміною принципів організації міжбюджетних відносин;

o необхідністю встановлення відповідальності учасників бюджетного процесу за неповне і несвоєчасне фінансування, нецільове використання бюджетних коштів, неповернення бюджетних позичок та ін.

Бюджетні правовідносини включають:

o відносини, що виникають між суб'єктами бюджетних правовідносин у процесі формування доходів та здійснення видатків бюджетів бюджетної системи РФ, здійснення державних і муніципальних запозичень, регулювання державного та муніципального боргу;

o відносини, що виникають між суб'єктами бюджетних правовідносин у процесі складання і розгляду проектів бюджетів, затвердження і виконання бюджетів, контролю за їх виконанням, здійснення бюджетного обліку, складання, розгляду і затвердження бюджетної звітності.

Бюджетні правовідносини відносяться до галузі публічного права, норми цивільного права у сфері бюджетних правовідносин не діють.

Компетенція органів державної влади в області організації бюджетних правовідносин визначена ст. 7 БК РФ.

Бюджетний кодекс РФ встановлює правовий статус учасників бюджетного процесу, правові основи порядку та умов притягнення до відповідальності за порушення бюджетного законодавства.

Укази Президента РФ регулюють бюджетні відносини, що виникають у процесі формування доходів та здійснення видатків бюджетів і державних позабюджетних фондів, здійснення державних і муніципальних запозичень, регулювання державного та муніципального боргу, а також відносини, пов'язані з процесом складання, розгляду проектів бюджетів, затвердження, виконання бюджетів і контролю за їх виконанням.

Уряд РФ приймає нормативні правові акти, що регулюють бюджетні відносини, які не можуть суперечити бюджетним кодексом. Органи державної влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування приймають нормативні правові акти, що регулюють бюджетні відносини, в межах своєї компетенції.

Якщо міжнародним договором РФ встановлені інші правила, ніж передбачені бюджетним законодавством РФ, то застосовуються правила міжнародного договору. Міжнародні договори РФ застосовуються до бюджетних відносин безпосередньо, крім випадків, коли з них випливає, що для їх застосування потрібна прийняття внутрішньодержавних актів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правові основи доходів бюджетів та бюджетного регулювання
Особлива частина. Правове регулювання централізованих фондів грошових коштів
Механізм бюджетно-правового регулювання
Поняття, класифікація і основи правового регулювання цільових державних і муніципальних фондів
Історія правового регулювання екологічних відносин
Світова практика договірного та публічно-правового регулювання відносин у банківській сфері
Методологічні та правові засади сучасної системи бюджетного обліку
Правові основи бюджетного процесу
ОСНОВИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ДОХОДІВ
Основи організації бюджетних відносин
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук