Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічність товарів

Економічність як підхід до використання споживчих товарів дозволяє берегти природні ресурси та сировину, частково скоротити кількість створюваних при виробництві та споживанні товарів відходів. Прагнення до економії коштів при купівлі та використанні товарів властиво більшості покупців (крім випадків демонстративного споживання у багатих людей).

Скорочення витрат на використання товарів, що пов'язано з економічністю товарів, яка обумовлює споживача економію на витратах при купівлі, експлуатації, обслуговуванні, ремонті, утилізації товару. При виборі товару покупець в першу чергу думає про корисному ефекті, який дає товар, а потім про його роздрібній ціні. Якщо ціна товару відповідає індивідуальній споживчій вартості товару та платоспроможності покупця, він здійснює покупку.

Купуючи товар, покупець виходить з раціональності покупки. Це суб'єктивна раціональність, яка визначається споживачем шляхом зіставлення індивідуального корисного ефекту і витрат на покупку.

Однак при покупці технічно складного товару, такого як аудіо - та відеотехніка, засоби зв'язку, офісна техніка, транспортні засоби, будівельні матеріали, витрати споживача не обмежуються оплатою тільки покупки. Наприклад, купівля і використання побутового водоочисника пов'язані з витратами на придбання водоочисника та змінних картриджів для очищення води. Причому витрати на картриджі істотно перевищують витрати на покупку самого водоочисника.

Економічна раціональність споживання (експлуатації) товару - це властивість товару забезпечувати споживчу вартість, пропорційну витрат споживача на придбання і використання товару. Слід мати на увазі, що купівля та використання товарів вимагають від покупця не тільки грошових затрат, але й затрат часу; побутовий пилосос вимагає витрат часу на виконання прибирання, підготовку пилососа до роботи, прибирання після роботи, заміну пилозбірників, фільтрів, промивку (для миючих пилососів), а пилосос-робот - тільки очищення пилозбірника. Тому розглядати раціональність товару слід комплексно, враховуючи грошові витрати, витрати часу споживача.

Раціональність товару - це відношення корисного ефекту, отриманого протягом ресурсу або строку служби товару до витрат грошей і часу споживача.

Придбання товару повинно бути засноване на раціональному виборі, який проходить на основі аналізу властивостей товарів, виконують одну і ту ж основну функцію (товари-замінники). Так, для прибирання приміщення можуть бути обрані: щітка для ручного прибирання, електрична щітка, побутовий пилосос для сухого прибирання, побутовий пилосос для вологого прибирання, центральний пилосос, робот для прибирання приміщень. Кожен з цих товарів призначений для збору і видалення грязьових частинок і пилу з приміщення.

Провести оцінку раціональності споживання важко, оскільки витрати часу на роботи розрізняються в залежності від фізіології людини, статі, віку, стану здоров'я. Крім того, ступінь цінності цих витрат також суб'єктивна.

Показники економічності характеризують витрати на експлуатацію або споживання товару. Вони враховуються при розрахунку інтегрального показника якості товару.

Витрати споживача товару складаються з експлуатаційних витрат і капітальних вкладень. Експлуатаційні витрати включають в себе витрати на капітальні та середні ремонти, запасні частини, мастильні або інші експлуатаційні матеріали і т. д.

Капітальні вкладення складаються з витрат споживача на придбання, монтаж, установку, наладку, налаштування товару. У ряді випадків капітальні вкладення споживачів витрачаються на різні споруди, необхідність яких обумовлена вимогами

експлуатації або споживання, наприклад гараж для легкового автомобіля.

Повні витрати споживача розраховується з допомогою формули приведених витрат. Для цього експлуатаційні витрати підсумовуються з капітальними вкладеннями спочатку в масштабі року, потім всього терміну служби в роках. Економія на повних витратах споживачів товару визначається шляхом вирахування повних витрат та її використання на підставі скоригованих повних витрат для аналога. Так, витрати споживача легкового автомобіля складаються з роздрібної ціни автомобіля, реєстрації в ГИБДД, оплати періодичного технічного огляду, транспортного податку, ціни обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності, витрат на паливо та мастильні матеріали, витрат на планове технічне обслуговування і ремонт.

У журналі "Купи Авто" наводяться наступні відомості про витрати споживачів на легкові автомобілі за три роки експлуатації (табл. 8.4).

При використанні електропобутових товарів експлуатаційні вкладення споживача пов'язані з оплатою витраченої електроенергії.

У вітчизняних і зарубіжних стандартах на електропобутові прилади нормуються показники витрат електроенергії. Наприклад, у приладів для приготування злиденні (електричних грилів і шашлычниц) нормується питома витрата електроенергії (кВт · год/кг) - 0,95 і 0,45 відповідно. Розрахунок питомої витрати електроенергії на одну смаження W (кВт · год/кг) проводиться наступним чином:

(52)

де W1, W2, W3 - питома витрата електроенергії на кожну i-ю смаження, який визначається за формулою

(53)

де Ei - витрата електроенергії, виміряної электросчетчиком за час кожної смаження; mi - маса продукту до випробування при кожній смаженні, кг.

У європейських країнах на основі показників економії електроенергії і води визначаються класи економічності та енергетичної ефективності електропобутових товарів (табл. 8.5).

Показники енергетичної економічності мають важливе значення для покупців при виборі та експлуатації товару, а раціональне використання грошових коштів є тенденцією сучасного споживання товарів. Однак визначення середнього споживання електроенергії побутовими приладами в конкретних умовах експлуатації встановити складно, оскільки необхідно аналізувати особливості використання товару в побуті, кількість споживачів в рамках однієї сім'ї і інші дані.

Таблиця 8.4

Витрати споживачів на легкові автомобілі

Види витрат у.е.

Легкові автомобілі малого та особливо малого класів

Chevrolet

Lanos

Daewoo

Matiz

Ford Fusion

Hyundai

Getz

Mitsubishi

Colt

Nissan

Micra

Opel Corsa

Renault

Logan

Середня роздрібна ціна автомобіля

110 130

8800

116 040

114 694

251 116

115 150

115 390

111 849

Вартість реєстрації в ГИБДД, технічного огляду, транспортний податок

1103

776

1114

1111

1110

998

998

994

Вартість ОСАЦВ

4425

2297

4425

4425

4425

4425

4425

4425

Витрати на паливо, у.е.

55 461

44 148

44 673

44306

44 043

33 886

44 043

44 831

Витрати на планове технічне обслуговування

11 100

11 215

5571

11 344

11 110

8820

9930

7715

Таблиця 8.5

Класи споживання електроенергії побутових електроприладів

Клас енергоспоживання

Енергоспоживання

пральної машини, кВт · год/ кг

малих СВЧ-печей, кВт · год

А

Менш 0,19

Не більше 0,60

В

0,19-0,23

0,6-0,8

З

0,23-0,27

0,8-1,0

D

0,27-0,31

1,0-1,2

Е

0,31-0,35

1,2-1,4

F

0,35-0,39

1,4-1,6

G

Більш 0,39

Більше 1,6

За основу для проведення розрахунків можна використовувати дані табл. 8.6.

Таблиця 8.6

Річне споживання електроенергії побутовими електроприладами для сім'ї з чотирьох чоловік

Вид

електроприладу

Встановлена потужність, кВт

Річне споживання, кВт · год

Середнє число годин роботи на рік

Електроплита

5,8

1100

1400

Холодильник

0,15

450

3000

Телевізор

0,2

300

1500

Праска

1

100

200

Пилосос

0,6

60

100

Пральна машина

0,35

45

120

Показники економічності можуть використовуватися при оцінці корисного ефекту від товару. В якості прикладу порівняємо джерела світла (лампи) за інтегральним показником - світловий віддачі (табл. 8.7). Цей показник визначається відношенням світлового потоку (лм) до споживаної потужності (Вт).

Таблиця 8.7

Світлова віддача різних джерел світла

Тип джерела світла

Світлова віддача, лм/Вт

Лампа розжарювання

12

Галогенова лампа

22

Люмінесцентна лампа

55

Ртутна лампа високого тиску

55

Галогенова лампа високого тиску

80

Натрієва лампа високого тиску

95

Таке зіставлення дозволяє встановити більш економічні і ефективні джерела світла, дати покупцям правильні рекомендації при виборі товару, забезпечити економічне використання джерел світла, орієнтувати споживача на оптимальні витрати (табл. 8.8).

Таблиця 8.8

Економічні витрати на джерела світла з рівним світловим потоком

Показники

Найменування джерела світла

Лампа розжарювання

Енергозберігаюча лампа люмінесцентна

Споживана потужність, Вт

60

20

Термін служби, год

1000

7500

Споживання енергії за рік (1500 годин роботи на рік)

90 кВт · год

30 кВт·год

Загальні витрати за 5 років роботи

при ВАРТОСТІ

1 кВт ·год-2,3 руб.

2,3 руб.-90-5+10 руб. х 5 (кількість ламп) = 1085 руб.

2,3 руб. · 30 · 5 + 150 руб. · 1 (кількість ламп) = 495 руб.

Показники економічності є не лише показниками якості, але й показниками конкурентоспроможності товару. Чим економічніше товар, тим вище на нього попит.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвантаження товарів
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Ціна та оплата товару
Економічний аналіз нового товару
Доставка товарів
Розробка та впровадження нового товару на ринок
Випуск товарів: умови і особливості
Особливості декларування товарів
Фактори, що визначають якість товарів
Закупівля товару однією партією
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси