Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 11. Боротьба з агресією хрестоносців і набігами монголо-татарських завойовників у XIII ст.

На північно-заході і півночі Полоцьке князівство межувало з землями балтських племен ятвягів і литви. Важливе значення для Полоцька мало забезпечення безпеки торгового шляху по Західній Двіні до Ризької затоки. Для цього в нижній течії Західної Двіни були засновані фортеці Герцике і Кукенойс, а плем'я лівів. яке мешкало тут, був данником Полоцька. З кінця XII ст. Прибалтійські землі стали об'єктом колонізації німецьких феодалів. Ідеологічним обґрунтуванням експансії став заклик папи римського звернути язичницькі племена в християнство. В цей же час у Прибалтиці з'явилися перші католицькі місіонери. Разом з ними йшли загони озброєних феодалів. У 1201 р. у гирлі Західної Двіни була закладена фортеця Рига, а в 1202 р. засновано лицарський орден Мечоносців. Орден підкорив племена естів, лівів, латгалов, земгалів, куршей. У 1203-1214 рр. йшли війни між хрестоносцями і васалами полоцького князя, серед яких особливим героїзмом виділялися Вячко і Всеволод. Хрестоносцям вдалося захопити фортеці і встановити контроль над Західною Двіною. У 1237 р. в результаті об'єднання ордена Мечоносців і Тевтонського ордену утворився Лівонський орден, який проводив вкрай агресивну політику і загрожував Великому Новгороду і Пскову. Полоцький князь вступив у союз з Великим Новгородом проти хрестоносців. У Невській битві (1240 р.) зі шведами і в битві на Чудському озері (1242 р.) з ливонскими лицарями полочанами билися на боці князя Олександра Невського. Поразка ордена на Чудському озері ("Льодове побоїще") припинила експансію хрестоносців на північно-західні землі Русі на 10 років.

У першій половині XIII ст. у Центральній Азії виникла потужна і агресивна Монгольська імперія. В Європі монголів називали "татарами". Засновником Монгольської держави є Чингісхан, який об'єднав і підпорядкував собі кочові племена монголів. У 1237-1239 рр. монголо-татарське військо під командуванням онука Чингісхана Батия завоювали Північно-Східну Русь, а в 1240-1241 рр. - Південну Русь. В 1243 р. на Нижній Волзі Батий створив державу Золота Орда. Підкорені руські землі увійшли до складу Золотої Орди. Залежність руських земель виражалася у сплаті данини і в тому, що золотоординський хан затверджував особливою грамотою - ярликом - руських князів у їх князівствах.

Білоруські землі не були серйозно порушені навалою монголо-татар, але є дані археологічних розкопок про руйнування Гомеля (1239-1240 рр.), літописні свідчення про розорення Бересті в 1241 р., про набіги монголо-татар на білоруські й литовські землі в 70-х роках XIII ст. і на початку XIV ст. Розорення Південної Русі позначилося на долі Західної Русі, землі якої залишилися без підтримки південноруських князівств. Мон голо-татарська навала на Русь фактично завершило період існування Давньоруської держави. Історичні шляхи Північно-Східної. Південної та Західної Русі розійшлися. Для білоруських земель почався період власної історії.

Питання 12. Прийняття і поширення християнства на білоруських землях

До середини IX ст. східні слов'яни були язичниками. Язичництво - релігія, заснована на многобожии, включає релігійні уявлення, властиві первісному суспільству (анімізм, тотемізм, фетишизм, магія та ін). Слов'яни обожнювали природні об'єкти і явища (сонце, вогонь, зірки, грім і блискавку, дерева, каміння). В пантеон (сукупність всіх богів) слов'янського язичництва входили бог грому і блискавки Перун, бог неба Сварог, бог сонця Дажбог, бог вітру Стрибог, бог худоби і багатства Велес. У місцях шанування богів (капищах, або светилищах) перебували ідоли (зображення богів), проводились різноманітні обряди, у тому числі жертвопринесення. В міру ускладнення соціальної організації східнослов'янського суспільства відбувалися зміни у пантеоні: головним божеством став Перун, перетворився в бога війни. Його особливо почитала військова знать. Похоронний обряд слов'ян був заснований на культі вогню та сонця: головною частиною обряду була кремація. Частиною язичницького поховального обряду була тризна - це поминки з військовими іграми, змаганнями, піснями, танцями. З X ст. замість кремації небіжчиків ховали і насипали курган.

З середини IX ст. на східнослов'янських землях почало поширюватися християнство. Офіційною датою прийняття християнської релігії Руссю є 988 р., коли, згідно з літописом, київський князь Володимир Святославич сам перейшов в християнство і організував прийняття хрещення жителями Києва. Князь Володимир відмовився від багатоженства, вступив в церковний шлюб з візантійською принцесою Анною і вислав одну зі своїх дружин Рогнеду разом з сином Ізяславом в місто Ізяслав під Мінськом. Князі і знати східнослов'янських земель, що прийняли християнство, будували церкви, засновували монастирі. За переказами, князь Володимир Святославович заснував у Турівській землі Лещенский монастир під Пінськом. Дружина князя Святополка Ізяславича заклала Варваринський монастир у Турові. Одночасно з поширенням християнства на східнослов'янських землях встановлювалася церковна організація. Так як християнство на Русі було сприйнято з Візантії, то главою православної церкви був константинопольський патріарх. Він призначав митрополита в Київ. Київський митрополит стояв на чолі православного духовенства в східнослов'янських землях. Для керівництва церковними округами - єпархіями - він призначать єпископів.

Ймовірно, християнство на білоруських землях було відомо з другої половини X ст. Вважається, що перша єпархія на території Білорусі була створена у 992 р. в Полоцьку. Під 1105 р. в літописі згадується полоцький єпископ на ім'я Міна. В 1005 р. православна єпархія була заснована в Турові. Першим туровским єпископом вважається Фома.

Поширення християнства на білоруських землях в основному проходило мирно і досить повільно. Східні слов'яни протягом X-XIII ст. зберігали двовір'я, коли вже христианизированное населення продовжувала поклонятися язичницьким богам. Боролися з пережитками язичництва і поширювали християнство на білоруських землях у XII ст. релігійні просвітителі Єфросинія Полоцька. Кирило Туровський. Климентій Смолятич, Авраамій Смоленський.

Християнство сприяло розвиткові суспільства і держави, вводила східних слов'ян у світ вже христианизированной європейської цивілізації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки
Завоювання питомої Русі монголо-татарами
Боротьба з тероризмом
Відображення німецько-шведської агресії на північно-заході Русі.
Золота Орда в XIII-XV ст.
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
Соціальні відносини на білоруських землях ВКЛ у ХІV-XVI ст.
Прийняття християнства
Прийняття християнства
Формування білоруської народності. Етнічні меншини на білоруських землях ВКЛ у XIII-XVI ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси