Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кватроченто

В епоху Кватроченто процес формування в Італії XV ст. нової культури і нового світогляду був надзвичайно інтенсивний, але саме тому, що він не був завершений в цей період, XV століття повно творчої свободи, сміливих дерзань, схиляння перед людською індивідуальністю. Це воістину століття гуманізму. Крім того, ця епоха сповнена віри у необмежену силу розуму, епоха інтелектуалізму і емпіризму: сприйняття дійсності перевіряється досвідом, експериментом, контролюється розумом. Звідси той дух порядку й міри, такий характерний для мистецтва Ренесансу. Геометрія, математика, анатомія, вчення про пропорції людського тіла мають для художників величезне значення; саме тоді починають ретельно вивчати будову людини. У XV ст. італійські художники вирішили проблему прямолінійної перспективи, яка вже назріла в мистецтві Треченто.

У формуванні світської культури XV ст. величезну роль зіграла Античність. Кватроченто демонструє прямі зв'язки з нею культури Відродження. У Флоренції ґрунтується Платонівська академія, бібліотека Лауренціана містить багаті зібрання античних рукописів. З'являються перші художні музеї, наповнені статуями, уламками античної архітектури, мармурами, монетами, керамікою. Відновлюється античний Рим. Перед здивованою Європою незабаром постане краса страждає Лаокоона, прекрасних Аполлона Бельведерського) і Венери (Медицейської).

Не можна забувати, однак, що вплив Античності нашаровується на багатовікові і міцні традиції Середньовіччя, на християнське мистецтво. Сюжети язичницькі та християнські переплітаються, трансформуються, повідомляючи специфічно складний характер культури Відродження. Кватроченто черпає свої сюжети і образи і зі Священного Писання, і з античної міфології, лицарських легенд, з власних спостережень художника за течією сьогочасної життя. Як колись поетично писав Павло Муратов, "для них історія Есфірі, і історія Грізельди, і історія Еврідіки відбувалася в одній і тій же країні. Там живуть прекрасні птахи, дракони, східні мудреці, німфи, античні герої та чарівні звірі, і ця країна - просто країна казки". Але саме в Кватроченто складається естетика мистецтва Відродження, тип ренесансної культури.

Флорентійська школа XV століття

Саме Флоренції випала роль зіграти "першу скрипку" в Кватроченто. Місто, заснований на землях стародавньої культури Вілланови, потім етрусків, у IV ст. прийняв християнство (488-м роком датується його знаменитий хрещальня), з XII ст. багате місто-комуна, залишив свій слід у мистецтві Треченто скульптурами сімейства Пізано і генієм Данте і Джотто, Флоренція стає головним осередком ренесансної культури в епоху Кватроченто. З 1434 р. влада у Флоренції переходить до Козімо Медічі (Козімо Старший, 1389-1464), засновнику банкірської династії князів-меценатів походженням з лікарів (недарма в їхньому гербі збереглося зображення трьох пігулок). З ними почався "вік медицейської культури".

В архітектурі Італії тільки в XV ст. починають проявлятися риси нового стилю. Філіппо Брунеллескі (1377 - 1446) завершив в 1434 р. гігантським куполом Флорентійський собор, в загальному готична будівля, закладене ще в 1295 р. Арнольфо ді Камбіо (у 1334 р. Джотто зводить поруч кампаниле - дзвіницю в 32 м заввишки). Ліхтар восьмигранної бані (його діаметр 43 м - не менше римського Пантеону), пануючого і донині в панорамі міста, має пілястри античного характеру з напівциркульними арками, на які опирається перекриття ліхтаря.

Арнольфо ді Камбіо, Філіппо Брунеллески. Собор Санта Марія дель Фьоре у Флоренції (з дзвіниці Джотто). Деталь

Капела Пацці при церкві Санта Кроче, побудована Брунеллески між 1430 і 1443 р., прямокутна в плані, з шістьма коринфськими колонами на фасаді, з карнизом на парних пілястрах, з портиком, венчаемым сферичним куполом, песет на собі риси конструктивної ясності, античної простоти, гармонії і пропорційності, що стає характерним для всього мистецтва Відродження. Ці риси ще більш яскраво проявили себе у світській архітектурі-наприклад, у споруді Виховного будинку у Флоренції ("Оспидале дельї Інноченті"), побудованого також Брунеллески, в якому галерея першого поверху, яка переходить на другому поверсі у гладку стіну з карнизом і вікнами, стала взірцем для всієї архітектури Ренесансу.

Кватроченто створило і свій образ світського міського палацу (палаццо): як правило, триповерхового, носить по зовнішності кріпосний характер завдяки кладці з грубо обтесаних каменів, особливо підкреслюють перший поверх, але разом з тим ясного і чіткого в своїй конструкції. Такі палаццо Пітти, будівництво якого було розпочато в 1469 р. за проектом Леона Баттіста Альберта; побудована ще раніше Микеллоцо та Бартоломео палаццо Медічі (Ріккарді); створене за проектом Альберги палаццо Ручеллаи. Чіткість поверхового членування, рустика, велика роль пілястр, здвоєні (парні) вікна, підкреслений карниз - ось характерні риси цих палаців. Далі цей тин, модифицируясь, знайшов на розвиток римської та венеціанської ґрунті. Звернувшись до використання античної спадщини, до ордерної системи, ренесансне зодчество явило собою новий етап в архітектурі. У світській архітектурі палаццо характерне поєднання зовнішньої кріпосної неприступності і мощі з внутрішньою атмосферою затишку раннеиталийских вілл.

У церковному зодчестві потрібно відзначити ще одну особливість: з'являється облицювання фасадів церков і кампанил різнокольоровим мармуром, чому фасад стає "смугастим" - характерна риса саме італійського Кватроченто, і склалась вона передусім у Флоренції.

Роком народження нової скульптури Кватроченто можна вважати 1401-й, коли цеховою організацією купців був оголошений конкурс на скульптурне оформлення дверей Флорентійського баптистерія собору. З трьох дверей баптистерія одна вже була прикрашена у 1430-ті рр. скульптурними рельєфами Андреа Пізано (ок. 1290-1348 або 1349). Треба було оформити ще дві. У конкурсі взяли участь такі майстри, як архітектор Брунеллескі, Якопо делла Кверча (ок. 1374-1438), Лоренцо Гіберті (1381 - 1455) та ін Конкурс не виявив переможця. Було визнано, що зразки Брунеллески і Гіберті набагато перевершують зразки інших конкурсантів, і їм запропонували працювати надалі над дверима на рівних. Брунеллески від такої пропозиції відмовився, і замовлення повністю перейшов до Гіберті. Лоренцо Гіберті, прославлений у мистецтві і як теоретик, автор трьох книг "Коментарів", створив складні багатофігурні композиції на біблійні сюжети, які розгортаються на пейзажному і архітектурному тлі. В манері виконання чимало готичних впливів. Мистецтво Гіберті по духу аристократично-витончено, повно зовнішніх ефектів, що більше припало до смаку замовнику, ніж демократичний, мужнє мистецтво делла Кверча.

Скульптором, якому випало в мистецтві на цілі століття вперед розв'язати багато проблем європейської пластики - круглої скульптури, монументи, кінного монумента, був Донато ді Нікколо ді Бетто Барді, відомий в історії мистецтва як Донателло (1386?-1466). Творчий шлях Донателло був дуже непростий. У його мистецтві спостерігаються і готичні ремінісценції, як, наприклад, у фігурі мармурового "Давида" (рання робота скульптора).

У фігурі "Апостола Марка", створеного для флорентійської церкви Ор-сан-Мікеле (1410-і рр..), Донателло вирішує проблему постановки людської фігури в зріст за законами пластики, розробленими ще в античні часи Поліклетом, але відданий забуттю в Середньовіччі. Апостол варто спираючись на праву ногу, ліва нога відсунута назад і зігнута в коліні, лише злегка підтримуючи рівновагу фігури. Це рух підкреслено складками плаща, що спадають вздовж правої ноги, і складним візерунком гнучких ліній цих складок, розсипається по лівій нозі. Для іншої ніші того ж будівлі але замовленням цеху зброярів Донателло виконав статую "Святого Георгія" (1415-1417), що втілює вже ясно виражений ідеал раннього Відродження: почуття самосвідомості і впевненості в цьому яскраво індивідуальному образі підкреслено вільному, спокійною позою постаті, яка нагадує колону, що зближує "Святого Георгія" з найкращими зразками грецької скульптури періоду високої класики. Це "не олюднений бог античності, а обожествленный людина нової епохи" (Η. Н. Пунін).

Реалістичне начало мистецтва Донателло повністю виразилося в образах пророків для дзвіниці Джотто (1416-1430), які він виконав конкретних осіб, що зробило ці образи, по суті, портретами сучасників. Займався Донателло і спеціально портретом. Одним з перших портретних бюстів, типових для Відродження, справедливо вважають "Портрет Нікколо Удзано", політичного діяча Флоренції тих років, сповнений Донателло в теракоті.

Поїздка Донателло в 1432 р. з Брунеллески в Рим, вивчення там античних пам'яток надихнула його на цілу низку творів, язичницьких по духу, близьких за формою до античної пластики, як, наприклад, мармурові янголи на співочої трибуні Флорентійського собору. Складне поєднання античних впливів (у трактуванні форм, складок одягу) і высокоторжественного, глибоко релігійного настрою являє собою рельєф "Благовіщення" з церкви Санта Кроче у Флоренції.

Донателло. Давид. Флоренція, Національний музей Барджелло

У бронзовому "Давиді" (1430-ті рр..) Донателло знову повертається до античних традицій, але вже пізньої грецької класики. Простий пастух, переможець велетня Голіафа, який врятував жителів Іудеї від ярма філістимлян і став згодом царем, Давид був одним з найулюбленіших образів мистецтва Відродження. Донателло зобразив його зовсім юним, ідеально прекрасним, як праксителевский Гермес.

Але Донателло не побоявся ввести таку побутову деталь, як пастушеская капелюх, - знак його простого походження.

Донателло належить честь створення першого копного монумента в епоху Відродження. У 1443-1453 рр. в Падуї він відливає кінну статую кондотьєра Еразмо ді Хлопці, прозваного Гаттамелатой ("строката кішка"). Широка, вільна моделювання форми створює монументальний образ воєначальника, голови найманих військ, кондотьєра з маршальським жезлом у руці, одягненого в лати, але з оголеною (виконаним, до речі, з маски і тому виразно-портретною) головою, на грузном, величному коні. Ліва передня нога коня спирається на ядро. Як і вершник на коні, простий, ясний і суворий постамент. Образ Гаттамелаты, безсумнівно, виконаний під впливом античних просторових рішень, насамперед образу Марка Аврелія.

Пам'ятник Гаттамелаты стоїть на площі перед падуанским собором Святого Антонія, рельєфи вівтаря якого також виконував Донателло (1445-1450). Використавши кращі традиції мистецтва Середньовіччя, вивчивши античну пластику, Донателло прийшов до своїм власним рішенням, до образів глибокої людяності і справжнього реалізму, що пояснює його величезний вплив на всю подальшу європейську скульптуру. Недарма його назвали одним із трьох "батьків Відродження" поряд з Брунеллески і Мазаччо.

Донателло. Статуя кондотьєра Гаттамелатты. Падуя

Найвідоміший учень Донателло - Андреа Вероккио (1436-1488), колишній також і живописцем (як живописець він більше відомий тим, що був учителем Леонардо). Вероккио надихався тими ж сюжетами, що і Донателло. Але бронзовий "Давид" Вероккио, виконаний у кінці флорентійського Кватроченто, більш витончений, витончений, моделювання його форми гранично деталізована. Все це робить скульптуру менш монументальною, ніж образ Донателло. Для венеціанської площі біля церкви Сан Джованні Паоло Вероккио виконав кінний монумент кондотьєра Коллеоні. У позі вершника, граційною ходи коня є деяка театральність. Складний профіль високого постаменту, розрахованого так, щоб силует вершника чітко читався на тлі неба, посеред маленької площі, оточеній високими будинками. Риси вишуканості у Вероккио цілком відповідають тій аристократизации смаків, яка характерна для Флоренції кінця XV ст., хоча, безсумнівно, завдяки таланту Вероккио в його пам'ятнику є і величавість, і цілісність монументального образу. Коллеоне Вероккио - це не стільки образ певної людини, скільки узагальнений тип воєначальника, голови найманих військ, кондотьєра, характерний для тієї епохи.

Андреа Вероккио. Статуя кондотьєра Коллеоні. Венеція

Провідна роль у флорентійського живопису Кватроченто випала на долю художника Томмазо ді Джованні ді Сімоне Кассаї Гвіді, відомого під ім'ям Мазаччо (1401-1428). Можна сказати, що Мазаччо вирішив ті насущнейшие проблеми живописного мистецтва, які поставив за століття до цього Джотто. Уже в двох головних сценах розпису в капелі Бранкаччи флорентійської церкви Санта Марія дель Карміне - "Подати" ("Il tributo") та "Вигнання Адама і Єви з раю" Мазаччо показав себе художником, для якого було ясно, як поміщати фігури в просторі, як пов'язувати їх між собою і з пейзажем, які закони анатомії людського тіла. Сцени Мазаччо сповнені драматизму, життєвої правди. У "Вигнанні з раю" Адам від сорому закрив обличчя руками. Єва ридає, закинувши у розпачі голову. У сцені "Подати" об'єднані відразу три сюжети: Христос з учнями біля воріт міста, зупинений збирачем податків, - це центральна композиція; Петро, за велінням Христа вылавливающий рибу, щоб дістати з неї необхідну для сплати монету (дидрахму, або статир, звідси й інша назва фрески - "Чудо зі статиром"), - композиція зліва; сцена виплати податі збирачу - сцена праворуч. Сам принцип з'єднання на одній площині трьох сцен ще архаїчна, але те, як ці сцени, написані з урахуванням лінійної і повітряної перспективи, - стало справжнім одкровенням для сучасників Мазаччо, і для всіх наступних майстрів.

Мазаччо першим вирішив головні питання Кватроченто - проблеми лінійної і повітряної перспективи. Вдаль йдуть пагорби і дерева, які утворюють природне середовище, у якій перебувають герої і з якою органічно пов'язані фігури. Природно розташовується в пейзажі центральна група - Ісус та його учні. Між фігурами створюється як би повітряне середовище. Мазаччо не побоявся повідомити портретні риси групі учнів Христа в центрі: у правій крайній фігурі сучасники бачили самого Мазаччо, в особі зліва від Христа вбачали подібність з Донателло. Природним було й освітлення: воно відповідало реальному світла, що падає з правого боку капели.

Фрески Мазаччо з моменту їх появи сприяли тому, що церква Санта Марія дель Карміні перетворилася у своєрідну академію, де вчилися покоління художників, аж до Мікеланджело, зазнав безсумнівний вплив Мазаччо. Вміння Мазаччо пов'язувати в єдине дію фігури та пейзаж, драматично і разом з тим цілком природно передавати життя природи і людей - в цьому величезна заслуга живописця, визначила його місце в мистецтві. І це тим більше дивно, що Мазаччо прожив на світі трохи більше чверті століття.

Мазаччо. Чудо зі статиром. Флоренції, церква Санта Марія дель Карміне, капелла Бранкаччи

Ціле покоління художників слідом за Мазаччо розробляв проблеми перспективи, руху та анатомії людського тіла, тому вони одержали в науці назву перспективистов і аналітиків. Це такі живописці, як Паоло Уччелло (1397-1475), Андреа дель Кастаньо (ок. 1421-1457), умбрийский живописець Доменіко Венеціано (до 1410-1461).

Існувало серед флорентійських художників і більш архаїчне напрямок, що виражає консервативні смаки. Деякі з цих художників були ченцями, тому в історії мистецтва вони отримали назву монастирських. Одним з найбільш відомих серед них був фра (тобто брат - звернення ченця до ченця) Джованні Беато Анжеліко да Фьезоле (Фра Анжеліко, 1387-1455). І хоча він був ченцем похмурого домініканського ордену, в його мистецтві немає нічого суворого, аскетичного. Образи його Мадонн, написаних за середньовічним традиціям, часто на золотому фоні, сповнені ліризму, спокою і споглядальності, а пейзажні фони пронизані просвітленим почуттям життєрадісності, характерним для Відродження. Це почуття ще більше посилено у творчості учня Беато Анжеліко Бсноццо Гоццолі (1420-1498), наприклад, у його знаменитій фресці палаццо Медічі (Ріккарді) "Хід волхвів", в композицію якої він ввів зображення сім'ї правителя Флоренції Козімо Медічі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Флорентійська школа
Флорентійська школа
ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси