Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Елементи фінансової системи Великобританії

Історичний екскурс

Фінансова система Великобританії є однією з найстаріших у світі, якщо мати на увазі, що установа Банку Англії (Bank of England) відноситься до 1694 р.; в наступному році був заснований і Банк Шотландії. Банк Англії був створений внаслідок грошового кризи, що виникла після багаторічних неврожаїв та невдалої війни з Францією. Фінанси скарбниці були засмучені, золота гінея, заснована в 1663 р., "поважчала" в ціні вдвічі проти номіналу, що і викликало хаос у грошовій системі. У цей період в цілях впорядкування засмучених фінансів і був заснований цей банк, перетворився в основний центр формування фінансової системи Англії. Капітал Банку Англії при його підставі (парламентським актом 1694 р. склав 1,2 млн ф. ст., король надав йому значні привілеї, зокрема право збільшувати власний капітал і розширювати випуск банкнот; банк мав монопольне право на ведення розрахунків державного характеру і при цьому не ніс майнової відповідальності, на відміну від інших банків. В силу свого величезного впливу на фінанси і грошову систему банк став набувати рис центрального банку. Банк Англії був свого роду стрижнем цілої системи банків: навколо нього діяло більше сотні банків, пов'язаних з ним і їм підтримуються. Діяли і провінційні банки, їх вже в 1810 р. було понад 650. У 1826 р. був прийнятий закон, який дозволяв створювати акціонерні банки, кількість яких швидко зростала, і вони стали замінювати сільські (графські) банки. Стала формуватися також мережа ощадних банків. Законом від 1944 р. емісійна діяльність остаточно була закріплена за Банком Англії.

Особливості банківської системи

Банківська система склалася у Великобританії, як ми вже сказали, значно раніше інших аналогічних систем і має свої особливості. Правове регламентування банківської діяльності в Англії пройшло в своєму розвитку кілька етапів, серед яких необхідно особливо виділити період 1970-1980-х рр. Саме в цей час в Англії були прийняті послідовно два законодавчих акти, які складають основу сучасного фінансово-банківського права країни, яке регулює діяльність всієї системи.

У 1979 р. з прийняттям "Закону про банках" особливу увагу було приділено визначенню терміна "банк". Британські законодавці значно спростили формулювання, вказавши на те, що "під банком розуміється будь-яка компанія, якщо вона визнається в якості банку державним Банком Англії". Такий підхід мав два важливих наслідки. По-перше, Банк Англії отримав монопольне право на свій розсуд вирішувати або забороняти банківську діяльність для будь-якої організації. По-друге, будь-яка організація, яка побажала стати банком, отримала досить ясний план придбання необхідного статусу. Для цього необхідно лише одержати відповідний дозвіл Банку Англії. Другий закон - це Закон про Банк Англії в 1992 р., який більш чітко визначив його статус і сфери діяльності.

Діяльність, функції і завдання Банку Англії

Згідно із законом 1987 р. в основі банківської системи Великобританії є Банк Англії - Центральний банк країни (це перший банківський рівень). В даний час Банк Англії виконує як звичайні, так і ряд специфічних функцій центрального банку. Банк Англії виконує такі найважливіші функції:

o здійснює банківські операції для уряду країни, акумулюючи сто кошти і надаючи йому позики, а також надає ряд консультаційних послуг з питань економічної і фінансової політики держави. Крім того, проводить кредитно-грошову політику уряду допомогою зміни процентних ставок по внесках;

o представляє інтереси країни у сфері міжнародних економічних відносин, насамперед, здійснюючи необхідні дії з підтримки стабільного курсу національної валюти по відношенню до інших конвертованих грошових одиниць;

o виконує банківські функції по відношенню до інших банків, здійснюючи кредитно-розрахункові операції за їх кореспондентськими рахунками. Зокрема, за Банком Англії закріпилася назва "кредитор останньої інстанції" по відношенню до всіх іншим комерційним банкам, коли останнім потрібні додаткові кредитні кошти;

o виконує також ряд інших операцій, властивих центральним банкам інших розвинених держав, таких як емісія грошових знаків та монет, контроль за золотим запасом країни, збір і обробка інформації з інших комерційних банків з метою вивчення і прогнозування фінансової ситуації в країні, нагляд за діяльністю кредитних установ та ін.

Важливо відзначити, що Банк Англії, будучи власністю держави, використовує й елементи комерційної основи - це чисто британський стиль. Структура фінансової системи країни представлена на рис. 10.3.

Рис. 10.3. Структура фінансової системи Великобританії

Схема показує надзвичайно складну структуру і склад банківсько-фінансової системи Великобританії, яка складається не тільки з традиційних банківських інститутів на двох рівнях (державні і приватні банки), але і з багатьох інших фінансово-кредитних установ. Зокрема, досить значна частка їх відноситься до іноземного фінансового сектору; оригінальною є діяльність Національного жиробанка, що здійснює операції через поштові відділення; специфічною діяльністю характеризуються Облікові будинки (вексельні контори) та ін.

Слід помститися, що Великобританія - це країна, з якої завжди виходили потужні потоки ідей і новацій у галузі фінансово-економічної політики і теорії, у тому числі ліберальні концепції, які охоплювали весь цивілізований світ і широко поширювалися по світлу, обростаючи новими варіантами і всілякими тлумаченнями. Одночасно в країні завжди і у всі епохи досить жорстко здійснювався державний нагляд за станом фінансово-банківського сектора. Не тільки Банк Англії, але і Казначейство (міністерство фінансів), міністерство торгівлі і промисловості, управління цінних паперів і інвестицій та цілий ряд інших державних органів влади володіють значними повноваженнями і реальними можливостями серйозного впливу на фінансові ринки країни. На жаль, ці можливості не врятували фінансову систему Англії від серйозної поразки в умовах останньої світової кризи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Елементи фінансової системи Німеччини
Конституція і правова система Великобританії
Елементи фінансово-банківської системи Китаю
Історичний екскурс. Кейнс проти Черчілля
Стадиальные концепції "нової" історичної школи. Ст. Зомбарт і М. Вебер про формування капіталізму
Абсурд соціально-історичного буття людства.
Особливості сучасних банківських систем
ПОБУДОВА СУЧАСНОЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ
ПРОБЛЕМИ СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Іноземні банки в Англії
Банки, основи банківської справи
Принципи діяльності і функції комерційних банків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси