Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"По Русі" (1912-1917)

Розповіді циклу в повній мірі виявляють зрілу майстерність Горького, оригінальність стилю його прози. Автор повертається до вражень своїх юнацьких ходінь по півдню Росії в 1890-е рр., в чомусь переглядаючи попередні оцінки та враження. Гіркий іронізує над власним "юнацьким романтизмом", що прикрашає життя "на кошти своєї душі, своєї волею, силами своєї уяви": "мені смішно згадувати про безплідності спроб моїх прикрасити життя, про випромінювання світла в душі порожнечу!" (оповідання "Герой", 1915).

Картина російського життя в циклі виявляється незмірно складніше, строкатіше і драматичніше тієї, якою вона малювалася юнакові Горькому, інший раз - хаотичніше (оповідання "Єралаш", 1916). У композиції творів збірки є щось, що зближує одну людину з іншою їх з ранніми горьківськими розповідями, але і відрізняється від них. Тут ті ж зустрічі з дивними людьми, то ж свавілля випадку ("у нас завжди що-небудь трапляється"), живописання характерів. Але, оскільки характери тепер багато заплутаніше та суперечливішими, ускладнюється і сюжетно-композиційна структура оповідань, насичуючись драматизмом подій, лейтмотивностью настроїв і напруженою емоційністю голосу автора-оповідача.

Щоб оцінити своєрідність стилю оповідань "По Русі", треба зрозуміти насамперед роль образу оповідача в цьому циклі. Образ "проходить", автора-оповідача займає особливе місце в системі персонажів. Він ніколи не стоїть в центрі того, що відбувається, його образ складається з непрямих характеристик, через висловлювання про нього .мимохідь інших персонажів. "...Видно, мовляв, пияк, безстрашний такий" - говорить про нього вдячна мати в оповіданні "Народження людини" (1912), і вона ж зауважує: "Очі у тебе примітні, хлопець!" Або, за словами Осипа з "Льодоходу" (1912), "піти б йому в ченці, та характер аж надто совкий так спірне, ігумену не поступиться".

Через образ оповідача, "проходить", оповідання вноситься два шари художнього часу. По-перше, це час початку 1890-х рр.., коли оповідач - юнак, бродяжничающий по півдню Росії, спостерігач і учасник описуваних подій. По-друге, це фігура вже зрілої людини, письменника, який веде відлік часу від "сьогодні", тобто від життя у 1912-1917 рр., коли створювалися розповіді. Це людина згадує, критично оцінює, яка поправляє себе, усмехающийся над собою тодішнім. Прозора двухслойность часу особливо відчутна в оповіданні "Герой", де оповідач іронізує над своїм юнацьким перебільшеним романтизмом, або в оповіданні "Народження людини", де виникає образ душі немов морської глибини, звідки виринають "гнучкі надії юності", виникає образ "вихору сумнівів" ("мене кружляв по землі вихор сумнівів"), на зміну якому приходить образ більш спокійного внутрішнього стану - "хороводу в душі".

Схильність російського людини до бродяжництва, раніше настільки приваблива, опоэтизированная у творчості Горького, тепер побачена їм з іншого боку - як недолік активного жизнеустроения ("норовимо на готове"). Безоглядний критицизм босяка оцінюється як "ліниве заперечення життя. Художник з надією вдивляється в людину, яка не біжить, не зривається з якоря, а облюбовывает місце для нового свого житла, придивляється до землі з цієї точки зору. Така ситуація низки оповідань циклу ("ущелина", "Жінка", обидва - 1913, та ін). Діяльний початок людської душі, як найцінніше, по крупицях збирається художником у російській народній життя (нарис "Кладовище", 1913). В людях, в народному середовищі особливо дороги Горькому моменти згоди, внутрішнього єднання між собою і світом природи. Па мотив згоди тримається поетика низки оповідань. Мотив очікуваного єдності почуттів і настроїв персонажів реалізується в оповіданні повторами і посиленнями, як в ліричному вірші: "...Вони так дивно вдивлялися один в одного... точно родичі, несподівано зустрілися і тільки зараз дізналися про свою спорідненість" ("ущелина"). Той же мотив наростаючою близькості і спорідненості чується в описі природи: "Ніч стає все густішим, душистей, все ласкавіше обіймає тіло...", "Спить земля, і все ближче до неї опускаються зірки" (там же).

Мотив на мить виник тріумфуючого єдності, згоди, "єдиного бажання, яке могло б пов'язати людей в цілісну, вперту силу", яскраво втілений в оповіданні "Льодохід". Його герой, тесляр Йосип, немов "брехливий камінь опал", подібний більшості "чоловічих душ", які "податливо змінюються, згідно кольором того, що торкнеться їх", в хвилину загальної небезпеки, перетворюючись, стає человском-"восводой", що рятує товаришів. Головна дія в оповіданні (Осип з ризиком для життя переводить плотніков через річку в момент почався льодоходу) втратило б половину своєї краси і сенсу, якщо б не пильний і захоплений погляд на те, що трапилося оповідача. Він любовно зазначає найдрібніші деталі поведінки, вигляду, жестів, ходи героя. Так виникають основні лейтмотиви оповідання, які створюють емоційно виразну атмосферу навколо героя. Це мотиви пробудження душі, молодості.

"Осип наче помолодшав, зміцнів: хитрувато-ласкаве вираз його рожевого особи слиняло, очі потемніли, дивлячись строго, діловито; лінива, розвалькувате хода теж зникла - він крокував твердо, впевнено.

Характерний в оповіданні мотив узгодженості зусиль людей, що приходить па зміну разноголосице: "Всі піднялися, збилися в купу...", "Дружно оголилися кошлаті, сиві і русяве голови..." В центр висувається мотив чудесної, яка окриляє душу свободи, героїчного пориву.

Осип, здавалося, "керує ходом льоду, підганяючи під йоги нам великі міцні крижини..." Каже, зітхаючи: "А душа людська - крылата, - у сні вона літає..." Крылата? Чудово!.. - вигукує автор.

Подібні ж лейтмотиви легко виявити і в оповіданні "Народження людини". Ми бачимо, як з появою немовляти на світ все яскравіше висвітлюється обличчя матері; її очі, до того "злякано вирячені", тепер "донезмоги прекрасні", "святі очі матері". З волі автора радісно розцвічується сама природа, навіть море одягається в мережива: "Хлюпало і шуршало море, всі в білих мереживах стружок..."

Активність голоси автора, вираженість його пристрасті: автор вибирає, сперечається, оцінює і не тільки не приховує свого ставлення до подій, але у що б то не стало хоче заразити ним читача, як в ліричному вірші, - одне з найважливіших якостей прозового стилю Горького. Переважаючий тон його оповідань лірико-патетичне - манера, протилежна стриманою чеховської. Перед нами розгортається реалістична художня тканина, підсвічена романтикою, - це інша особливість горьковського стилю. Однак теперішня його романтика - інша, ніж у ранніх творах. Це романтика "не на кошти власної душі", вигадки, фантазії, а "на кошти" самої об'єктивної дійсності. Загальна намальована письменником картина життя вірною їй, а специфіка цієї картини полягає в тому, що в ній неприховано акцентовані кращі її задатки, ті, які є в самому житті і яким, на переконання автора, належить майбутнє.

Російський національний характер, обрисованный таким способом, розкривається жваво і оригінально - в глибоких драматичних протиріччях і критичних оцінках ("ледарі, сп'янілі широким простором багатій землі...", "семиверы... і будоражные"), але, головне, в своїх величезних потенціях, в бродінні думки, жадання правди, в іскрах обурення несправедливістю буття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Повість "Повітове" (1912)
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
ОСОБЛИВОСТІ РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ТА АДМІНІСТРАТИВНО-КОМАНДНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ СУСПІЛЬСТВОМ (ЖОВТЕНЬ 1917-1991 рр..)
Позднеакмеистический період (1917-1921)
Германия в 1917-1947 рр ..
Франция в 1917-1947 рр ..
Кримінальне право (1917-1947 рр..)
Сполучені Штати Америки в 1917-1947 рр ..
Історія сімейного законодавства Росії з 1917 по теперішній час
Моделі побудови соціалізму в СРСР - Росії: міфи і реальність (1917-1991 рр..)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси