Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Здоровий спосіб життя і його складові

Студентський вік характеризується інтенсивною роботою над формуванням своєї особистості. Це час пошуків молодими людьми відповідей на різноманітні морально-етичні, наукові, загальнокультурні, економічні і політичні питання, які відображаються в їх способі життя.

Аналіз фактичних матеріалів про життєдіяльності студентів свідчить про його невпорядкованості і хаотичною організації. Це відбивається у таких найважливіших компонентах, як несвоєчасний прийом їжі, систематичне недосипання, мале перебування на свіжому повітрі, недостатня рухова активність, відсутність загартовуючих процедур, виконання самостійної навчальної роботи під час, призначений для сну, паління та ін Накопичуючись протягом навчального року, негативні наслідки такої організації життєдіяльності збільшують кількість захворювань. А так як ці процеси спостерігаються протягом 5-6 років навчання, то вони справляють істотний вплив на стан здоров'я студентів.

Здоров'я розглядається в якості одного з необхідних і найважливіших умов активної, творчої та повноцінного життя людини. Природна здатність організму до самовідновлення та вдосконалення відкриває шлях до збереження здоров'я на довгі роки при раціональної його експлуатації, але для цього кожній людині необхідно постійно докладати певні зусилля по організації здорового способу життя.

Основними складовими елементами ЗСЖ є: розумне чергування праці і відпочинку; раціональне харчування; подолання шкідливих звичок; оптимальна рухова активність; дотримання правил особистої гігієни; загартування; психогігієна.

У реалізації завдання здійснення ЗСЖ у суспільстві великі надії покладаються на випускників вищої школи, майбутніх керівників різного рівня у сфері бізнесу, на виробництві, в наукових установах і навчальних закладах.

Розумне чергування праці і відпочинку - важливий компонент здорового способу життя. Ритмічне протікання фізіологічних процесів - це головна властивість живого організму. Біоритми окремих органів і систем взаємодіють один з одним і утворюють упорядковану систему ритмічних процесів, що організовують діяльність організму в часі.

Правильно складений розпорядок дня, розподіл роботи таким чином, щоб найбільше навантаження відповідала можливостям організму, - одна з найважливіших завдань збереження здоров'я і працездатності.

Синхронність ритмів в організмі дозволяє людині легко адаптуватися до змін, що відбуваються в навколишньому світі. Неузгодженість біоритмів призводить до хворобливих змін в організмі. Постійне порушення режиму "світло - темрява", зміна нормального чергування сну і неспання, режиму праці і відпочинку, харчування призводять до зниження працездатності, швидкій втомлюваності, розбитості, сонливості вдень і безсоння вночі; частішання серцебиття, пітливості - стану, близького до захворювання.

Для збереження високого рівня працездатності організму необхідно строго виконувати режим дня, встановлений по закономірностям біологічних ритмів, з урахуванням біологічних годин. При цьому рекомендується враховувати найбільш вивчені добові і тижневі біологічні ритми. Так, дослідженнями встановлено, що високий підйом працездатності у людини протягом доби спостерігається з 6 до 12 та з 17 до 20 годин. У ці години активізуються майже всі функції організму. Значно знижуються психофізіологічні функції вночі від 2 до 4 годин і вдень від 13 до 16 годин.

Раціональне харчування означає дотримання трьох основних принципів: 1) рівноваги між надходить з їжею енергією і енергією, що витрачається людиною під час життєдіяльності, тобто балансу енергії; 2) задоволення потреби організму в певній кількості і співвідношенні харчових речовин (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей); 3) дотримання режиму харчування (певний час прийому їжі, певна її кількість при кожному прийомі та ін).

Всі продукти складаються з одних і тих же харчових речовин (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, вода), але розрізняються їх змістом та особливостями хімічного складу. Щоб правильно побудувати свій харчовий раціон, необхідно мати уявлення про значення для організму тих чи інших харчових речовин.

Основними харчовими речовинами, необхідними для життєдіяльності організму, є білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни і вода. Відсутність або недолік будь-якого з них призводить до порушення функцій організму.

Білки служать матеріалом для побудови клітин, тканин і органів, утворення ферментів і більшості гормонів, що входять до складу з'єднань, що забезпечують імунітет організму до інфекцій. У добовому раціоні білки тваринного походження (м'ясо, риба, яйця, молочні продукти та ін) повинні становити 60%, рослинного походження (хліб, круп'яні вироби, овочі та ін) - 40%. Білки виконують енергетичну функцію: при окисленні 1 г білка виділяється 4 ккал. За калорійністю вони повинні становити 13% добової енергоємності харчового раціону.

Жири виконують пластичну функцію, будучи структурною частиною клітин. Вони беруть участь в обміні вітамінів, сприяють їх засвоєнню і одночасно служать джерелами деяких вітамінів (А, Д, Е). У добовому раціоні жири тваринного походження повинні складати 60-80%, рослинного - 20-40%. Жири володіють великою енергоємністю - 1 г жиру при окисленні дає 9 ккал. Вони повинні забезпечувати 33% добової енергоємності харчового раціону.

Вуглеводи входять до складу майже всіх клітин і тканин організму, виконуючи будівельну функцію. Вони беруть участь у білковому обміні, сприяючи синтезу амінокислот, і ще більше значення вуглеводи мають при жировому обміні, бо "жири горять у полум'ї вуглеводів". У добовому раціоні вуглеводи прості у вигляді солодощів повинні становити 20-40%, складні у вигляді крохмалю (є у складі майже всіх продуктів, найбільша кількість міститься в картоплі, крупах і хліб) - 60-80%.

Вуглеводи є основним джерелом енергії для організму, і, хоча при окисленні 1 г вуглеводів виділяється лише 4 ккал, вони повинні становити 54% енергоємності добового харчового раціону.

Вітаміни не мають ні пластичного, ні енергетичного значення. Це біологічно активні речовини, що регулюють обмін речовин і різнобічно впливають на життєдіяльність організму. Вони синтезуються в організмі і проявляють свою біологічну дію в малих дозах - в міліграмах або тисячних частках міліграмів при надходженні з їжею самостійно або в складі ферментів. Нестача вітамінів призводить до гіповітамінозу, а їх повна відсутність - до авітамінозу, що супроводжується різким порушенням функцій організму (рахіт, порушення росту і т. д.).

Мінеральні речовини і мікроелементи (кальцій, фосфор, калій, натрій, залізо, йод) володіють пластичними властивостями, беручи участь у побудові тканин, особливо кісткової, регулюють кислотно-лужний стан організму, входять до складу ферментних систем, гормонів і вітамінів і впливають на їх функцію, нормалізують водно-сольовий обмін. Фізіологічний вплив мінеральних речовин поширюється на всі системи організму і біохімічні процеси, що відбуваються в них. Серед мінеральних речовин виділяють макро - і мікроелементи. Перші містяться в тканинах у великих кількостях - десятки й сотні міліграмів, другі - в міліграмах або тисячних частках.

Вода - це найбільш важлива складова частина харчового раціону, бо всі біохімічні процеси в клітинах організму протікають у водному середовищі. Вода становить 66% людського тіла. Найбільше води містить головний мозок, особливо його сіра речовина (кора головного мозку), - 80%, м'язи - 76%, кісткова тканина - 50%. Добова потреба людини у воді - 2,5 л; у людей, які займаються важкою фізичною працею, і спортсменів - 3,0 л.

Дотримання гігієнічних правил харчування сприяє більш ефективному травленню їжі і постачання внутрішнього середовища організму поживними речовинами, необхідними для нормального протікання процесів життєдіяльності.

Рекомендується виконувати наступні гігієнічні правила харчування:

- прийом їжі повинен проводитися в один і той же час. Це сприяє виробленню умовного рефлексу, коли до моменту прийому їжі починають рясно виділятися травні соки, що забезпечує хороше травлення. При заняттях фізичними вправами і спортом приймати їжу слід за 2-2,5 години до тренування і через 30-40 хв після її закінчення;

- вечеря пе повинен бути рясним і повинен складатися з легко перетравлюваних продуктів (молочні та овочеві страви, салати, запіканки, риба, яєчня, а з напоїв - молоко, чай або фруктові соки). Вечеряти потрібно не пізніше, ніж за 2 години до сну.

Шкідливі звички - куріння тютюну, вживання алкогольних напоїв та наркотиків - надають згубний вплив на здоров'я, значно знижують розумову і фізичну працездатність, скорочують тривалість життя. Найнебезпечнішою шкідливою звичкою є вживання "важких" наркотиків.

Куріння - шкідлива і небезпечна звичка, яка розвивається за принципом умовного рефлексу. При курінні навіть сигарет з фільтром в організм разом з тютюновим димом надходять багато отруйні продукти. Потреба в тютюні не є природною фізіологічною потребою людини, вона виникає під впливом певних соціальних умов життя. Цю потребу можна визнати необхідною, розумною або здорової ні з точки зору фізіології, ні з точки зору людського розуму. Властивості тютюну і тютюнового диму в даний час добре вивчені. Наука переконливо довела, що куріння ні при яких умовах і в яких дозах не приносить користі людині, а шкода від куріння величезний.

При згорянні тютюну в тютюновому димі, який вдихає куряща людина, знаходиться понад 300 сильно діючих речовин, що володіють шкідливою дією на організм курця. Серед них чадний газ (СО), дьоготь і різні смоли, етилен, ізопрен, бензопірен, сірководень, аміак, формальдегід, синильна кислота, радіоактивний полоній-210, іони важких металів (свинцю, вісмуту, ртуті, кадмію, кобальту та ін), сильнодіючий отрута і наркотик - нікотин та інші речовини. Тому куріння є серйозним чинником виникнення важких захворювань ЦНС, серцево-судинної і дихальної систем, органів травлення, онкологічних захворювань. Невинне на перший погляд заняття - куріння тютюну - тягне за собою дуже важкі віддалені наслідки. При курінні отруйні речовини, що утворюються при згоранні тютюну, через легені потрапляють у кров і разом з кров'ю - в тканини всіх внутрішніх органів і систем організму, де виконують свою руйнівну роботу.

Дослідженнями встановлено, що при курінні 20% нікотину залишається в організмі курця, 50% йде в навколишнє повітря, 5% залишається в недопалку, інше руйнується при згорянні тютюну. Некурящі люди, організм яких не звик до нікотину, болісно реагують на тривале перебування в накурених приміщеннях. Особливо великої шкоди повітря, насичене тютюновим димом, завдає організму дітей. Категорично забороняється палити на спортивних спорудах (стадіонах, майданчиках, у спортивних залах тощо), а також у підсобних приміщеннях (цехах, туалетах, душових).

Вживання алкогольних напоїв також призводить до різких порушень у стані здоров'я і значного зниження розумової та фізичної працездатності.

Алкоголь - етиловий спирт, який є отруйною речовиною для живих організмів. Проникаючи в тканини різних органів, він дуже швидко засмучує їх роботу. Миттєво згораючи (окислюючись), він забирає у клітин кисень і воду, необхідні для забезпечення процесів життєдіяльності, що руйнує клітини і викликає захворювання різних органів.

У людей, які часто вживають спиртні напої, навіть в малих кількостях або рідко, але у великих дозах, спостерігаються захворювання печінки, центральної нервової і серцево-судинної систем, органів травлення, органів дихання та інших, знижується опірність організму до простудних та інфекційних захворювань; погіршується пам'ять, мають місце "провали пам'яті, особливо короткочасної; знижується здатність до логічного мислення; згасає інтелект. Систематичне вживання алкоголю негативно діє і на статеву сферу, викликає різні порушення в сексуальному житті.

Вживання спиртних напоїв не лише руйнує здоров'я, але і негативно впливає на вольові якості людини, послаблює розумову діяльність, нерідко приводить його до аморальних вчинків. Повна відмова від алкогольних напоїв - запорука хорошого здоров'я, успішного навчання та майбутньої професійної діяльності.

Наркоманія - це різко виражена хворобливий потяг і звикання людини до наркотичних речовин. Потяг до наркотику розвивається досить швидко. Для виникнення пристрасті може бути достатньо самого нетривалого часу прийому невеликих доз наркотичної речовини. У малих дозах наркотики викликають так звану ейфорію - помилкове відчуття веселощів, настрою, приємного заспокоєння; у великих кількостях - стан вираженого сп'яніння, оглушення, наркотичний сон і навіть гостре отруєння зі смертельним результатом. Деякі наркотичні речовини сприяють появі ілюзій і галюцинацій. Процес звикання до наркотиків створить таке рівновагу в організмі, при якому відсутність звичного надходження наркотичної речовини сприймається організмом як специфічний отрута. Для наркоманії характерна потреба у збільшенні кількості прийнятого наркотичного речовини, так як до колишніх доз організм звикає, стає стійким і вони поступово перестають надавати свою дію. У відсутності наркотику людина відчуває жорстокі психічні і фізичні муки.

Наркоманія веде до швидкого виснаження психічних і фізичних сил людини, глибокої інвалідності. Вживання наркотиків, навіть епізодичне, надає згубний вплив на організм і може привести до важкого захворювання.

При вживанні наркотиків відбувається хронічне отруєння організму з глибокими порушеннями розумової та фізичної діяльності. Різко знижується розумова і фізична працездатність, слабшає воля, втрачається почуття обов'язку. Наркомани швидко втрачають здоров'я і працездатність, деградують як особистості і доходять часом до тяжких злочинів. Найчастіше фатальним кроком на шляху до наркоманії стає одноразовий прийом наркотику або з цікавості, бажання випробувати його дію, або з метою наслідування.

Особиста гігієна включає в себе раціональний стійкий режим, догляд за тілом, гігієну одягу і взуття. Знання правил особистої гігієни необхідно кожній людині. Для студентів це важливо, тому що строге їхнє дотримання сприяє зміцненню здоров'я, підвищенню розумової і фізичної працездатності.

Гігієна тіла сприяє нормальному протіканню процесів життєдіяльності організму, сприяє поліпшенню обміну речовин, кровообігу, травлення, подиху, розвитку фізичних і розумових здібностей людини. Від стану шкірного покриву залежить здоров'я людини, його працездатність, опірність різним захворюванням.

Шкіра являє собою важливий орган людського тіла, який виконує багато функцій: захист внутрішнього середовища організму, виділення з організму продуктів обміну речовин, теплорегуляцію та ін. У шкірі знаходиться велика кількість нервових закінчень, і тому вона забезпечує організму постійну інформацію про всіх діючих на нього подразники.

Наша шкіра постійно забруднюється. Протягом тижня з її поверхні виділяється 100-300 г жирових речовин, 3-5 л нота, на шкірі залишається 35-70 м різних солей, 40-90 г отшелушившегося епітелію. При забрудненій шкірі створюються умови для потрапляння в організм шкідливих мікробів, через пошкодження шкіри (подряпини, садна, потертості, тріщини та ін) вони проникають всередину організму і можуть викликати різні захворювання. Забруднена шкіра знижує свою бактерицидну здатність. Якщо на чистій шкірі всі мікроби гинуть через 20 хв, то на брудній через 30 хв кількість мікробів зменшується на 15%. Недарма кажуть, що інфекційні шлункові захворювання - це хвороби брудних рук. Тому важливо дбати про чистоту шкіри і не рідше одного разу на тиждень митися гарячою водою з милом і мочалкою під душем, у ванні або лазні.

Одяг захищає організм від несприятливих впливів зовнішнього середовища, механічних ушкоджень і забруднень. З гігієнічної точки зору вона повинна допомагати пристосовуватися до різних умов зовнішнього середовища, сприяти створенню необхідного мікроклімату, бути легкою і зручною. Велике значення мають теплозахисні властивості одягу, а також її повітропроникність, гігроскопічність та інші якості.

Спортивний одяг повинна відповідати вимогам, що пред'являються специфікою занять і правилами змагань різних видів спорту. Вона повинна бути по можливості легкої і не утрудняти рухів.

З гігієнічної точки зору взуття повинна бути легкої, еластичної й добре вентильованої. Необхідно, щоб її теплозахисні й водотривкі властивості відповідали погодним умовам.

Спортивне взуття повинна бути зручною, міцною, добре захищати стопу від пошкоджень і мати спеціальні пристосування для занять тим чи іншим видом спорту. На тренуваннях, змаганнях і під час туристських походів слід користуватися тільки добре втоптаним і міцною взуттям. Необхідно, щоб спортивне взуття і шкарпетки були чистими і сухими, в іншому випадку можуть виникнути потертості, а при низькій температурі повітря - відмороження.

Загартовування - важливий засіб профілактики негативних наслідків охолодження організму або дії високих температур. Систематичне застосування процедур, що гартують, знижує число простудних захворювань у 2-5 разів, а в окремих випадках майже повністю виключає їх. Існують три види загартовування: повітрям, сонцем і водою.

Загартовування повітрям. Повітря впливає на організм температурою, вологістю і швидкістю руху. Дозування повітряних ванн здійснюється або поступовим зниженням температури повітря, або збільшенням тривалості процедури при одній і тій же температурі. Сигналами несприятливого впливу на організм при теплих ваннах є різке почервоніння шкіри і рясне потовиділення, при прохолодних і холодних - поява "гусячої шкіри" і озноб. У цих випадках повітряна ванна припиняється. Холодні ванни можуть приймати лише добре загартовані люди і тільки після лікарського обстеження.

Загартовування сонцем - сонячні ванни. Кожен вид сонячних променів надає специфічну дію на організм. Інфрачервоні промені надають теплову дію, мають ультрафіолетові бактерицидні властивості, під їх впливом утворюється пігмент меланін, в результаті чого шкіра набуває смаглявий колір - засмага, що оберігає організм від надлишкової сонячної радіації і опіків. Ультрафіолетові промені необхідні для синтезу в організмі вітаміну Д, без якого порушується ріст і розвиток кісток, нормальна діяльність нервової і м'язової систем. Ультрафіолетові промені в малих дозах збуджує, а в великих - пригнічують ЦНС, можуть призвести до опіку. Якщо після прийому сонячних ванн ви бадьорі і життєрадісні, у вас хороший апетит, міцний, спокійний сон, значить, вони пішли вам на користь. Якщо ви стаєте дратівливим, млявим, погано спите, пропав апетит, - значить, навантаження була велика і потрібно на кілька днів виключити перебування на сонці, а в подальшому скоротити тривалість сонячних ванн.

Загартовування водою - потужний засіб, що володіє яскраво вираженим охолоджуючим ефектом, так як її теплоємність і теплопровідність у багато разів більше, ніж повітря. Показником впливу водних процедур, що гартують служить реакція шкіри. Якщо на початку процедури вона на короткий час блідне, а потім червоніє, то це говорить про позитивний вплив, отже, фізіологічні механізми терморегуляції справляються з охолодженням. Якщо ж реакція шкіри виражена слабо, збліднення і почервоніння відсутні, то це означає недостатність закаливающего впливу. Треба трохи понизити температуру води або збільшити тривалість процедури. Різке збліднення шкіри, почуття сильного холоду, озноб і тремтіння свідчать про переохолодженні. В цьому випадку треба зменшити холодове навантаження, підвищити температуру води або скоротити час процедури.

До водних процедур відносять обтирання (початковий етап гартування водою), обливання, душ. На початку загартовування температура води повинна бути плюс 30-32°С і тривалість не більше хвилини. Надалі можна поступово знижувати температуру і збільшувати тривалість до 2 хвилин, включаючи розтирання тіла. При хорошій ступеня загартованості можна приймати контрастний душ, чергуючи 2-3 рази воду 35-40°С з водою 13-20°С протягом 3 хв. Регулярний прийом зазначених водних процедур викликає відчуття свіжості, бадьорості, підвищеної працездатності. При купанні здійснюється комплексний вплив на організм повітря, води і сонячних променів.

Починати купання можна при температурі води 18-20°С і 14-15°С повітря.

Психогігієна - це наука, що займається зміцненням душевного здоров'я, його збереженням або відновленням у разі, якщо воно не було серйозно підірвано. Вона постійно знаходить застосування у повсякденному житті, розробляє засоби і методи виховання моральної та психічної культури, а також зняття нервового напруження, небажаних ознак в психоемоційній сфері та негативного впливу стресу, який виникає під впливом сильних емоційних переживань.

До числа негативних факторів, що викликають стрес у студентів, можна віднести проблеми у родині, гуртожитку, образу, смуток, невлаштованість у житті, пригнічений гнів, незаслужена образа, сильний страх, дефіцит часу, різкі зміни в умовах життя, до яких можна швидко пристосуватися.

Негативний вплив стресу посилюється, якщо людина більше зосереджений на оцінці того, "що сталося?" і "чим це загрожує?", ніж на питанні "що можна зробити?".

Запобігання зривів при стресах забезпечує регулярне, але не надмірне фізичне навантаження, має антистресову дію, знижує тривогу і пригніченість.

Один із доступних способів регулювання психічного стану - психічна саморегуляція допомогою аутогенного тренування. В основі аутотренінгу лежать вправи в довільному, вольовому тривалому і глибокому розслабленні м'язів.

М'язова діяльність пов'язана з емоційною сферою. Внутрішній стан людини, який чимось засмучений, засмучений, схвильований, виражається в тому, що його м'язи напружені. Розслаблення м'язів служить зовнішнім показником позитивних емоцій, стану загального спокою, врівноваженості, задоволеності.

Сексуальна поведінка - один із аспектів соціальної поведінки людини. Регламентуючи найбільш важливі аспекти сексуальної поведінки, культура залишає місце для індивідуальних або ситуативних варіацій, зміст яких може істотно варіюватися.

Лібералізація статевої моралі, часта зміна партнерів у поєднанні з низькою сексуальною культурою породжують низку серйозних наслідків - аборти, поширення венеричних захворювань, СНІД, зростає кількість розлучень. Для деякої частини молодих людей секс стає розвагою і розглядається як сфера індивідуального самоствердження. Чим менше зовнішніх заборон, тим важливіше індивідуальний самоконтроль і вище відповідальність за свої рішення, тим вище значення морального вибору.

Студентський вік - це вік максимальної активності статевих гормонів. "Бомбардування" ними мозкових емоційних зон викликає бурхливий прояв емоцій любові, які вимагають відповідного вольового та етичної поведінки, змушують молодих людей бути більш активними і цілеспрямованими. Однак сексуальні емоції керовані, і з допомогою вольових зусиль їх можна, якщо вони надмірні, перемкнути на інший вид активності - інтелектуальної, фізичної, естетичної. Необхідною передумовою гармонізації сексуального стилю є ЗСЖ з його руховою активністю, регулярними фізичними навантаженнями, відмовою від шкідливих звичок і т. д.

Сексуальне життя завжди була тісно пов'язана зі станом фізичного та психічного здоров'я, їм багато в чому визначається тривалість і інтенсивність сексуального збудження і фізіологічних реакцій. Сексуальні можливості у осіб з ослабленим здоров'ям знижені. Так, у людей, які зловживають алкоголем і курінням, сексуальне життя поступово порушується, її розлади зустрічаються в 41-43% випадків.

Рухова активність (ТАК) - необхідна умова ЗСЖ. Людина народжується з потребою рухатися. Рухова активність людини так само необхідна, як потреба в диханні, воді, їжі. Здатність здійснювати м'язові рухи є найважливішою властивістю організму людини. Ця властивість лежить в основі життєво необхідних дій, у тому числі трудової діяльності, а також є кінцевим результатом психічних проявів. Знаменитий російський фізіолог В. М. Сеченов писав, що все нескінченне різноманіття зовнішніх проявів мозкової діяльності зводиться остаточно до одного лише явища - м'язового руху.

За час еволюційного розвитку функція м'язового руху підпорядкувала собі пристрій, функції і всю життєдіяльність інших органів, систем і всього організму, тому він дуже чуйно реагує як на зниження, так і на важкі, непосильні фізичні навантаження.

На стіні Форуму та Елладі було висічено: "Якщо хочеш бути сильним, бігай, якщо хочеш бути красивим, бігай, якщо хочеш бути розумним, бігай". Справедливість цього вислову в даний час доведена багатьма науковими дослідженнями. Вони розкривають значення руху для розвитку і формування людини, а також для різних сторін його психіки і фізіологічних процесів, що протікають в організмі.

Давно відомо, що м'язова діяльність впливає на внутрішні органи людини, причому воно настільки виражено, що дозволяє розглядати фізичні вправи як важіль, що впливає через м'язи на діяльність усіх систем організму. Це дає можливість зрозуміти механізм цілого ряду порушень, які розвиваються в організмі при гіподинамії - обмеження рухового режиму людини.

Життя сучасної людини характеризується різким зниженням ТАК. Сучасній людині важко встигати за вимогами, що пред'являються науково-технічним прогресом. В умовах науково-технічного прогресу, з одного боку, знижується ТА людини, відбувається його фізична растренированность, а з іншого - велике нервово-емоційне напруження на сучасному виробництві вимагає високої фізичної підготовленості. Це протиріччя приводить до зриву в діяльності організму, зниження опірності зовнішніх впливів і різних захворювань.

В залежності від цілей в житті і індивідуальних особливостей кожної людини самостійно або за допомогою фахівців фізичної культури необхідно підібрати систему фізичних вправ або вид спорту в цілях забезпечення оптимальної ТАК.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Здоровий спосіб життя і його складові
Технології формування здорового способу життя
Фізичне самовиховання і самовдосконалення - необхідна умова здорового способу життя
ОСНОВИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ СТУДЕНТІВ
Слухова образна пам'ять, інші типи образної пам'яті
Розрахунок премій по страхуванню життя
Види страхування життя
Шотландське Просвітництво і світогляд А. Сміта. Витоки образу "невидимої руки"
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЩОДО СТВОРЕННЯ ЗДОРОВИХ І БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ
Образна пам'ять
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси