Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нові "твіттерние революції на Близькому Сході і в Північній Африці як привід для зовнішньої геополітичної експансії

Масові протести і народні хвилювання на Близькому Сході і в Північній Африці в 2011 р. стали новим етапом у розвитку сценаріїв "кольорових революцій". Так звана арабська весна в Тунісі, Єгипті, Ємені, Бахрейні, Лівії та Сирії по-різному оцінюється політологами. У західних аналітиків з'явилася виражена тенденція пояснювати ці події розвитком демократії в мусульманському світі. Західні ЗМІ намагалися представити події в цих країнах як результат "твиттерных революцій" або "революцій Фейсбуку", які нібито змогли підняти маси і вивести їх на вулиці і площади1.

Російські військові експерти, оцінюючи ці події, справедливо підкреслюють, що мережеві елементи використовувалися для прикриття, тоді як насправді це були організовані і дуже добре проплачені процеси, обострившие ставлення людей до реальних недоліків, наявних у державах региона1. Адже аналогічні негативні процеси є практично у всіх країнах Близького Сходу, але вибухнули саме ті країни, які були обрані за заздалегідь наміченим сценарієм.

Наприклад, опозиція в Лівії, яка зажадала відставки Муаммара Каддафі, який правив країною понад 40 років, спочатку була нечисленною. У лютому 2011 р. влада Лівії змогла досить швидко придушити революційні виступи, і через деякий час війська полковника Каддафі поступово почали займати опозиційні міста. Проте 26 лютого 2011 Рада Безпеки ООН прийняла Резолюцію 1970 (2011) про введення санкцій проти режиму Каддафі. Документ, зокрема, передбачав ембарго на постачання до Лівії зброї і будь-яких матеріалів військового призначення, заморожування рахунків і заборону на закордонні поїздки лівійського лідера, його сім'ї і його наближених. Трохи пізніше, 17 березня 2011 р., була прийнята Резолюція 1973 (2011), санкционирующая операцію зі встановлення над Лівією закритої для польотів повітряного простору з метою захисту мирного населення". З 15 членів Радбезу за ухвалення резолюції проголосували десять, п'ятеро утрималися, в тому числі Росія, Китай і Німеччина. В ніч на 20 березня міжнародна коаліція (США, Британія, Франція, Італія, Канада і низка інших країн) почала військово-повітряну операцію "Світанок Одіссея" проти лівійського режиму. Через кілька місяців масованих бомбардувань режим полковника Каддафі і він сам були знищені.

Сьогодні навіть західні ЗМІ пишуть про те, що Захід створює в близькосхідному регіоні глобальну дугу нестабільності: в обстановці внутрішніх "розборок", які тепер будуть продовжуватися там не один рік, американцям і їхнім союзникам дуже зручно контролювати ключові країни і прилеглі стратегічні комунікації. Міжнародні спостерігачі відзначають, що умови для революційних виступів у ряді країн близькосхідного регіону дозріли давно. Наприклад, відомо, що Туніс, Єгипет, Ємен, Бахрейн, Лівія і Сирія розташовані в історичному ядрі мусульманського арабського світу, але стратегічно вони відстають від сусідів. Крім того, почала формуватися тенденція до перетворення ісламського світу в обслуговуючий придаток розвиненою східної і високорозвиненою західної цивілізацій. Тому умови для протестних дій сформувалися об'єктивно, і незадоволених там справді багато. З іншого боку, військові експерти констатують, що в цьому регіоні широко використовуються штучні стимулятори "кольорових революцій". Наприклад, генерал К. І. Івашов під час своєї роботи в Сирії, виявив, що революційний процес там був запущений за допомогою американських спецслужб.

Почалося все з прильоту помічника Держсекретаря США у Туреччину, куди були спішно запрошені колишній віце-президент Сирії, який пограбував країну, ряд втікачів чиновників, теж звинувачених у корупції. Саме з їх числа на території Туреччини і створили "керівне ядро опозиції". Далі з допомогою турецьких спецслужб запустили набір добровольців - людей, які хотіли заробити і постріляти по живих мішенях. Оперативно сформовані військові загони досить спокійно перейшли сирійсько-турецький кордон, яка фактично не охороняється зважаючи на офіційно дружніх відносин між країнами. Незабаром спалахнули заворушення на півночі Сирії. Таким був перший етап "кольорової революції".

Па другому етапі вже з місцевої опозиції були набрані нові загони - природно, за рахунок коштів з-за кордону. Заворушення різко посилилися. В цих умовах президент Сирії Башар Асад прийняв рішення не застосовувати силу, більше того, приказан вилучити у поліцейських зброю. У підсумку опозиція спокійно захопила поліцейські дільниці, а сили правопорядку несли втрати. Робилося все, щоб спровокувати силові органи на кровопролиття. Зрештою, у кого-то з поліцейських не витримали нерви, і за протестної натовпі був відкритий вогонь. Це каталізувало хвилю невдоволення.

Тоді Башар Асад зробив дуже сміливий і несподіваний крок: запропонував сирійському суспільству реформи в набагато більшому обсязі, ніж вимагала опозиція. Був запущений процес самого широкого обговорення перетворень із залученням всіх ЗМІ і телебачення. І ось тут вже нерви не витримують у справжніх організаторів заколоту: американський і французький посли, ігноруючи всі прийняті міжнародні правила, сіли в свої машини, поїхали в місто Хама, де знаходився штаб опозиції, і публічно закликали протестувальників не йти на обговорення запропонованих керівництвом Сирії проектів, відмовитися від будь-яких контактів з владою.

Подібні дії західних дипломатів стали вагомою підставою для Росії і Китаю накласти вето на Резолюцію Радбезу ООН по Сирії, що запобігло в Сирії розвиток лівійського сценарію, де за підтримки авіації НАТО відбулося криваве повалення режиму Каддафі.

Таким чином, "твіттерние революції на Близькому Сході і в Північній Африці свідчать про те, що сьогодні революційні сили опозиції відверто використовуються західними спецслужбами для повалення неугодних режимів в низці країн. Початок революційних виступів служить сигналом для звинувачень влади в порушенні прав людини і підготовці міжнародної агресії проти неугодного політичного режиму. На думку фахівців російської Академії геополітичних проблем події, які розгортаються на Близькому Сході, свідчать про підготовку "великої війни". Відомо, що американські економісти цілком відкрито обговорюють в міжнародних ЗМІ, що виходом зі сформованої у світі економічного глухого кута може бути "велика війна", яка "врятує долар", тобто зміцнить економічний верховенство транснаціонального капіталу в глобальному світі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітична нестабільність Африки
Російська політика на Близькому Сході
БЛИЗЬКИЙ І СЕРЕДНІЙ СХІД
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: соціалістичні експерименти
Формування геополітичної традиції на Сході: сакральність духовних символів
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітична карта сучасного світу
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
АФРИКА
Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси