Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Філософсько-естетичні підстави

Філософсько-естетичною основою натуралізму стали ідеї позитивізму, які в сфері естетики і теорії літератури розвивав французький вчений Іполит Тен. З філософсько-соціальних навчань Золя було близько вчення французького соціаліста-утопіста Шарля Фур'є, ратовавшего за майбутнє гармонійне суспільство, в якому розкриються всі здібності людини. В Італії у 1900-ті роки філософія позитивізму і ніцшеанство стають підставою натуралістичної концепції театру.

Теоретичні ідеї і місце в мистецькому процесі

Натуралізм виник у XIX ст., підтверджуючи своєю появою загальну тенденцію художнього розвитку в цю епоху, не випадково багату школами, в назві яких присутня вказівка на наслідування, відтворення дійсності або на органічний зв'язок з нею: реалізм, натюризм, натуральна школа, бытовики, народники і т. д. Навіть якщо в назві художнього напрямку "не чути" його зв'язок з проблемою адекватного зображення реальності, то в теоретичних програмах і маніфестах або у відгуках критиків і теоретиків цей мотив обов'язково так чи інакше виникає. Золя, наприклад, вважав імпресіонізм особливою формою натуралізму, тому митці цього напряму намагалися відобразити своє безпосереднє враження від дійсності. Імпресіоністи вважають, що завдання художника, за словами О. Родена, полягає саме в тому, щоб розкрити істину, навіть якщо вона замаскована.

Натуралізм В літературі народився з бажання поглибити реалізм і розширити сферу його застосування. У повісті "Тереза Ракен" (1868) Золя користується науково-клінічним методом патолога і фізіолога. Життя і діяльність людини пояснюються середовищем і спадковістю. Романіст ж повинен як патологоанатом розсікати дійсність, робити аутопсию життя.

Символісти стверджують свою націленість на сверхнатуральную натуральність, рух художників (від реального до більш реальним). Акмеїзм ж, полемизировавший з символізмом, підкреслював свою орієнтацію на особливу форму натуральності в передачі реальності, акцентуючи увагу на функціональності і конкретності художніх образів. Футуризм прагнув відтворювати "справжній" творчий процес і займався розробкою "низьких", тобто натуральних тем і проблем.

І надалі художньому розвитку ця орієнтація на натуру, відданість реальності прозвучить і в назвах художніх напрямків, і висунутих ними принципах. Досить у цьому зв'язку згадати ще кілька найменувань художніх напрямів: сюрреалізм, гіперреалізм, екзистенціалізм (в корені терміна міститься поняття "буття"), критичний реалізм, соціалістичний реалізм, неореалізм, психологічний реалізм, інтелектуальний реалізм. Як політики в останні півтора століття клянуться народом і присягають народу, так більшість художників цього періоду клянуться реальністю і присягають її адекватному, правдивому, "натурального" відтворенню. Іншими словами, натуралізм виник на стержні художнього розвитку і став початком почав епохи авангардизму, початком почав предмодернизма і наступних модернізму, неомодернізма і постмодернізму.

Особливості методу

Натуралізм прагне до точного, об'єктивного, бесстрастному відтворення реальності, до реєстрації її зовнішніх, безпосередньо видимих подробиць. Натуралізм вважає, що людські характери та дії зумовлені біологічною природою особистості і навколишнім середовищем. Таке розуміння характерів викликає уявлення про те, що в особистості немає свободи волі і всі дії людини фатально зумовлені її фізіологією.

Бальзаківського дослідженню механізмів, що керують людською психологією, Золя протиставляв темперамент, фізіологічну організацію особистості.

Саме життя неспокійного і немирного людства тяжіє до грубості натуралізму: "Не знаю нічого страшнішого й натуралистичней війни", - говорив російський письменник Ст. Астаф'єв. У натуралізму метод художнього осягнення дійсності спирається на неупереджене спостереження, загрожує суспільним байдужістю; підхід до життєвих явищ - асоціальний, біологічний. Натуралізм вводить у художню творчість наукові методи пізнання і перетворює літературу в експериментальну лабораторію або патологоанатомічний кабінет.

Натуралісти - прихильники науково-клінічного методу патологоанатомів і фізіологів. Натуралізму притаманне прагнення до документованості. Його літературні твори - малі і великі, розгорнуті нариси - спиратися на науково обґрунтовані факти, але при цьому послаблюється роль фантазії в творчому процесі.

Натуралісти прагнули писати свої твори "під диктовку життя". Це був останній в історії сплеск об'єктивності при створенні художньої реальності. Далі, починаючи з імпресіонізму, наростає суб'єктивізм.

Золя стверджував, що не хоче, як Бальзак, вирішувати, яким має бути устрій людського життя, не прагне бути політиком, філософом, моралистом, а бажає, щоб його твори були "простим аналізом шматка дійсності" і малювали б її "такою, яка вона є".

Золя надавав велике значення документами і використав судову, кримінальну хроніку, однак не був фактографом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Філософські та естетичні основи
Філософсько-естетичні підстави
Філософсько-естетичні підстави
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Метод простого додавання нерозкладного залишку
Облік місцевих особливостей при виборі методу побудови вибірки
Метод і його особливості.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси