Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Парадигми розробки управлінських рішень

Парадигмою називається історично склалася стандартна форма підходу до проблемної ситуації, що грунтується на сукупності концепцій і принципів.

Під концепцією розуміють систему поглядів, стрижневе, що встановлюється принципами правило, що визначає виключну, іноді діаметрально протилежну точку зору на сутність. При цьому атрибути сутності не змінюються, змінюється лише їх інтерпретація в тій чи іншій концепції. Так, концепція "Раціональність" діаметрально протилежна концепції "Ірраціональність"

(т. е. має місце суворе розмежування, наприклад, неможливо, щоб одне і те ж рішення було і раціональним і ірраціональним). Наведемо ще два приклади протилежних концепцій: "Ідеалізм" - "Матеріалізм", "Істина" - "Брехня" і т. п.

Розгляд діаметрально протилежних концепцій, назвемо їх полюсними (за аналогією з полюсами магніту), відіграє винятково важливу роль при аналізі тієї чи іншої парадигми. Наприклад, з точки зору ефективності управлінського рішення, важливо розглянути дві полюсні концепції - концепцію максимізації корисності і концепцію іманентної ірраціональності.

Часто при зверненні до парадигмам розробки управлінських рішень ведеться мова про концепцію обмеженої раціональності (заснована на твердженні, що людина не завжди поводиться раціонально), але для позначення "полюсів" і пошуку істини, яка знаходиться в безлічі межлежащих концепцій, необхідно розглядати саме полюсні концепції.

Концепція обмеженої раціональності знаходиться між концепцією максимізації корисності і концепцією іманентної ірраціональності, тобто рішення вже не ірраціонально, але ще й не оптимально, воно придатне, інакше кажучи, забезпечує необхідну (не обов'язково максимальний) ефективність.

Згадується також концепція емоційних рішень, суть якої в тому, що "в автократичних і деспотичних структурах влади найчастіше воля ОПР служить першим і останнім аргументом при виробленні рішень, а самі рішення приймаються під впливом необмежених або нічим не стримуваних бажань ОПР, його емоцій". Дане твердження все ж таки не враховує те, що емоційне рішення не завжди ірраціонально (особливо якщо врахувати, що такі рішення приймаються інтуїтивно, на основі досвіду), більше того - під впливом емоцій людина може прийняти оптимальне рішення, але не завжди компетентна група або враховує думку фахівців ОПР здатний прийняти оптимальне рішення, навіть використовуючи достовірну інформацію і логічно несуперечливу систему доказів.

Кожної концепції відповідає ряд принципів, на яких вона ґрунтується, якими керується суб'єкт при проведенні дослідження в рамках певної парадигми.

Концепції "Рішення" відповідають принципи: цілі, раціональності, безлічі альтернатив, конкретності, безумовного слідування постановці рішення та контролю за його виконанням.

Принцип мети випливає з концепції "Система". При реалізації рішення (і при розробці) приводяться в дію управлінські механізми організації та її ресурси, безцільна трата яких веде організацію до краху.

Принцип раціональності виходить з тих же посилок, з "претензією" на успіх організації, так як більш раціональне використання ресурсів створює конкурентні переваги, що виділяють конкретно взяту організацію з їх загального числа.

Принцип безлічі альтернатив - базовий, ключовою, оскільки вибір взагалі можливий тільки з безлічі можливих способів дій. Навіть якщо існує тільки один спосіб приведення в рух внутрішніх сил організації з використанням ресурсів, тобто як мінімум ще одна альтернатива, - взагалі нічого не робити.

Принцип необхідності та достатності гостроти протиріччя означає, що необхідно вирішувати те, що дійсно вимагає дозволу, зміни (проблема повинна "дозріти", але не "перезріть"), або іншими словами, - якісні зміни необхідні при достатньому загостренні кількісного протиріччя. Наприклад, звільнити від посади працівника можна лише за наявності критичної маси, що допускаються помилок, порушень і тому подібного в роботі. Відсторонити від посади менеджера можна лише в тому випадку, якщо невдалі управлінські рішення суттєво домінують над вдалими. Коригувати бізнес або тим більше позбуватися бізнесу, що приносить прибуток, можна тільки у разі, коли виявляється тенденція до зниження сто прибутковості, банкрутства.

Крім того, запізнілі рішення можуть бути взагалі на шкоду справі, адже вони приймаються в нових змінених умовах середовища (як внутрішньої, так і зовнішньої).

Принцип конкретності означає, що формулювання рішення повинна бути достовірною, не містити двозначність і не давати привід для подвійного тлумачення, тобто виключати ситуацію, коли виконавці повинні будуть приймати рішення з приводу рішення. Дотримання цього принципу дозволяє виключити або значно зменшити ступінь суб'єктивного впливу виконавців на процес реалізації рішень "так, як це було задумано".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Моделі, методологія і організація процесу розробки управлінського рішення
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Принципи розробки управлінського рішення
Психологія особистості в системі розробки управлінських рішень
Прийоми розробки і виборів управлінських рішень в умовах невизначеності і ризику
Методологічний аспект процесу розробки управлінських рішень
Розробка управлінських рішень
Формалізація процесу розробки управлінського рішення
Концептуальні основи розробки управлінських рішень
Відповідальність в системі розробки і реалізації управлінських рішень. Види відповідальності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси