Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передача права власності на товари, результати виконаних робіт, надання послуг на безоплатній основі

Поняття "безоплатна передача" в податковому законодавстві не розкривається, тому в силу ст. 11 НК РФ слід застосовувати дане поняття в тому значенні, в якому воно використовується в інших галузях російського законодавства. Зокрема, згідно з цивільним законодавством безоплатна передача здійснюється в рамках договору дарування, прохання боргу.

За договором дарування відповідно до ст. 572 ГК РФ дарувальник безоплатно передає або зобов'язується передати обдаровуваному річ у власність або майнове право (вимога) до себе або до третьої особи або звільняє або зобов'язується звільнити її від майнового обов'язку перед собою або перед третьою особою.

За договором про прощення боргу у відповідності зі ст. 415 ГК РФ припиняється зобов'язання боржника (покупця, замовника) перед кредитором (постачальником, підрядчиком, виконавцем)

При наявності зустрічної передачі речі або права або зустрічного зобов'язання договір не визнається даруванням.

У приймаючої сторони не виникає податкових зобов'язань з ПДВ, а у сторони, що передає такий обов'язок згідно пп. 1 п. 1 ст. 167 НК РФ виникає в день передачі товарів (робіт, послуг), навіть у тому випадку, якщо платник податку - передавальна сторона, яка здійснює діяльність, що звільняються від оподаткування згідно зі ст. 149 НК РФ.

Податкова база визначається як вартість зазначених товарів (робіт, послуг), обчислена виходячи з цін, що визначаються з 1 січня 2012 р. ст. 105.3 НК РФ (включаючи акцизи для підакцизних товарів і виключаючи ПДВ). Ставка податку визначається за загальним правилом у розмірі 10 або 18%.

Договір дарування

Приклад

Організація у грудні п. р. придбала новорічні подарунки на загальну суму 118 000 руб. в тому числі ПДВ - 18 000 руб. Подарунки були передані працівникам організації 30 грудня п. р.

У цьому випадку податковою базою для нарахування ПДВ є продажна вартість подарунків без податку, тобто 100 000 руб. Відповідно, нарахована сума ПДВ буде дорівнює сумі "вхідного" ПДВ, а саме, 18 000 руб.

Рахунок-фактура виписується в одному примірнику, реєструється в книзі продажів, дані якої повинні відповідати показниками декларації по ПДВ.

Так як передане безоплатно майно передаюча сторона використовує операції, що оподатковується ПДВ, то "вхідний" ПДВ, сплачений раніше продавцю, передавальна сторона вправі прийняти до відрахуванню при дотриманні умов (п. 1 ст. 172 НК РФ). Таким чином, сума нарахованого з безоплатної передачі податку буде дорівнювати сумі податкового відрахування по переданому майну у вигляді подарунків.

Прощення боргу

Між організаціями і, як правило, між дочірньою і материнською компаніями встановлюються особливі взаємини зважаючи на значний участі одного в статутному капіталі іншого. Для таких організацій характерні безоплатна передача, а також прощення боргу.

Прощення боргу для цілей оподаткування є безоплатною передачею активів незалежно від взаємовідносини даних компаній. При цьому безоплатна передача грошових коштів не підлягає оподаткуванню ПДВ згідно з пп. 1 п. 3 ст. 39 НК РФ, так як здійснення операцій, пов'язаних з обігом російської або іноземної валюти (за винятком цілей нумізматики), не є реалізацією. При безоплатному наданні послуг, виконанні робіт материнської компанії дочірня організація повинна обчислити ПДВ у загальновстановленому порядку, виписати рахунок-фактуру в одному примірнику і зареєструвати в книзі продажів. При цьому моментом визначення податкової бази є дата письмового повідомлення про прощення боргу.

У разі пред'явлення рахунок-фактури від дочірньої організації, в книзі покупок материнської компанії він не реєструється і права на вирахування суми "вхідного" ПДВ не виникає.

Приклад

Дочірня компанія уклала два договори з материнською організацією. За першим договором перерахувала аванс у сумі 500 000 руб. за поставку товарів, за другим договором надала послуги па суму 200 000 руб.

В обох випадках материнська організація не виконала перед дочірньою компанією свого обов'язку за відвантаженні товару за першим договором і по оплаті наданих послуг за другим договором. Дочірня компанія за укладеною угодою з материнською компанією пробачила борги.

Податкові зобов'язання:

o материнська компанія при отриманні грошових коштів у вигляді попередньої оплати за поставку товарів і не виконання зобов'язань за договором зобов'язана обчислити ПДВ за розрахунковою ставкою відповідно до пп. 2 п. 1 ст. 162 НК РФ. Виписати рахунок-фактуру в одному примірнику і зареєструвати в книзі покупок. Сплатити суму податку 76 271 руб. в бюджет;

o дочірня організація з суми наданих послуг зобов'язана обчислити податок у сумі 36 000 руб. (200 000 · 0,18) і сплатити до бюджету.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передача товарів, виконання робіт, надання послуг для власних потреб
Вивезення товарів, надання послуг, виконання робіт, майнових прав, основних засобів та нематеріальних активів до митної процедурою експорту
Організація виконання видатків на поставку товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб
Податок з спадків і дарувань
Дарування та спадкування житла
Оподаткування при спадкування чи дарування нерухомості
Сутність і значення державного боргу
Правове регулювання муніципального боргу
Правове регулювання державного боргу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси