Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Владимиро-Суздальська земля

Північно-Східна Русь була окраїною Київської держави, далеким Залеським краєм. Слов'яни з'явилися відносно пізно, зіткнувшись з фінно-угорським та балтеким населенням. З північно-заходу в волзько-окское межиріччі у IX-X ст. прийшли ільменські словени, з заходу - кривичі, з південного заходу - в'ятичі. Віддаленість та ізольованість зумовили більш повільні темпи розвитку і християнізації тутешніх районів. Автор "Повісті временних літ" писав про "звіриних звичаях" в'ятичів. Київським князям доводилося довго "примучивать" племена до держави Рюриковичів, і навіть Володимир Мономах вважав за потрібне серед своїх ратних подвигів згадати похід "сквозе в'ятичі".

На північному сході було мало міст. Спочатку столицею землі став Ростов - племінний центр в'ятичів. Мабуть, родоплемінними традиціями можна пояснити стійку опозиційність ростовського боярства прийшлим князям.

Північно-східні землі поступалися але родючості чорноземів півдня. Але слов'яни знайшли тут і свої переваги: багаті заливні луки, широке Опілля - підзолисті нуля поблизу лісів, самі ліси, численні озера, ставка і річки. Незважаючи на більш суворий клімат в Залеському краї вдавалося отримувати врожаї зернових, які разом з рибальством, скотарством, лісовими промислами забезпечували існування.

Простягнулися через північний схід торгові шляхи сприяли зростанню юродств. В XI ст. поряд з Ростовом з'являються Суздаль, Ярославль, Муром, Рязань. Колонізаційні потоки зміцніли по мірі того, як зросла загроза на півдні з боку кочівників. Колишні "недоліки" краю - його віддаленість і дикість - звернулися до незаперечні переваги. Відстані і густі ліси стали нездоланною перешкодою для половців. Північно-Східна Русь заселялася вихідцями з півдня, про що нагадували назви залишених місць: Переяславль-Залеський - Переславль-Російська, Володимир-Залеський (Володимир-на-Клязьмі) - Володимир-Волинський і т. д.

Самі князі досить пізно звернули увагу на Залеський край - престоли в тутешніх містах були малопрестижні, призначені для молодших роду. Лише за Володимира Мономаха, на вильоті єдності Київської Русі, почалося поступове піднесення Північно-Східної Русі.

Історично склалося так, що Володимиро-Суздальська Русь стала спадковою "отчиною" Мономаховичів. Тут раніше, ніж в інших землях, звикли сприймати онуків і правнуків Мономаха як своїх князів.

Пізніше освоєння краю мало свої наслідки. Багато міст своїм виникненням зобов'язані діяльності князя. У них ще не встигли скластися міцні вічові порядки і традиції. Окияжение землі випереджало міграційні потоки і ставило переселенців у велику залежність від князя. Місцеве боярство, яке виросло з племінної знаті, не відрізнялося силою. Дружинники ж, з'являлися разом з Мономаховичами, одержували землю з рук. Ці обставини в сукупності сприяли виникненню сильної княжої влади, яка стане характерною для цієї частини Давньої Русі. Але і самі володимиро-суздальські князі, що опинилися як на підбір людьми честолюбними, жорстокими і владними, доклали для цього чимало сил.

Першим самостійним ростово-суздальським князем вважається Юрій Володимирович (1125-1157). Син Володимира Мономаха він довгі роки прагнув до вокняжению у стольному Києві і в цьому сенсі був типовим князем епохи Київської Русі. Але він не тільки мріяв - він багато для цього робив, простягаючи свої довгі руки до чужих земель.

При Юрії Долгоруком Ростово-Суздальське князівство перетворилося у велике і незалежне. Князівство вже не відправляє свої дружини па південь боротися з половцями, для нього куди важливіше була боротьба з Волзькою Болгарією, яка намагалася контролювати торгівлю на Волзі. Юрій Володимирович ходив походами на булгар, воював з Новгородом за важливі в стратегічному і торговому відношенні прикордонні землі. Це і була незалежна, без оглядки на дряхлеющий Київ, політика, яка перетворювала Долгорукова в очах жителів Ростова, Суздаля та Володимира свого князя.

З ім'ям князя пов'язано заснування в краї нових міст - Дмитрова, Звенигорода, Юр'єва-Польського і перша літописна згадка про москву під 1147 р. (тоді Юрій Володимирович пирова. I зі своїх союзником, чернігівським князем Святославом Ольговичем). Юрію Долгорукому вдавалося двічі займати київський престол. Перший раз він не втримався і був вигнаний. Нарешті, незадовго до смерті, у 1155 р, він виконав заповітну мрію і став київським князем.

Розквіт Північно-Східної Русі припав на час правління синів Юрія Долгорукова - Андрія і Всеволода Юрійовичів. Різниця у віці між зведеними братами становила майже сорок років, і коли ім'я Андрія гриміло по Русі, Всеволод робив на княжому терені лише перші кроки.

Андрій Боголюбський був уже князем епохи феодальної роздробленості. Всіма помислами він був з Північно-Східної землею, де виріс і яку вважав за свою батьківщину. Дряхлеющий Юрій Долгорукий, що потребував підтримки старшого сина, тримав його поруч із собою, у Вишгороді біля Києва. Однак Андрій спробував самовільно повернутися па Північ.

Ставши після смерті батька в 1157 р. київським князем, Андрій Боголюбський не довго залишався в місті. У тому ж році жителі Ростова, Суздаля і Володимира-на-Клязьмі обрали його своїм князем, і онук Мономаха, не зволікаючи, вирушив у спадкову "отчину". У 1162 р. Андрій

Боголюбський вигнав з Ростово-Суздальської землі своїх братів, племінників і мачуху, а також батькову дружину. Столиця була перенесена в колишній передмістя Суздаля Володимир. Таким чином, Андрій Боголюбський віддав перевагу не Суздаль і Ростов, де були сильні місцеві боярські клани, а Володимир, населення якого, соперничавшее зі старими містами, охоче підтримувало його. Перенесення акцептів у політичному житті відображено істориками в назві: Ростово-Суздальська Русь поступається місце Володимиро-Суздальської Русі.

Ще одна опора князя - "милостники" (люди, що залежали від милості князя), дворові холопи князя. Права, які раніше належали лише князівським дружинникам, почали поширюватись і на них. Однак, на відміну від дружинників, челядь, або дворяни, не могли вважатися рівнею князю. Він був для них паном, а не товаришем. Саме князівські слуги стануть опорою деспотичної монархії. Так у другій половині XII ст. у Північно-Східній Русі починають складатися відносини прямого підпорядкування підданих-холопів своєму панові-князю. Ці нові суспільні відносини підданства будуть докорінно відрізнятися від західноєвропейських вассально-сюзеренных. Згодом вони створять основу деспотичної системи правління у всіх руських землях.

Згідно з легендою, під час повернення князя з Києва на під'їзді до Володимира несподівано коні встали. "Богородиця", яку треба було везти в стольний град князівства, обрала місцем свого перебування Володимир, про що Андрієві було бачення. Ікона "освятила" місто (звідси її нині усім відома назва ікона Володимирської Богоматері), передбачила його піднесення; на місці ж, де вона явила свою волю, була заснована князівська резиденція Боголюбах.

З легендою пов'язані і зміни в духовному житті суспільства XII ст. Стверджуючи свою самостійність, Андрій Боголюбський намагався домогтися духовної "незалежності". На північному сході набуває особливу силу богородичний культ - Богородиця розкриває свій Покров над Північно-Східною Руссю, стає її заступницею і захисницею. Звичайно, Богородицю високо шанували в усіх куточках православної Русі. Але не слід забувати, що кафедральні собори у Києві і Новгороді були зведені на честь святої Софії. Культ Богородиці відображав відому противагу Володимирській землі старим центрам.

Бажаючи досягти церковної самостійності, Андрій Боголюбський звернувся до Константинополя з проханням звести ростовського митрополита Федора в сан володимирського митрополита. Але поділ Київської митрополії не відповідало інтересам візантійської церкви. Надійшла заборона. Єдине, чого домігся князь Андрій - перенесення єпископської єпархії з Ростова у Володимир.

У своїх численних війнах Андрій Боголюбський знав і перемоги, і невдачі. Він підпорядкував своїй владі Київ і Новгород, куди посадив своїх "подручников", залежних князів. У 1164 р. він розгромив Волзьку Болгарію. П'ять років потому війська князя взяли Київ. Андрій навіть не висловив бажання утвердитися на престолі. Зате місто було вщент зруйновано, жителі перебиті: переможці діяли у повній відповідності з логікою питомих воєн - перемігши, усіма способами послабити свого суперника.

Літопис називала Андрія Боголюбського за його прагнення правити єдиновладно "самовластием". Важку долоню владолюбного князя відчували на собі родичі, бояри, жителі Володимира, навіть піднесені їм "милостники". Проти князя був складений змову. В ніч з 29 на 30 червня 1174 р. він був убитий.

У боротьбі за владу навіть близькі родинні зв'язки не мали значення. Андрій Боголюбський дивився на своїх зведених братів на небажаних суперників і тим довелося зазнати чимало від нього. Зі смертю володимирського князя ситуація змінилася. Всеволод Юрійович одержав можливість боротися за володимирський престол.

Йому не відразу вдалося утвердитися на ньому. Через побоювання помсти змовники вважали за краще побачити у Володимирі князя Ярополка Ростиславича. Але останній дуже скоро дав відчути місцевим жителям різницю з колишніми князями. Па нове князювання він дивився як на тимчасове пристанище. Це призвело до конфлікту з владимирцами. Останні звернулися за допомогою до братів Андрія, Михайла і Всеволоду: "Ми прийняли князів на всій нашій волі, вони цілували хрест, що не зроблять зла нашу місто)', а тепер вони точно не в своїй волості княжат, точно не хоче довго сидіти у нас грабують не тільки всю волость, але і церкви". Послання закінчувалося недвозначним закликом: "Так промишляйте, брати!".

У цьому епізоді чітко видно зміни у свідомості. Владимирцы готові підтримати не просто князя, а князя, який би дивився на володимиро-суздальські землі як на спадкові. В їх очах такими князями були діти Юрія Долгорукова - не випадково вони негайно відгукнулися на заклик.

Ростиславич був вигнаний. Михайло, як старший, сів у Володимирі, але правив недовго - в 1176 р. він помер, і престол зайняв князь Всеволод Юрійович на прізвисько Велике Гніздо.

Новий володимирський князь сильно відрізнявся від Андрія Юрійовича. Можливо, гаряча степова кров, успадкована Андрієм Боголюбським від матері-половчанки, спонукала його до рішучих вчинків, зухвалим. Це був князь, гордий і нетерплячий. Всеволод не менше свого брата прагнув влади, але був обережний і обачний, вважаючи за краще іноді домагатися свого не силою, а вмовляннями і погрозами. Це йому вдавалося - противник пасував перед численною дружиною володимирського князя. Андрій і Всеволод Юрьевичи доповнили один одного: один заклав, інший продовжив і зміцнив традиції княжого самовладдя на Північному Сході Русі.

Всеволод, як колись Андрій Боголюбський, який зміцнив свою владу вигнанням племінників. В залежність були поставлені київські і рязанські землі. Новгород, вважав за краще підтримувати дружні стосунки з найбільш могутніми князями, став запрошувати володимирського князя на князювання.

Всеволод дбав про процвітання своєї столиці і князівства. При ньому йшло активне будівництво, жителі Володимиро-Суздальського князівства почали відвикати від міжкнязівських чвар. Боярство, яке підняло було голову після смерті Андрія Боголюбського, знову був приведений до покори. Всеволод продовжував наближати до себе молодшу дружину, спиратися на "милостников". Цілком залежали від княжої милостині, вони були завзятими і покірними виконавцями його волі.

Під час тривалого князювання Всеволода мало хто насмілювався кинути йому виклик. Автор "Слова о полку Ігоревім", бажаючи підкреслити силу Всеволода, писав, що воїни його можуть шоломами вилляти Дон, а Волгу раскропить веслами. Всеволод вважався великим князем Київським, але саме в його роки з'явився титул великого князя Володимирського.

На початку XIII ст. оскаржити права Всеволода в Новгороді спробував князь Мстислав Удатний, виходець із Смоленського князівського будинку. На Русі Мстислав рано здобув репутацію вправного воїна, удалого воїна. Маючи підтримку серед частини новгородського боярства, він став претендувати на новгородське князювання. Всеволод негайно відповів рішучими заходами і дієвими: він закликав новгородців "любити тільки тих, хто їм добрий" і стратити "хто злий". Новгородці розбиралися в княжих інтонаціях - прихильники Мстислава Удатного змушені були на деякий час відмовитися від своїх задумів. Тоді ж Всеволод постарався зміцнити думка, що володіння Новгородом означає "старейшинство мати княженью в усій Руській землі".

Смерть Всеволода Юрійовича в 1212 р. показала, наскільки неміцні були державні утворення удільного періоду. Своєю єдністю Володимиро-Суздальське князівство у чому була зобов'язана непересічність князя. Але Всеволод помер і почалася боротьба за першість між його шістьма синами.

Володимир повинен був перейти старшому Всеволодовичу, князю Костянтину. Останній спробував зберегти зі собою також Ростовське князівство, на якому він сидів в останні роки життя батька. Об'єднання Володимира і Ростова давало помітну перевагу над іншими братами і можливість запобігти поділ великого батьківської спадщини. Костянтин не випадково отримав прізвисько Мудрого. Він розумів, що справжнє старейшинство при існуючому спадковому праві неможливо - воно має бути підкріплене потужними матеріальними ресурсами. Але навіть Всеволод Юрійович, встиг познайомитися з планами старшого сина, не наважився порушити звичай. Навпаки, за непослух він вирішив посадити у Володимирі свого другого сина Юрія. З цим вже важко було погодитися Костянтину. Володимиро-Суздальська земля виявилася приреченою на подальше дроблення і междуусобную боротьбу, причому в умовах зразкового рівності сил остання загрожувала затягнутися надовго.

Суперництво Костянтина і Юрія складалося для першого невдало. Але в боротьбу Всеволодовичей втрутився Мстислав Удатний. Він підтримав Костянтина. Юрій, який облаштувався у Володимирі, взяв у союзники брата Ярослава. Обидві сторони будували великі плани переділу давньоруської спадщини. Юрій Всеволодович збирався зберегти за собою Володимир і Ростов, Ярославу віддати Новгород, братові Святославу - Смоленськ, Київ передати союзним чернігівським князям.

Мстислав перекроював карту на інший лад. Новгород, Смоленськ і Галич він і без того тримав у своїх руках; на Київщині і Чернігівщині збирався посадити своїх союзників, а Суздальську землю передати старшому Всеволодовичу. Неважко помітити, що з розпадом тих чи інших утворень кожен раз починався новий тур боротьби: знову з'являвся князь, який претендує на першість, а в перспективі, коли сформуються об'єктивні умови для подолання феодальної роздробленості, - і на роль творця єдиного держави. Такий сценарій характерний для більшості європейських країн. Перші сторінки його передивились і руські князі, але "дочитати" не встигли - втрутилася стороння сила, нашестя татаро-монголів.

Навесні 1216 р. князі зійшлися на р. Ліпіце. Незважаючи на чисельну перевагу полків Юрія і Ярослава, вони не встояли перед військовим майстерністю і відвагою Мстислава Удалого та його ратників. Як оповідає літопис, Мстислав вламывался в ряди супротивників, обертаючи їх у жах нищівними ударами сокири. Перемога новгородських, смоленських і союзних з ними дружин була повною. Їх противники бігли, кидаючи зброю та обладунки. Нащадкам на згадку про Липецької битві дістався князівський шолом, знайдений в XIX в. на місці битви.

Однак надії Мстислава Удатного стати загальноросійським лідером також зазнали краху. Утвердився у Володимирі, Ростові Костянтин не збирався поступатися першість Мстиславу. Союз розпався. Сам Мстислав Удатний незабаром залишив Новгород і перебрався до Галича, щоб допомогти своєму зятю Данилові в його боротьбі з боярством і ворожими сусідами - Угорщиною та Польщею.

У 1219 р. він стане галицьким князем, а через чотири роки разом з іншими южнорусскими князями перший зіткнеться з загонами Чингісхана.

Костянтин Всеволодович, утвердившись у Володимирі, повинен був примиритися з долями братів. Відцентрові сили брали гору, дроблячи колись єдине князівство Північно-Східної Русі. Процес продовжився після смерті Костянтина у 1219 р., коли володимирський престол за правом старшинства перейшов до Юрія. Цього останнього суверенному великому князю Володимирському спіткала сумна доля - впасти під ударами татарських шабель, захищаючи рідну землю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Володимиро-Суздальська земля
Ростово-Суздальська (Володимиро-Суздальська) земля
Ринок землі
Землі рекреаційного призначення
Землі для забезпечення космічної діяльності
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
РИНОК ЗЕМЛІ. РЕНТА
Ринок землі
Землі транспорту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси