Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Невербальна комунікація

Подібність і відмінність вербальної та невербальної комунікації

Вивчення основ невербальної комунікації бере свій початок у глибокій давнині - у наукових трактатах античних учених і мислителів з ораторського мистецтва і майстерності. У сучасному науковому знанні, зокрема, психології, найбільшу увагу цього виду спілкування приділяється в таких областях, як паралингвистика, экстралингвистика, психосемиотика, соціолінгвістика і т. д.

Система рухів, розглядаються в контексті психології невербального спілкування, включає:

o рухи тіла, пози;

o руху рук, жести;

o руху і вираження особи;

o дотику;

o рухи, вирази і контакт очей;

o пересування в просторі.

В. А. Лабунська виділяє наступні види невербального спілкування:

o деструктивне і конструктивне;

o монологічний і діалогічна;

o особистісно-спрямоване і соціально-орієнтоване;

o безпосередній та опосередкований засобами масової інформації (радіо, телебачення).

Поряд з цими видами невербального спілкування Ст. А. Лабунська пропонує виділити у відповідності з соціально-психологічної класифікації спілкування (установка або вид спрямованості; ставлення до іншого; зміст спілкування; особливості сприйняття партнера; нормативність звернення тощо) примітивне, маніпулятивне, конвенційне, довірче, ділове та особистісне невербальне спілкування.

Невербальна і вербальна комунікації доповнюють один одного і знаходяться в складній взаємодії. Невербальна взаємодія може:

o доповнювати (дублювати, посилювати) вербальні повідомлення;

o спростовувати вербальні повідомлення;

o заміщати вербальні повідомлення;

o регулювати розмову.

У нас є дві мови, якими ми користуємося з самого дитинства - це мову слів і мову тіла. Саме мова тіла, коли ми його свідомо не контролюємо, передає паші бажання і думки іноді краще, ніж слова, так би мовити, в їх істинному значенні. Разом з тим необхідно враховувати, що невербальна інформація не може бути переведена в код будь-якої мови без значущої втрати їх смислу для партнерів.

Невербальне поведінка ґрунтується на психофізіологічному механізмі, який описав В. М. Сєченов у своїй фундаментальній праці "Рефлекси головного мозку":

"Усе безкінечне різноманіття зовнішних проявів мозкової діяльності зводиться остаточно до одного лише м'язового руху. Сміється дитина при вигляді іграшки, посміхається Гарібальді, коли його женуть за зайву любов до батьківщини, чи тремтить дівчина при думці про кохання, створює Ньютон світові закони і пише їх на папері - скрізь остаточним актом є м'язове рух...

Отже, всі зовнішні прояви мозкової діяльності можуть бути зведені до м'язового руху. Питання через це вкрай спрощується... Крім того... всі без винятку якості прояви мозкової діяльності, які ми характеризуємо словами: натхненність, пристрасність, насмішка, печаль, радість тощо, суть не що інше, як результати більшого або меншого укорочення якої-небудь групи м'язів - акта, як всім відомо, чисто механічного".

Невербальна поведінка (пози, міміка, пантоміміка, інтонаційні характеристики мовлення) містить в собі величезну інформацію про людину, що володіє високим ступенем достовірності, оскільки свідомо його контролювати надзвичайно складно, а то і зовсім неможливо. Невербальна мова до того ж інтернаціональна: всі основні емоції (гнів, страх, щастя, подив, смуток, відраза) однаково проявляються і пізнаються в суспільствах з різними культурою і традиціями.

В. Н. Куніцина, Н. Ст. Казарінова, В. М. Поголына виділяють наступні функції невербальної поведінки [13, с. 701: які дають інформацію про особистості співрозмовника. Це відомості:

o про темперамент людини;

o його емоційному стані в даній ситуації;

o його "Я" - образ і самооцінці; його особистісних властивостях і якостях;

o його комунікативної компетентності (те, як він вступає в міжособистісний контакт, підтримує його і виходить з нього);

o його соціальний статус;

o його належності до певної групи або субкультури.

Також невербальне поведінка показує відношення учасників комунікації один до одного. Воно включає відомості:

o про бажаному рівні спілкування (соціальна і емоційна близькість чи віддаленість);

o характер або типі відносин домінування-залежність, розташування - неприхильність);

o динаміці взаємин (прагнення підтримувати спілкування, припинити його, "з'ясувати стосунки" тощо).

Це ще й інформація про учасників комунікації до самої ситуації, що дозволяє їм регулювати взаємодію. Вона також говорить про включеності в дану ситуацію (комфортність, спокій, інтерес) або прагнення вийти з неї (дратівливість, нетерпіння).

Невербальні засоби так само, як і вербальні, використовуються для організації зворотного зв'язку в процесі спілкування. Таким чином, невербальна комунікація виконує функції контролю, регулювання, інформації, діагностики, корекції взаємодії. Поєднання вербальних і невербальних компонентів залежить від ситуації спілкування, при цьому невербальна поведінка може виступати як засіб, що доповнює мова, як "автономний текст", що існує паралельно мови, а також як єдиний засіб спілкування.

Між вербальним і невербальним повідомленнями можливі співвідношення трьох типів:

o невербальне повідомлення узгоджується з вербальним, підсилює його (наприклад, неприязнь до людини, виражена словами, доповнюється одночасним збільшенням дистанції);

o невербальне повідомлення суперечить вербальним (наприклад, людина повідомляє партнеру про свої симпатії до нього, але при цьому невербальне поведінка показує, що людина йому неприємний);

o невербальне повідомлення стосується зовсім іншого предмета, ніж вербальне (наприклад, людина обговорює ділову проблему, а на невербальному рівні відображається інформація про емоційних відносинах з партнером).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура невербальної комунікації
Структура невербальної комунікації
Переконуюча комунікація
Порівняння вербальної і невербальної комунікації
Роль невербальних комунікацій на міжнародних переговорах
Структура невербальної комунікації
Імідж і репутація: схожість і відмінність
Вербальна комунікація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси