Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація радіометричного і санітарного контролю на переробних підприємствах

Для визначення виду і ступеню зараження харчової сировини, води, продовольства проводиться радіологічний, хімічний, санітарний, ветеринарно-санітарний та мікробіологічний контроль у державному і регіональному масштабах.

У державному масштабі контроль здійснюють санітарно-епідеміологічні та гідрометеорологічні станції, ветеринарні та агрохімічні лабораторії і лабораторії ГО.

У регіональному (обласному) масштабі для контролю залучаються:

• виробничі лабораторії, що створюються за рішенням відомств;

• пости спостереження ЦОНС та протипожежної охорони;

• інформаційно-аналітичні органи, обчислювальні центри інститутів і установ, а також відповідні служби і підрозділи підприємств, установ міст і областей, в тому числі АЕС, НДІ тощо

На об'єктах переробки і зберігання цю роботу виконують контрольні ланки.

На м'ясопереробних підприємствах контроль здійснює відділ виробничо-ветеринарного контролю (ОПВК). У його складі є:

• фахівці ветеринарно-санітарної експертизи;

• хіміко-бактеріологічна лабораторія;

• фахівці технологічного бракеражу.

Лабораторія відділу включає три відділення: радіологічного контролю, хімічного контролю, контролю на бактеріальне зараження.

На підприємствах, де за штатом не передбачено наявність об'єктових лабораторій, ступінь зараження надходять сировини, води, напівфабрикатів і готової продукції визначається лабораторіями Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини (Росспоживнагляд).

Порядок і способи відбору проб для дослідження ступеня зараження харчової сировини, води і продовольства встановлюються централізовано нормативними актами держави.

Вода, сировина, напівфабрикати і всі харчові продукти, що знаходяться в зоні дії вражаючих факторів, незалежно від ступеня їх захисту вважаються умовно зараженими.

Для оцінки ступеня зараженості і можливості реалізації всі харчові продукти діляться на п'ять груп:

1 - продукти, приготовлені у вигляді їжі, при будь-якому зараженні знищуються;

2 - продукти, які не потребують кулінарної обробки, наприклад сир, вершкове масло, ковбаса, при зараженні радіоактивними речовинами (РВ) і парами отруйних речовин (ОР) підлягають знезараженню;

3 - продукти, що потребують кулінарної обробки, наприклад м'ясо, напівфабрикати, крупи, при зараженні РВ і парами ОР підлягають знезараженню;

4 - консервовані продукти у скляних і металевих банках та закритих бочках при зараженні РВ і парами ОР також знезаражуються;

5 - овочі та фрукти при зараженні крапельно-рідкими ОР і бактеріологічними засобами знищуються, а РВ і парами ОР підлягають знезараженню.

Відбір проб для лабораторних досліджень умовно заражених сировини, води, напівфабрикатів і готової продукції робиться для кожної партії продукції одного найменування, однієї дати вироблення і знаходиться в однакових умовах в момент зараження. Проби повинні бути найбільш повними і відображати дійсний стан продукції.

Якщо продукція знаходиться у герметичній упаковці або в герметичних камерах, то відбір проб не проводиться. Якщо рівень зараження продуктів в упаковці перевищує допустимі норми у 100 разів і більше, продукція знищується.

Проби води на РВ з колонок, кранів беруться через 5 хв після спуску води, а з колодязя і відкритого водоймища - з поверхневого і придонного шарів.

Проби м'ясних туш тварин відбираються з м'язової тканини шиї і попереку вагою не менше 100 м і печінки - 150 р.

Якщо партія невелика, то проба береться від кожної туші. У великих партіях проба береться від туш, помітно відрізняються ступенем зараження.

Проби ковбасних виробів і копченостей беруться від кожної партії по 100-200 р.

Проби рідких продуктів (молока, сметани, олії) відбираються металевим черпаком або великий піпеткою після ретельного перемішування усієї маси. Об'єм проби не менше 0,2 л.

Маса продукту, взята в якості проби, поміщається в банку або пакет і разом зі спеціальним супровідним бланком негайно доставляється в лабораторію.

У супровідному бланку зазначаються номер, місце, дата і час відбору проби, кому і з якою метою направляється проба, посаду і прізвище того, хто взяв пробу.

За результатами дослідження продукти поділяються на три категорії: незаражені, заражені не вище гранично допустимої норми і заражені вище гранично допустимої норми.

Відбір проб для хімічного дослідження проводиться від продуктів, умовно придатних до вживання в їжу. До них відносяться наступні продукти:

• заражені парами або аерозолями отруйних речовин;

• перебувають у тарі та упаковці, в яку можливе проникнення парів при впливі крапельно-рідких отруйних речовин.

Проби відбираються в місцях найбільш ймовірного зараження. При цьому в кожному шарі продукту відбирають проби з п'яти місць, змішують їх і поміщають у герметичні банки. Якщо виявляються краплі отруйних речовин, то їх відбирають фільтрувальним папером або тампоном.

Проби води з закритих джерел (водопроводу, артезіанської свердловини) беруться в об'ємі 1 л з крана після 10 хв спуску води з відкритих водойм - з поверхневого, придонного, а при необхідності і середнього шарів.

Проби м'яса беруть шляхом зрізання жиру, а при його відсутності - м'яса з поверхневих ділянок товщиною 1 см і вагою 20-25 г кожна проба.

Проби молочної продукції (сир, вершкове масло, тверді жири) беруться шляхом зрізання зовнішнього шару товщиною 1 см і вагою 7-12 м кожна; молока, сметани, олії - з поверхневого і придонного шарів не менше 0,5 л.

Рішення про використання умовно придатних продуктів приймається на основі результатів дослідження. Якщо в продукті містяться отруйні речовини в концентраціях, не вище гранично допустимі (ГДК), вони використовуються без спеціальної обробки у відповідності з інструкціями медичних органів. При наявності в продуктах отруйних речовин з концентраціями вище ГДК потрібно їх спеціальна обробка. При цьому їх обробку слід здійснювати із застосуванням відповідного технологічного способу знезараження.

Якщо після цього у продуктах містяться отруйні речовини в концентраціях, що не перевищують ГДК, то їх можна використовувати в їжу, а якщо вище ГДК - або утилізуються або знищуються.

Для дослідження ступеня зараження бактеріологічними засобами здійснюється відбір проб повітря, води, грунту, рослинності, гризунів у спорудах і приміщеннях, де зберігаються продукти. З кожного об'єкта береться не менше 3-5 проб. При цьому використовуються стерильні посуд та інструменти.

Пробу води з водопровідної мережі беруть без попереднього її зливу, не торкаючись посудом до крану, з відкритих водойм - не менше 10 л (для дослідження на токсини ботулізму - 5 л), попередньо промитої кілька разів посудом.

Проби твердих харчових м'ясних концентратів беруться з площі розміром 25 х 25 см шляхом змиву ватним тампоном, змоченим у стерильній воді. У разі неможливості змиву проби беруться шляхом зрізання верхніх шарів продукту вагою не менше 50 г кожна, а всього близько 500 р. Тушка птиці для проби береться цілком.

Проби рідких продуктів (молока, сметани, олії) беруться з верхніх шарів вагою не менше 50 р.

Взяті проби поміщають в посуд, спеціально підготовлену для цих цілей, і разом із супровідним бланком направляються в лабораторію.

Рішення про використання продуктів, заражених інфекцією, приймається на основі результатів їх дослідження.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація технічного контролю якості продукції на підприємстві
Контроль банку за дотриманням касової дисципліни на підприємствах і в організаціях
Пожежна безпека на підприємствах переробної промисловості
Організація бюджетного контролю
Фінанси підприємств і організацій
Види контролю та форми його організації
Організація, нормування та оплата праці на підприємстві
Екологічний контроль на підприємстві
Організація контролінгу та моніторингу
Організація контролю
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси