Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фірми-експлеренти

Досить часто венчурна фірма передає право на використання своєї інтелектуальної власності (нововведення) за ліцензійним договором іншій фірмі - піонерської в освоєнні нововведення на ринку, званої эксплерентом. Ці фірми здійснюють просування нововведень на ринок: проводять технологічну підготовку виробництва і далі проводять і організовують маркетингові і збутові дії по реалізації продукції. Венчурні фірми в залежності від умов договору з эксплерентом або повністю позбавляються права в подальшому на використання цього нововведення (але отримують при цьому максимальну винагороду за винятковість переданих прав), або залишають частину прав на використання нововведення, але одержують при цьому істотно меншу винагороду (про умови ліцензійних договорів більш докладно див. у розділі 8).

Серед всіх учасників інноваційного процесу експлеренти (поряд з венчурними інвесторами), найбільшим чином ризикують. Але і прибутку вони отримують максимальні, завдяки першості на ринку з новою продукцією. Досить згадати історію з розробкою і просуванням перших комп'ютерів у 70-х рр. фірмою IBM. У початковий період освоєння над фірмою сміялися великі газети і журнали, зіставляючи настільний прилад з величезними ламповими "монстрами", що займають кілька кімнат. Але IBM "мовчки" освоїла не тільки національний, але й практично весь світовий ринок, коли "сполошилися" великі гіганти. Фірма "Моторола" протягом трьох років намагалася наздогнати IBM по випуску комп'ютерів, витративши при цьому 5 млрд доларів, але, не витримавши конкуренції, змушена була повернутися до своєї звичної місії з виробництва засобів зв'язку.

Сьогодні за кордоном існують спеціальні агентства, основною діяльністю яких є пошук нових розробок. Така діяльність часто межує з промисловим шпигунством. Проте в результаті жодне нововведення не залишається без уваги (як це, на жаль, властиво ще для нашої країни). Тому і винахідники (новатори), складові зазвичай частки відсотків від чисельності населення країни, за кордоном працюють максимально ефективно і прибутково. Цьому сприяє державна система підтримки інноваційного підприємництва. Крім того, в бюджеті США щорічно виділяють до 1 млрд доларів на закупівлю ліцензій з інших країн.

Фірми-експлеренти часто стають фірмами - "зірками" на ринку (виходячи з добре відомою в менеджменті матриці Бостонської консультативної групи - БКГ) - з високими темпами зростання і істотною часткою на ринку. При цьому венчурні фірми (за аналогією з БКГ їх можна назвати "важкими дітьми") знаходяться на початку життєвого циклу ринку.

"Бізнес-ангели" як фінансові партнери

Досвід багатьох розвинених країн дає підставу вважати, що в даний час на самих ранніх етапах інноваційного розвитку провідна роль у фінансуванні виробництва може належати таким індивідуальним венчурним інвесторам, яких за кордоном прийнято називати "бізнес-ангели".

Навіть у Росії, де венчурний бізнес поки ще відносно слабко розвинений, бізнес-ангели існують вже досить давно. Вони, хоча себе такими і не вважали, а тим більше не називали, з'явилися ще на початку 90-х років XX ст. Вчорашні завідуючі лабораторіями, інженери, вчителі, технологи, які втратили з початком недостатньо продуманих соціально-економічних реформ звичного заробітку, посилено почали шукати нову сферу застосування своєї енергії. Для багатьох з них такою точкою докладання сил стали торгові і посередницькі операції. Зуміли досить швидко заробити сотні тисяч, а іноді і мільйони доларів на перепродажу товарів широкого вжитку, побутової техніки, комп'ютерів і програмного забезпечення до них, новоявлені капіталісти почали давати певні суми грошей своїм колегам, що продовжували займатися науковими дослідженнями і науково-конструкторськими розробками. Звісно, не задарма, а в обмін на частку в майбутній високотехнологічної компанії.

Інша справа, що далеко не завжди вкладені кошти давали хороший економічний результат у зв'язку з тим, що російські приватні інвестори значно відрізнялися за своїм менталітетом від західних бізнес-ангелів. Принциповою особливістю російських венчурних капіталістів було те, що вони з самого початку були більше орієнтовані на негайне одержання дивідендів, що більш характерно для пайової участі в торговому бізнесі, але мало відповідало інтересам нових високотехнологічних компаній. Тому і прибутковість таких інвестицій виявлялася не дуже високою. Крім того, російські приватні партнери-інвестори рідко активно і кваліфіковано допомагали успішному розвитку підтриманих ними компаній. Наприклад, у своїх діях бізнес-ангел відповідає тільки перед самим собою, а тому може собі дозволити такий ризик, який неприйнятний для інших інвесторів венчурного капіталу. Навіть якщо його інвестиції виявляються неуспішними, він втратить лише невелику частину своїх власних грошей, що для нього означає не дуже багато. Тим більше, що часто, вкладаючи кошти в нову компанію, він керується не тільки економічними міркуваннями. В основному бізнес-ангели - це достатньо заможні люди, які заробили свій капітал у власному бізнесі і мають відносно вільними коштами, які їм в даний час для власної компанії не потрібні, а для створення нового власного бізнесу недостатні. Тому вони готові направити частину наявних у них коштів для інвестицій в інші підприємницькі проекти.

Фінансуючи чужий бізнес, бізнес-ангели в той же час перетворюють цей чужий бізнес частково в свій власний з надією на отримання високого прибутку. Як правило, бізнес-ангел вкладає свої кошти у венчурні підприємства на ранніх етапах його становлення і співпрацює з компанією кілька років, аж до виходу підприємства на ринок, розділяючи з компанією всілякі ризики. Але бізнес-ангели ризикують, попередньо проаналізувавши перспективність проекту, компетентність управлінського ланки компанії, реальність перетворення ідеї в готові технології, кон'юнктуру ринку, економічне становище території, світову новизну та конкурентоспроможність інноваційного проекту.

При цьому бізнес-ангели ніколи відразу не виробляють великих вкладень. Навпаки, вони здійснюють інвестиції дрібно (у вигляді невеликих траншів), постійно оцінюючи успішність реалізації попередніх порцій капіталу. Більше того, перш ніж почати фінансування компанії, "ангели" нерідко залучають відомих вчених в якості консультантів науково-технічних проектів для того, щоб отримати від них офіційне кваліфікований висновок про реальну перспективності тієї ідеї, на базі якої планується розвиток нової компанії. Ці думки бізнес-ангелами при прийнятті рішення про початок інвестування обов'язково враховуються, але в основному вони все ж спираються на власну інтуїцію підприємця та попередній досвід. Для них більше значення має те, чи повірять вони керівника проекту та його команду. Якщо вірять, то будуть фінансувати навіть дуже проблематичні ідеї. Більшість найбільш успішних бізнес-ангелів заявляють, що для них важливіше не сама ідея або технологія, а її розробники і ті учасники проекту, які взялися втілити ідею в життя.

Звичайно, інтуїція нерідко може і підвести. Ніхто нічого не може гарантувати зі стовідсотковою точністю. За визнанням багатьох бізнес-ангелів, деякі профінансовані ними проекти були не дуже успішними. Але тим не менш бізнес-ангели, як і раніше, дотримуються роками виробленого принципу, тому що не менш ніж у 30% випадків саме він забезпечує одержання такого прибутку, яка перекриває витрати по всім іншим компаніям, що знаходяться на ранніх етапах свого розвитку.

На інших етапах, де ризик дещо менше, але зате величина інвестицій багаторазово більше, однією інтуїцією вже неможливо обійтися, тут потрібен точний економічний розрахунок, але там бізнес-ангели, як правило, вже не працюють. Важливо підкреслити, що, по-перше, бізнес-ангел ризикує набагато більшою мірою, ніж всі інші венчурні капіталісти, але набагато меншими сумами грошей (звичайно бізнес-ангели вкладають у підприємство від декількох десятків тисяч до декількох сотень тисяч доларів), а, по-друге, вони роблять інвестиції в найбільш ранні етапи розвитку компаній, коли ризик максимальний, але обсяг необхідних коштів відносно невеликий. Зменшення ризику бізнес-ангели досягають за рахунок іншого - інвестуючи кошти відразу в кілька проектів, тобто за рахунок фінансування декількох нових компаній, що в підсумку обов'язково приносить досить високий прибуток. Саме тому вони і готові ризикувати, а завдяки цьому в значній мірі вирішується і проблема заповнення можливого перерви фінансування компаній на ранніх етапах.

Без перебільшення можна сказати, що там, де потрібно підвищений ризик, але є ймовірність високого прибутку при вкладенні відносно невеликих коштів, там зона дії переважно бізнес-ангелів, яких не випадково називають основою неформального ринку венчурного капіталу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІРМА ЯК РИНКОВИЙ АГЕНТ МІКРОЕКОНОМІКИ
Визначення розмірів фірми. Шляхи її розширення
Витрати і прибуток фірми
Хто ж керує великою фірмою?
Фірма в системі ринкових відносин
Діагностика спотворення інформації партнером у процесі бізнес-комунікацій
"Дезорієнтація партнера"
Фінансовий аспект складання бізнес-плану
Ангела Меркель: "зважений аналітик"
Фінансова інформація для оцінки вартості бізнесу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси