Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

М. Мзс: постфигуративная, кофигуративная і префигуративная культури

Видатний антрополог і етнограф М. Мзс звернула увагу на те, що при різному співвідношенні культурних традицій і новацій по-різному складається взаємодія між живуть у суспільстві поколіннями людей. Це призвело до розрізнення культури трьох типів:

1) постфигуративной, заснованої на тому, що підростаюче покоління переймає досвід у старших;

2) кофигуративной, де і діти і дорослі вчаться не тільки у старших, але і у однолітків;

3) префигуративной, в якій не тільки діти вчаться у батьків, але і батькам доводиться вчитися у своїх дітей.

Традиційна культура постфигуративна: вона змінюється повільно і непомітно, внуки живуть у тих же умовах, що і діди. "Минуле дорослих виявляється майбутнім кожного нового покоління; прожите ними - це схема для майбутнього їх дітей". Така культура зберігається за умови спільного проживання трьох поколінь, при якому люди похилого віку виступають не тільки керівниками і наставниками, але і носіями зразків життя, прикладом для наслідування. Відносини між поколіннями не обов'язково безконфліктні. У деяких постфигуративных товариства від кожного молодшого покоління чекають заколоту проти старших. Але захопивши владу, нове покоління не змінює спосіб життя суспільства і продовжує слідувати засвоєним з дитинства поведінковим стандартам. Повторюється з покоління в покоління кругообіг одних і тих же життєвих процесів і справ створює відчуття вневременности. Вся система постфигуративной культури існує завжди "тут і зараз". Лише невелика частина норм культури усвідомлюється. Неусвідомленість, автоматичність, відсутність сумнівів - ключові умови, які забезпечують довгострокове стабільне існування постфигуративной культури.

Хоча постфигуративные культури зазвичай існують у суспільствах, що живуть століттями на одній і тій же території, їх можна зустріти серед кочових народів, серед груп в діаспорах (таких, як вірменська або єврейська) або, наприклад, серед індійських каст, що складаються з невеликого числа членів, які розкидані по селах і живуть поруч з людьми багатьох інших каст. Ці культури можна виявити в групах аристократів або ж відщепенці суспільства.

Кофигуративная культура - це культура, в якій переважають моделі поведінки, що задаються сучасниками. Вона існує там, де в суспільстві відбуваються зміни, що роблять досвід минулих поколінь непридатним для організації життя в умовах, що змінилися. В такій ситуації і старшим, і молодшим доводиться пристосовуватися до нової ситуації, на власному досвіді виробляючи інші, відмінні від колишніх стилі життя і способи діяльності. Люди вчаться жити один в одного, переймаючи знайдені однолітками шляху до успіху та уникаючи зроблених ними помилок. Ті, чий досвід виявляється найбільш вдалим, стають зразками для інших представників свого покоління. У кофигуративной ситуації форми поведінки різних поколінь стають неидентичными, що породжує конфлікти між поколіннями. Ці конфлікти особливо загострюються, коли виховання дітей в нових умовах не забезпечує формування того стилю життя у дорослому віці, якого вони, на думку їхніх батьків, повинні дотримуватися.

У кофигуративной культурі старше покоління хоч і зберігає провідну роль у виховному процесі, однак не є непогрішним ідеалом для молодшого. У своїй найпростішої формі кофигуративная культура не потребує покоління дідів. Для неї характерна нуклеарна сім'я, що складається тільки з батьків і дітей, - на відміну від великих патріархальних сімей, властивих постфигуративной культурі. Важливу роль відіграє внесемейное, шкільне (і "вуличний") виховання та навчання. Молоді люди знають, що їх батьки живуть не так, як жили діди, і що їх власна життя буде схожа на життя батьків і матерів. Нерідко діти бачать найкращих і найавторитетніших наставників не в батьках, а в однолітках або у тих, хто трохи старший їх. У кофигуративном суспільстві створюються умови для утворення молодіжної субкультури, культури "тінейджерів" (підлітків).

Грунт для кофигурации виникає там, де наступає криза постфигуративной системи. Така криза може бути наслідком переселення в іншу країну, де старші виявляються чужинцями, яким важко вжитися в нову середовище; завоювання або навернення в іншу віру, коли старші не можуть освоїти інші звичаї та ідеали, оволодіти новою мовою; революції, приносить нові стилі поведінки для молоді; розвитку нових видів техніки, невідомих старшим. У подібних обставинах поведінка наступних поколінь починає відрізнятися від поведінки попередніх. У сучасному світі кофигуративный характер набуває, наприклад, культура сімей іммігрантів, яким доводиться швидко пристосовуватися до життя в іншій країні: діти, як правило, адаптуються до нової культурної середовищі швидше батьків. Кофигуративная культура формується при соціально-політичних, господарських і технічних перетвореннях в економічно відсталих країнах. "В Індії, Пакистані або в нових державах Африки діти також стають експертами з питань нового способу життя, і батьки втрачають своє право на оцінку і керівництво їх поведінкою". Подібне спостерігається і в нашій країні при переході від соціалістичної системи до сучасної ринкової економіки.

Кофигуративная культура динамічна, здатна до швидкої перебудови норм та стандартів і відповідає потребам суспільства, що живе в умовах соціальних змін і прискореного науково-технічного прогресу. У XX ст. вона посіла чільні позиції в індустріально розвинених країнах.

Однак темп розвитку сучасного суспільства, на думку Мзс, стає настільки високим, що минулий досвід виявляється часом не тільки недостатнім, а й шкідливим, що заважає творчому підходу до новим, нечуваним обставинами. З огляду на це, Мзс передбачає можливість появи префигуративной культури.

Префигуративная культура - це культура ще більш інтенсивних і швидких трансформацій, ніж кофигуративная. Інновації в ній можуть відбуватися в настільки шаленому темпі, що доросле населення просто не буде встигати засвоювати їх. "Діти стоять сьогодні перед лицем майбутнього, яке настільки невідомо, що їм не можна керувати так, як ми це намагаємося робити сьогодні, здійснюючи зміни в одному поколінні за допомогою кофигурации в рамках стійкою, контрольованої старшими культури, несе в собі багато постфигуративных елементів". Якщо постфигуративная культура орієнтована на минуле, а кофигуративная - на даний, то префигуративная - на майбутнє. Вирішальне значення в ній набуває духовний потенціал молодого покоління, у якого утворюється спільність досвіду, якого не було і не буде у старших.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Аналітичні концепції кризи культури
Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
Сучасні підходи до розуміння культури
Властивості культури
Мови і символи культури, культурні коди (семіотика культури)
Цивілізаційні концепції культури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси