Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Аналіз і оцінка ризику виробничої діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ПРИЙНЯТНИЙ РИЗИК ЯК РІВЕНЬ БЕЗПЕКИ ВИРОБНИЦТВА

Прийнятний ризик - це такий ризик, який в даній ситуації (при даних обставинах, при даному рівні розвитку науки і технологій) припустимо при існуючих суспільних цінностях. Соціально прийнятний ризик оцінює не тільки і не стільки абсолютні значення ризику з урахуванням багатьох аспектів життєдіяльності, скільки існуючі тенденції зростання або зниження ризиків різних консервативних і нових видів діяльності прийнятих суспільством. Прийнятний ризик доречно визначати на різних рівнях - від організації галузі економіки держави.

Необхідність формування концепції прийнятного (допустимого) ризику обумовлена неможливістю створення абсолютно безпечної діяльності (технологічного процесу). Прийнятний ризик поєднує у собі технічні, економічні, соціальні та політичні аспекти. На практиці це завжди компроміс між досягнутим в суспільстві рівнем безпеки (виходячи з показників смертності, захворюваності, травматизму, інвалідності) і можливостями його підвищення економічними, технологічними, організаційними та іншими методами. Економічні можливості підвищення безпеки технічних і соціотехнічних систем не безмежні. Так, на виробництві, витрачаючи надмірні кошти на підвищення безпеки технічних систем, можна послабити фінансування соціальних програм виробництва (скорочення витрат на придбання спецодягу, медичне обслуговування, санаторно-курортне лікування та ін).

Приклад визначення прийнятного ризику представлений на рис. 2.2. При збільшенні витрат на вдосконалення обладнання технічний ризик знижується, але зростає соціальний. Сумарний ризик має мінімум при визначеному співвідношенні між інвестиціями в технічну і соціальну сферу. Цю обставину треба враховувати при виборі прийнятного ризику. Підхід до оцінки прийнятного ризику дуже широкий. Так, графік, представлений на рис. 2.2 однаково прийнятний як для держави, так і для конкретної організації. Головним залишається у першому випадку вибір прийнятного ризику для суспільства, у другому - для колективу організації.

В даний час з урахуванням міжнародної практики прийнято вважати, що дія техногенних небезпек (технічний ризик) повинно знаходитися в межах від 10-7 - 10-6 (смертельних випадків чол-1 · рік-1), а величина 10-6 є максимально прийнятним рівнем індивідуального ризику. У російському законодавстві в галузі безпеки ця величина використовується для оцінки пожежної безпеки та радіаційної безпеки.

Мотивований (обгрунтований) і невмотивований (необґрунтований) ризик. У разі виробничих аварій, пожеж, в цілях порятунку людей, постраждалих від аварій і пожеж, людині доводиться йти на ризик. Обґрунтованість такого ризику визначається суспільною необхідністю надання допомоги постраждалим людям, службовим обов'язком, особистим бажанням врятувати від руйнування дороге обладнання або споруди підприємства.

Рис. 2.2. Визначення прийнятного ризику

У той же час, нехтування людиною виявлених небезпек призводить до ситуацій, пов'язаних з індивідуально і суспільно невиправданим ризикам. Так, небажання працівників на виробництві керуватися діючими вимогами безпеки технологічних процесів, невикористання засобів індивідуального захисту і т. п. може сформувати необґрунтований ризик, як правило приводить до травм і формує передумови аварій на виробництві.

На рис. 2.3 показана одна з можливих форм представлення якісної оцінки ризику для різних видів і продуктів людської діяльності.

Рис. 2.3. Якісні оцінки ризику різних сфер і продуктів діяльності людини (громадська думка громадян і засобів масової інформації з проблем управління ризиками та зниження ризиків)

З малюнка видно, що повсякденні уявлення про ризик можливих несприятливих наслідків, пов'язаних з життям чи здоров'ям людини, включають в себе найрізноманітніші аспекти і суттєво залежать від прийнятих до уваги ознак - тривалості впливу, виправданості, тяжкості наслідків і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прийнятний ризик
Аналіз техніко-організаційного рівня і інших умов виробництва
Ризик як категорія безпеки життєдіяльності
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ РИЗИКОМ НА ВИРОБНИЦТВІ
Безпека жиромучного виробництва
Умови безпеки об'єкта. Оцінка збитку, безпека життєдіяльності, прогноз і управління ризиками
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
Безпека праці у рибоконсервному виробництві
Розвиток уявлень про підприємницької функції: теорія ризику і невизначеності (Р. Кантильон, В. Тюнен) і теорія координації факторів виробництва (Ж.-Б. Сей)
Рівні загроз безпеки міста та їх оцінка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси