Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Похід монголів на Північно-Східну Русь

Після завоювання у 1236 р. Волзької Булгарії наступний похід на Північно-Східну Русь. Монгольська армія 129 тис. воїнів, але не всі брали участь у цьому поході, бо йшли завоювання в Китаї та Персії. В підкорених країнах примусово набиралися загони, які як живий щит йшли попереду війська і понесли найбільші втрати. Визначити їх чисельність неможливо, немає такого обліку, як у монгольському війську. Мали стінобитні машини (у китайців).

Наприкінці 1237 р. у Рязань до князю Юрію Ігоровичу були відправлені посли, які передали вимогу про покірність і сплати десятини у всьому - в доходах, людях, конях. "Якщо нас не буде, то все ваше буде". Посли були затримані у Воронежі (розвідка) та відправлені у Володимир. Найбільш впливовими були володимирський князь Юрій і переяславський князь Ярослав. Але Ярослав не допоміг ні Рязані, ні Володимиру. Рязань кинута без допомоги. 16 грудня 1237 р. розпочалася облога Рязані. Князь Юрій Рязанський здався через 6 днів - 21 грудня. Після розправи над " Рязанню князя Юрія відвели до стін Пронска, виманили його дружину. Без бою зайняли місто, князь і його сім'я вбиті. У Батия втрати невеликі. Евпатий Коловрат, повернувшись з Чернігова у спалені Рязань, із загоном 1,7 тис. чоловік наздогнав монголів (загинули самі, але багатьох перебили).

Від Рязані монголи рушили по льоду Оки до Коломиї. Володимирський Князь Юрій послав до Коломни старшого сина Всеволода з воєводою Глібом Еремеевичем. Переславские полки Ярослава в поході не брали. На початку 1238 р. володимирська і рязанська рать (князь Роман Інгваревич) вступила в бій з монголами під Коломной. Князь Роман загинув, військо майже повністю винищено. По Москві-річці монголи дійшли до Москви, обороною керував воєвода Філіп Нянко, але місто було взято. Монголи діяли в незвичних умовах - ліси, сніг, пересувалися на льоду річок. Кожен воїн мав 3 коней, на них не вистачало корму. Необхідно було розосередити сили.

Володимирський князь Юрій ще в січні 1238 р. пішов на р. Сить, де чекав, можливо, допомоги від князя Ярослава, але марно. Його дружина і син Всеволод залишилися у Володимирі. Місто мав 3 пояси укріплень. 3 лютого почалася облога Володимира. Володимир оборонявся 8 днів. Багато загинуло в Успенському соборі, підпаленому монголами. Князя Всеволода привезли до Батия, і він наказав зарізати його перед собою.

Після взяття Володимира в лютому 1238 р. монголи розбилися на окремі орди і розійшлися по Північно-Східній Русі, захопивши 14 міст. Далі йшли за трьома напрямками: 1) на північ до Ростова і на р. Сить, де стояв Юрій: 2) на північний захід-до Переславлю Залеського і далі через Дмитрів і Твер до Торжку, 3) на схід - до Середньої Волзі, до Городцу. До Юрія на р. Сить прийшли тільки племінники з Ростова, Ярославля, Углича і, а також дружина князя Святослава Всеволодовича Юр'ївського, брата володимирського князя. Виставлена "сторожа" (охорона) 3 тис. загін воєводи Дороши (Дорофея Федоровича), але її захопили зненацька загони Бурундая. Інший "сторожі" Юрій не мав. Великих населених пунктів тут не було, дружини розкидані по селах. Юрій убитий, Василько в полон і пізніше теж убитий за відмову бути і воювати з татарами. Основне джерело літопис, але вона згадує битву на р. Сить 4 березня 1238 р. лише в зв'язку з загибеллю володимирського князя. З XIX ст. проводилися археологічні розкопки. Залишки битв розкопані в багатьох місцях: скелети без голів і рук, з ножами і стрілами в кістяках. Є залишки земляних укріплень в середній течії р. Сить біля сіл Покровське та Станилово (у них теж зброя і рештки), але навряд чи змогли б побудувати швидко в зимових умовах.

Літопис не повідомляє подробиць взяття всіх міст. Ростов не був зруйнований, через кілька тижнів тут були поховані загиблі на р. Сить володимирський князь Юрій Всеволодович і ростовський князь Василько. Очевидно, місто здався без бою, тут не було князя і дружини, і не міг захищатися. Від Ростова монголи йшли на Углич і на Ярославль по льоду р. Которосли. По всій імовірності, теж без бою здався Углич. Углицький князь Володимир Костянтинович пішов на р. Сить (Брейтовский район), де разом з ярославським, ростовським і володимирським князями готувався до битви. Про взяття Ярославля А. А. Каргалов призводить народний переказ про битву на Тутової горі, в якій загинули всі захисники Ярославля. Але переказ відносить цю битву до 1257 р. Всеволод був на р. Сить з дружиною. Розкопки останніх років виявили масові поховання середини XIII ст. зі слідами насильницької смерті, що підтвердило версію про захоплення Ярославля і загибелі більшості його жителів. П'ять днів оборонявся Переславль Залеський. Сильна фортеця. В 1195 р. укріплення рубали заново. Оборонні вали за 11-16 м., по укріплень поступався тільки Володимиру. Дерев'яні подвійні стіни, 12 веж. З півночі р. Трубіж, рів з водою, болота, але в зимовий час все замерзло. Монголи підпалили місто з декількох сторін і змогли захопити.

Передові загони монголів зайняли Твер і вступили в Новгородську землю.

20 лютого почалася облога Торжка (воєвода Іванко). Вона тривала 2 тижні, а 5 березня місто було взято, а все його населення вирізано поголовно. Затримка під Торжком показала, що в Новгородській землі коням не буде прокорму навесні, і Батий повернув на південь. Від 7 до 8 тижнів тривала облога Козельська в Чернігівському князівстві (монголи витратили 3 місяці на всю Північно-Східну Русь і 2 місяці на один місто). У Козельську були малолітній князь Василь і невеликий гарнізон. Сам Бату брав участь в облозі і втратив до 4 тис. осіб. Населення "злого міста" було знищено. З настанням весни монголи вже не могли везти по річках стінобитні машини.

Потім протягом двох років монголи воювали з половцями в Причорномор'ї. Бату захопив Крим, землі черкессов, Північний Кавказ. Тесть Мстислава Удатного хан Котян откочевал за Дунай в Угорщину. Степи усіяні тілами. У 1239 р. монголи спалили Муром і Гороховець, потім знову пішли в степи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прусський похід
Завоювання питомої Русі монголами
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
Північно-Німецький союз
Північно-Західний федеральний округ
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Оборона Північно-Західних руських земель
Відображення німецько-шведської агресії на північно-заході Русі.
Хода і постава людини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси