Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Внутрішня і зовнішня політика київських князів

На першому етапі об'єднання існувало полюддя. Причому до варягів воно не мало відношення. У IX ст. було об'єднано 5-6 спілок, у середині X ст. - вже 8-10. Спочатку полюддя охопило землі древлян, дреговичів, кривичів та сіверян. Радимичі були підкорені воєводою Володимира Вовчим Хвостом у 984 р. після битви на р. Песчане. Полюддя тривало 6 місяців - з листопада по квітень і за цей час проходили приблизно 1200-1500 км. В день по 7-8 км, з зупинками по 2-3 дні у великих містах. Приблизний маршрут - від Києва по Дніпру до Смоленська, потім вниз по Десні до Вишгорода. Першими брали данину з древлян, потім з дреговичів, радимичів і кривичів (Смоленськ - їх столиця). Під Смоленськом величезний табір в Гнездове IX-X ст. (налічує близько 5 тис. могил). У полюддя відправлялися князь, дружинники, конюхи, слуги і т. д.

На степовій кордоні - войовничі кочівники: тюрко-болгари, мадяри, печеніги. Никонівський літопис під 872 р. повідомляє, що син Аскольда загинув від болгар. У 875 р. Аскольд "избиша безліч печеніг". Київська Русь організовує походи на Візантію - відомі за російськими і візантійськими джерелами (облога 860 р., а за ПВЛ 866 та ін). Олег, захопивши Київ, став на чолі великого війська слов'янських племен і завдяки цьому здійснив вдалі походи на Царгород, документовані договорів 907 і 911 р. За договором 907 р. видно, що руські купці довго жили у Візантії, могли входити в місто групами не більше як 50 осіб і без зброї. Додому поверталися в кінці літа, отримуючи від імператора продовольство, якоря, канати і вітрила (дуже вигідно).

У 945 р. князь Ігор був убитий древлянами, коли став збирати додаткові побори понад встановлену данини. Деревляни вислали посольство на човнах, пропонуючи Ользі стати дружиною князя Мала. Прояв язичницьких звичаїв, коли посли разом з човном були закопані на княжому дворі. Як зазначає В. Я. Фроянов у праці "Стародавня Русь", розправу Ольги над древлянами не можна розцінювати як звичайну помста. Важливо саме переказ смерті на княжому дворі, бо князь, будучи носієм божественного начала, був наділений жреческими функціями. Ще в яму були додані дубові вугілля, а дуб - дерево Перуна, верховного бога полян (щоб очистити злі душі похованих заживо). Гінці повідомили древлянам, Ольга згодна на шлюб і просить почесне посольство (спалила в лазні). Можна розглядати це як чергове жертвоприношення. "Кращі мужі" спущені в підземний світ, а "умисні мужі" відправлені на небо. Потім на поминальному бенкеті порубали 5000 древлян. Тризна і бенкет - найважливіші елементи поховального обряду. Жертвоприношення самому Ігорю, а не богам. Потім облога Іскоростеня тривала протягом року. Від кожного двору Ольга зажадала по три голуби і по три горобці. Сірка підпалено, і місто запалав (ці відомості були включені в літопис при онука Ольги Володимира). У древлян встановлена висока данину (дві третини на Київ і одна на Вишгород, тобто ті громади, які брали участь у поході на деревлян), визначені повинності - уроки й устави. Ольга встановила свої становища і погости як опорні пункти збору данини. Від цього менше насильств і довільних поборів. Потім данини і оброки встановлені в інших землях. Становища і погости. Їх повинно бути не менше 500-2000. У древлян ліквідовано племінне княжіння і введена князівська адміністрація - Святослав посадив сина Олега.

Князь Ігор Старий у 941 р. здійснив морський похід на Візантію, але грецькі вогнемети відігнали росіян від Константинополя. У 943 р. почали наступати і морем, і суходолом. Коли дійшли до Дунаю, імператор прислав послів, щоб домовитися про мир. Князь Ігор взяв з греків відкуп і повернувся у Київ. У 944 р. був укладений договір, що відкрив російським кораблям шлях до Царгорода, але залишився ряд обмежень в торгівлі. Купівля шовкових тканин лімітована - 50 шматків. Статті про дії сторін при корабельній аварії, про полонених і рабів (викуп, повернення втікачів).

Київські князі використовували варягів і печенігів як найманців. Варязькі дружинники виконували дипломатичні угоди і брали участь в укладенні договорів. Варягів наймали для політичних вбивств: князя Ярополка у 980 р. і Гліба в 1015 р. Але постала проблема протидії буйним найманцям. Їх селили за межами міських стін (Шестовиці під Черніговом). У 980 р., коли Володимир найняв варягів, щоб відбити Київ у свого брата, варяги вимагали дуже високої оплати. Він відіслав їх до Візантії, попросивши імператора не повертати їх. Гострі конфлікти виникали у Новгороді 1015 р., коли багато варягів найняв на службу Ярослав.

Князь Святослав (945-972) багато воював у Волзькій Булгарії, Хозарії, з печенігами, на території Болгарії і Візантії. Основні напрямки - хазарське та візантійське. Хазарська держава жила за рахунок митних зборів, перегороджуючи виходи на схід. За літописом 964-966 рр. (Ібн-Хаукалю, в 968-969 рр.) відбулися походи Святослава на в'ятичів, на Волгу і на Хазарію. Взяли Ітіль і Семендер на Каспії. Потім підкорені народи Північного Кавказу - яси (осетини) і касоги (адиги). Похід був закінчений на Таманському півострові, який з цього часу став російської Тмутараканню. Цей похід близько 6 тис. км. Хазарське держава була розгромлено.

У 967-971 рр. спільно з болгарами виступили проти Візантії. Візантійсько-болгарські відносини погіршилися в кінці царювання Никифора Фоки (963-969). Візантія розірвала невигідний договір з Болгарією 927 р. в 966 р. Болгарський цар Петро помер у 969 р., а імператор Никифор був убитий двоюрідним братом Іоанном Цимісхієм, зарубившим його мечем 10 грудня 969 р. В Болгарії царем став син Петра Борис. У великій битві під Аркадиополем (4 дні шляху до Царгорода) печеніги і угорці, які входили до військо росіян і болгар, здригнулися, і битва була програна. Іоанн Цимісхій почав у 971 р. наступ, але сили приблизно рівні, і почалися переговори про мир. Договір: Святослав зобов'язувався не вести війни з Візантією. Можливо, візантійці сповістили печенігів про переміщення Святослава, і навесні 972 р. він був убитий в дніпровських порогах. З його черепа хан зробив чашу. А Борис перестав бути царем, придунайська Болгарія стала візантійською провінцією Паристрион. Поразка Святослава зумовило кінець Болгарського царства, нове тільки через два століття. Візантія і печеніги виявилися занадто сильними ворогами. Пройшов не менше 8000 км. В 968 р., в його відсутність печеніги обложили Київ, і Ольга опинилася в небезпеці. Святослав вигнав печенігів.

У X ст. боротьба з печенігами стала найважливішою державною справою. Побічний син Святослава Володимир (від Малуші Любечанки, ключниці княгині Ольги) був відправлений намісником у Новгороді. Законні діти Святополка Ярополк і Олег загинули в міжусобицях, а Володимир став київським князем (980-1015). Він також здійснив ряд вдалих походів на Польщу, в'ятичів, радимичів, болгар, і хорватів. Нова адміністративна система ранньофеодальної держави будувалася на злитті державного початку з особистим. На місце колишніх князів, що стояли на чолі союзів племен, Володимир саджає своїх синів: Новгород - Ярослав (з 1010 р., а до цього з 988 або 989 р. був намісником у Ростові), Полоцьк - Ізяслав, Турів - Святополк, Ростов - Бориса, Муром - Гліб, до древлян відправився Святослав, на Волинь - Всеволод, Тмутаракань - Мстислав. Для захисту від печенігів були побудовані чотири оборонні кордону з системою фортець, валів і сигнальних вишок. Це робило практично неможливим раптове вторгнення.

Ярослав народився в 978 р. Його матір'ю була полоцька княгиня Рогніда, захоплена Володимиром при захопленні Полоцька. Одружений на дочці шведського короля Олафа, був пов'язаний з варягами (запросив Эймунда і Рагнара в Новгород). У серпні 1015 р. новгородці вбили кількох найманців (не стільки класова боротьба, скільки складне переплетення зовнішньополітичних, військових, внутрішньополітичних та побутових проблем), Яjpocлaв за це покарав. Дізнавшись, що 15 липня помер Володимир, а княжити став Святополк, він пішов на нього війною за підтримки новгородців. Виграв в битві при Любечі на Дніпрі у Святополка і увійшов у Київ. При Ярославі данину з Новгорода знижена з 3000 гривень до 300. Далі в літописі слід текст Руської Правди. 18 статей. В основному штрафи за злочини проти особистості (1-10) і власності (11-18). Варяги і колбяги (жителі Балтики) поставлені в неполноправное положення. Проти новгородця треба двох свідків, а проти варяга досить клятви одного скривдженого новгородця. У Розлогій Правді XII ст. вони вже були зрівняні. Тільки відносно варягів і колбягов був передбачений штраф за приховування чужого челядина. Вже у договорах з Візантією 911 і 944 рр. згадувався закон руський. Було також звичаєве неписане право.

Комплекс законів "Руська Правда" (вивчали Б. Д. Греків, С. В. Юшков, М. Н. Тихомиров, Л. В. Черепнін й ін):

1. Найдавніша Правда чи Правда Ярослава 1015-1016 рр ..

2. Доповнення до Правді Ярослава - статут мостником, покон вірний (про збирачів судових штрафів).

3. Правда Ярославичів (Правда Руської землі). - Ізяслав, Святослав, Всеволод близько 1072 р.

4. Статут Володимира Мономаха 1113 р.

5. Велика Руська Правда (приблизно 1120-е-1130-ті рр. або початок XIII ст.).

Існувало і церковне законодавство, обов'язкове для церковних людей і для населення по деяких справах (язичницькі моління, чаклунство, сімейні справи).

Князь Ярослав Мудрий у 1017 р. відбив від Києва печенігів. Але зазнав поразки від польського короля Болеслава на р. Буг. Утік у Новгород, зібрав нове військо. В цей час Святополк вигнав Болеслава Хороброго з Києва. Знову був вигнаний Ярославом. У 1019 р. Святополк і печеніги були розбиті Ярославом на р. Альті. Усобиці тривали, коли в 1021 р. онук Володимира Брячислав захопив Новгород. У 1024 р., після придушення повстання у Суздальській землі, на Русь прийшов Мстислав Тмутараканський. Він розбив Ярослава під Лиственом поблизу Чернігова. Мстислав не претендував на Київ, і в 1026 р. Ярослав (Київ та правобережжі) і Мстислав (Чернігів і Переяслав) поділили руську землю по Дніпру. У 1036 р. князь Мстислав помер після полювання в чернігівських лісах, не залишивши спадкоємців, і тоді все лівобережжя відійшло Ярославу. Він помер у 1054 р. на 76-му році життя.

Брати Ярослава Гліб (є версія, що отруєний кухарем на кораблі під Смоленськом) і Борис (вбивці - два варяга) загинули в результаті інтриг Святополка. Правда, скандинавські саги повідомляють, що Бориса убили варяги, близькі до Ярослава - Эймунд і Рагнар. Святослав Древлянський втік до Чехії, але і там був убитий - в цьому теж вбачають підступи Святополка. Святополк Окаянний зійшов з розуму, його охопила манія переслідування, він поскакав у Польщу і помер невідомо де у 1019 р.

Печенігів в XI ст. половці витиснули. В 1068 р. половці на чолі з ханом Шаруканом прийшли на Русь. Троє Ярославичів, програвши битву на р. Альті, бігли. У вересні 1068 р. жителі Києва звільнили з "порубу" князя Всеслава (полоцький), і він правив сім місяців замість втік Ізяслава. Ізяслав за підтримки поляків повернув Київ. В 1092 р. знову напали половці.

Останній з Ярославичів, Всеволод помер у 1093 р. Взаємини Володимира Мономаха з київським боярством були складними. Останні роки життя батька Володимир складався при хворого батька і фактично керував державою. Після смерті Всеволода в 1093 р. боярство, незадоволене Володимиром, передав престол за старшинством Святополка з Турова, і Мономах 20 років домагався престолу. Святополк зазнав поразки від половців у 1093 р. під Треполем. Щоб поліпшити ситуацію, в 1094 р. Святополк видав дочку за половецького хана Тугоркана. 1111 р. - великий похід проти половців під керівництвом Мономаха. З них виступили в похід його чотири сини. У поході брали участь князі Святополк і Давид Святославович. Підійшли до р. Шаруканю, отримали викуп. Приступом взяли р. Сугрова. Вийшли до Дону і 24 березня битва на р. Дегей і 27 березня на р. Сольнице половці розбиті, деякі врятувалися.

У 1097 р. пройшов Любечский з'їзд князів: Володимир Мономах, Святополк Київський, Олег і Давид Святославовичі та інші. З'їзд підтвердив принцип династичного поділу руської землі між князівськими гілками при дотриманні єдності перед зовнішньою небезпекою. Закріплений принцип: "кождо да держить отчину свою". За кожним закріплювалися землі батьків. Єдність Русі було ще збережено. У 1100 р. з'їзд князів проходив в Уветичах (Витачів) і нічого не змінив.

Володимир Мономах (1113-1125) опинився на престолі не по праву династичного старшинства - він був сином молодшого з Ярославичів Всеволода, а були живі і представники старших гілок. Народився 1053 р. в Києві. Матір'ю була Марія, дочка імператора Костянтина IX Мономаха. Батько знав п'ять мов. У 1078-1094 Володимир Мономах князював у Чернігові. Після смерті батька він княжив у Переяславі Російською (1094-1113 рр.). У цей час багато і досить успішно воював з половцями. Тільки в 1113 р. після смерті Святополка в момент повстання він був запрошений боярством. Мономах прибув до Києва і незабаром доповнив Руську Правду особливим Статутом, полегшували становище простих городян. Він також залишив своє "Повчання": це частково мемуари, почасти для літопису перераховані 83 походу Мономаха. Успішно воював з половцями, припинив усобиці. Його син - Мстислав Великий (1125-1132) - останній князь єдиної Давньоруської держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ НІКОЛАЄ I
Внутрішня політика
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В 1881-1894 рр ..
ВНУТРІШНЯ ТА ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УРЯДУ У ДРУГІЙ ЧВЕРТІ XIX ст.
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В 1855-1881 рр ..
Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси