Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Торгівля

Значну роль в економіці Давньоруської держави відігравала зовнішня (транзитна) торгівля. Проходив по його території торговий шлях "із варяг у греки" мав загальноєвропейське значення. Він пов'язав молоді "варварські" держави Північної і Східної Європи з країнами Близького і Середнього Сходу. Приблизно з IX ст. роль Києва як центру посередницької торгівлі між Сходом і Заходом постійно зростала. Транзитна торгівля ще більше пожвавилась після того, як нормани і угорці перекрили торговий шлях по Середземномор'ю і Південній Європі. Жвава торгівля сприяла збільшенню чисельності міст, зростання значення Новгорода, Полоцька, Смоленська, Чернігова, Ростова, Мурома.

Але в середині XI ст. характер торгівлі змінився. Половці і турки-сельджуки, захопивши торгові шляхи на півдні і сході, поставили європейців перед необхідністю шукати нові шляхи, оминаючи небезпечні райони північного Причорномор'я. Торговельні зв'язки Західної Європи і Близького Сходу поступово перемістилися в Середземномор'ї.

Стародавня Русь вела енергійну зовнішньоторговельну діяльність. Перше місце серед експортних товарів займали хутра, риба, віск, мед, льон, полотна, срібні вироби, шкіри, керамічні вироби та ін Хліб з середньовічної Русі не експортувався. Вивезення впливав на розвиток міського ремесла. Стародавня Русь ввозила предмети розкоші, дорогоцінні камені, прянощі, фарби, тканини, благородні та кольорові метали.

Торгові каравани на схід йшли по Волзі і Дніпру через Чорне і Азовське моря до Каспійського моря. До Візантії, наприклад, добиралися морем і сухопутним шляхом. У Західну Європу торговці з Новгорода, Пскова, Смоленська, Києва їхали через Чехію, Польщу, Південну Німеччину або по Балтійському морю через Новгород і Полоцьк. Київські князі боронили торгові шляхи. Система договорів, укладені київськими князями з іноземними державами, забезпечувала інтереси російських купців за кордоном. Торговий характер, наприклад, мали договори з Візантією. Їх відрізняла ретельна юридична опрацювання всіх сторін і умов взаємовідносин учасників торгової діяльності.

Централізоване держава надавала всебічну підтримку торгівлі. Московські князі прагнули оволодіти торговими шляхами в верхів'ях Волги, на Півночі, на Оці і Дону. Особливе значення для економіки Русі представляв Волзький шлях, який відкривав можливість для торгівлі з Персією, Закавказзям, Середньою Азією і була зручною водною магістраллю для внутрішнього товарообміну на величезній території країни. Російські купці продавали в українських, білоруських, прибалтійських містах хутра, шкіри, віск, одяг, зброю.

Виникли три купецькі корпорації - гості, торгові люди вітальні сотні і торгові люди суконної сотні, - об'єднували купців в залежності від величини їх капіталів. Чисельність корпоративного купецтва була невеликою, всі вони користувалися певними привілеями в торгівлі.

Москва досить скоро переросла рамки обласного ринку, перетворившись на центр, забезпечував вітчизняними та іноземними товарами багато районів країни. За свідченням імперського посла, дипломата Сигізмунда Герберштейна, який побував в Москві в 1517 і 1525 рр.., в столицю взимку щодня привозили до 700-800 підвод з хлібом, рибою і іншими продуктами, причому хліб доставляли з віддалених місцевостей, розташованих на відстані до 1600 миль, продавали зерно, хутра, промислові вироби.

Зручні водні та сухопутні шляхи зробили Москви великим торговим центром. Шлях по річці Москві і далі по Оці і Волзі до Каспію набув ще більшого значення після приєднання Казані і Астрахані. Торговельні зв'язки столиці поширювалися на всі руські землі.

Великими торговельними центрами обласного значення були Нижній Новгород, Білоозеро, Вологда, Твер, Новгород, Псков, Смоленськ і ін Основними предметами міжобласний торгівлі були сіль, хутра, хліб. Новий етап у розвитку економічних зв'язків на рубежі XV-XVI ст. знаменував зростання торгово-промислових поселень, збільшення товарної маси.

Протягом XVI-XVII ст. торгівля залишалася феодальною за характером та основними рисами - асортиментом товарів, складом учасників, численністю продавців, відокремленості ринків один від одного, збереження митних бар'єрів, різноманітності торгових зборів.

Російська зовнішня торгівля велась у трьох напрямках: середземноморському, західноєвропейського і східного. Руські торгували з Литвою, Візантією, Персією, Бухарою і Хівою, Кримським ханством. На південь і південний схід вивозилися хутра, шкіри, полотна, сідла, дерев'яний посуд, віск. Назустріч йшов потік шовкових і бавовняних тканин, килимів, прянощів, дорогоцінних каменів. Із Західної Європи надходили фламандські сукна і метали - мідь, срібло. До Європи вивозили хутра, шкіри, віск, мед і льон. Чільне місце серед експортних товарів займала сіль. Її виробництво знаходилося в руках князів і монастирів.

Основним торговим контрагентом на Сході була Туреччина. Торгівля йшла по Дону. Після приєднання до Росії всього Поволжя зросло значення торгівлі з Персією і Середньою Азією. Розвиток торгівлі зі Сходом позитивно позначалося на ремісничому виробництві. В експорті переважала продукція ремесла і промислів: високої якості шкіри, сідла, взуття, сокири, дерев'яний посуд, полотно, полотно, хутра, а також зерно, борошно, масло і т. д. В імпорті значну частку становили шовкові, бавовняні і вовняні тканини, прянощі, рис, фарби, дорогоцінні камені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Торгівля
Мережева торгівля
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси