Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фінансове підприємництво

Як вже зазначалося, основним полем діяльності фінансового підприємництва є комерційні банки і фондові біржі. Що ж являють собою ці інститути ринку?

Комерційний банк - це фінансово-кредитна установа акціонерного типу, кредитующее на платній основі переважно комерційні організації, що здійснює прийом грошових внесків (депозитів) і інші розрахункові операції з доручення клієнтів.

Джерелом доходів комерційного банку є різниця між процентними ставками депозитних (притягнутих) і позичкових засобів.

Операції комерційних банків поділяються на три групи: пасивні (залучення засобів); активні (розміщення коштів) і комісійно-посередницькі (виконання різних операцій з доручення клієнтів зі сплатою комісії). Особливість діяльності комерційних банків в Росії полягає в тому, що вони залучають засоби підприємств на значні терміни, а дають у позику на відносно короткі строки. Ці банки піддаються ризику комерційного характеру, тому що зобов'язані, виплатити своїм кредиторам гроші у визначений термін із установленими відсотками. Надані комерційним банком кредити по тим чи іншим причинам не повернуті вчасно, тому банк повинен мати певними резервами.

Інша особливість комерційних банків у сучасній Росії полягає в тому, що більшість з них не мають можливості надавати довгострокові кредити у значних розмірах, оскільки найчастіше не мають у своєму розпорядженні необхідними засобами. Не випадково частка довгострокових кредитів, виданих комерційними банками, складає 3% всіх активів. Між тим головним джерелом доходів комерційних банків економічно розвинених країн служать довгострокові кредити. Звідси і нестійкість доходів комерційних банків Росії, і нерідке їхнє банкрутство.

Фондова біржа - це організаційно оформлений, регулярно функціонуючий ринок цінних паперів, що сприяє підвищенню мобільності капіталу і виявленню реальної вартості активів.

Принцип функціонування фондової біржі базується на оперативному регулюванні попиту та пропозиції. Проводяться тут котирування цінних паперів полягають у регулярної оцінці фахівцями котирувального відділу біржі курсів покупців і курсів продавців по всім цінним паперам, що проходять через біржу. Поточні курси постійно демонструються на світловому табло біржі і регулярно публікуються в спеціальних бюлетенях. Поточні курси показують, за якою ціною в даний момент на даній біржі можна купити або продати певні акції. Ці ціни, перелічені по спеціальних формулах, служать основою для одержання індексів біржової активності - своєрідних барометрів економічної кон'юнктури.

За кордоном самі фірми і підприємства в діяльності біржі прямо не беруть участь. Їх інтереси, як правило, представляє або банк, або холдингова або брокерська компанія біржі. Число таких членів регулюється, а їх репутація має бути бездоганною. Крім того, таке членство вимагає грошей. Наприклад, на Нью-Йоркській фондовій біржі ціна місця коливається від 450 тис. до 6000 тис. дол., а число членів практично незмінно - 1469.

Разом з тим в умовах державно-монополістичного капіталізму роль біржі в торгівлі цінними паперами дещо зменшилася. Головна причина цього - утворення потужних кредитно-фінансових інститутів, які сконцентрували в себе більшу частину торгівлі цінними паперами без посередництва біржі. На зниження ролі біржі в торгівлі цінними паперами вплинуло також збільшення обсягу державних облігацій у загальній масі цінних паперів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фінансове забезпечення підприємництва
Фінансова макросередовище підприємництва
Мале підприємництво в Росії
Психологічні аспекти підприємництва
Підприємництво
Підприємництво та умови для його розвитку.
Підприємництво і тіньова економіка
Фінансові ринки
Мале підприємництво
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси