Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Землі енергетики

Землями енергетики визнаються землі, які використовуються або призначені для забезпечення діяльності організацій та (або) експлуатації об'єктів енергетики та права на які виникли в учасників земельних відносин на підставах, передбачених ЗК РФ, федеральними законами і законами суб'єктів РФ.

Відповідно до п. "і" ст. 71 Конституції РФ федеральні енергетичні системи, ядерна енергетика, що розщеплюються матеріали відносяться до предметів виняткового ведення Російської Федерації. Отже, тільки федеральні органи державної влади можуть володіти повноваженнями в даній сфері, що, втім, не виключає можливості передачі окремих повноважень у сфері енергетики від РФ, суб'єкту РФ і навпаки. При цьому мова йде саме про передачу повноважень РФ (повністю або частково, на певний термін і т. д.), а не про вилучення даних повноважень з федерального ведення. Ці обставини зумовлюють знаходження енергетичних об'єктів у федеральній власності та їх вилучення (обмеження) з цивільного обігу (ст. 27 ЗК РФ).

З метою забезпечення діяльності організацій і об'єктів енергетики можуть надаватися земельні ділянки для розміщення гідроелектростанцій, атомних станцій, ядерних установок, пунктів зберігання ядерних матеріалів і радіоактивних речовин, сховищ радіоактивних відходів, теплових станцій та інших електростанцій, які обслуговують їх споруд та об'єктів, а також розміщення об'єктів електромережевого господарства та інших визначених федеральним законодавством об'єктів електроенергетики.

Питання розміщення та експлуатації об'єктів енергетики слід розглядати в контексті екологічного законодавства. Так, для захисту населення від екологічних наслідків роботи енергетичних об'єктів санітарні правила передбачають встановлення СЗЗ, наприклад, навколо ТЕС, розмір яких у кожному конкретному випадку залежить від потужності (а отже, і рівня екологічної небезпеки) такий ТЕС. Так, теплові електростанції еквівалентною електричною потужністю 600 МВт і вище, використовують в якості палива вугілля та мазут, відносяться до підприємств першого класу і повинні мати СЗЗ не менше 1000 м; працюють на газовому та газо-мазутному паливі відносяться до підприємств другого класу і повинні мати СЗЗ не менше 500 м і т. д.

Одна з особливостей розміщення ГЕС обумовлена вимогою ст. 40 Закону про охорону навколишнього середовища про необхідність враховувати при їх розміщенні, проектуванні, будівництві, реконструкції, введенні в експлуатацію і експлуатації реальні потреби в електричній енергії відповідних регіонів, а також особливості рельєфу місцевості. Сенс останньої вимоги слід розуміти як заборону подальшого будівництва ГЕС на річках рівнинної частини території Росії, оскільки такі будівництва спричиняють за собою підвищені екологічні наслідки. Більш обґрунтованим буде спорудження ГЕС у гірській місцевості, оскільки дане будівництво не призведе до затоплення величезних територій. Ряд вимог щодо забезпечення екологічної безпеки ГЕС сформульовано ст. 8-11 Федерального закону від 21.07.1997 № 117-ФЗ "ПРО безпеку гідротехнічних споруд".

Згідно ст. 31 Федерального закону від 21.11.1995 № 170-ФЗ "Про використання атомної енергії" в цілях захисту населення в районі розміщення ядерної установки, радіаційного джерела або пункту зберігання встановлюються особливі території СЗЗ і зона спостереження. У СЗЗ забороняється розміщення житлових і громадських будівель, дитячих установ, а також не належать до функціонування ядерної установки, радіаційного джерела або пункту зберігання лікувально-оздоровчих закладів, об'єктів громадського харчування, промислових об'єктів, підсобних та інших споруд і об'єктів, не передбачених затвердженим проектом СЗЗ. В зоні спостереження органами державного санітарно-епідеміологічного нагляду можуть запроваджуватися обмеження на господарську діяльність у відповідності з федеральним законодавством.

Для забезпечення безпечного та безаварійного функціонування, безпечної експлуатації об'єктів електромережевого господарства та інших об'єктів електроенергетики, встановлюються охоронні зони з особливими умовами використання земельних ділянок незалежно від категорії земель, до складу яких входять ці земельні ділянки. Правила визначення розмірів земельних ділянок для розміщення повітряних ліній електропередач і опор ліній зв'язку, що обслуговують електричні мережі, затверджені постановою Уряду РФ від 11.08.2003 № 486.

Відповідно до Правил встановлення охоронних зон об'єктів електромережевого господарства та особливих умов використання земельних ділянок, розташованих у межах таких зон (затв. постановою Уряду РФ від 24.02.2009 № 160), в охоронних зонах забороняється здійснювати будь-які дії, які можуть порушити безпечну роботу об'єктів електромережевого господарства, зокрема призвести до їх пошкодження або знищення, та (або) спричинити заподіяння шкоди життя, здоров'ю громадян і майну фізичних або юридичних осіб, а також спричинити нанесення екологічної шкоди та виникнення пожеж, у тому числі:

а) накидати на дроти і опори повітряних ліній електропередачі сторонні предмети, а також підніматися на опори повітряних ліній електропередачі;

б) розміщувати будь-які об'єкти і предмети (матеріали) в межах створених відповідно до вимог нормативно-технічних документів проходів та під'їздів для доступу до об'єктів електромережевого господарства, а також проводити будь-які роботи і зводити споруди, які можуть перешкоджати доступу до об'єктів електромережевого господарства, без створення необхідних для такого доступу проходів і під'їздів;

в) перебувати в межах огородженої території та в приміщеннях розподільних пристроїв і підстанцій, відчиняти двері і люки розподільних пристроїв і підстанцій, виробляти перемикання і підключення в електричних мережах (зазначена вимога не поширюється на працівників, зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт), розводити вогонь у межах охоронних зон ввідних і розподільних пристроїв, підстанцій, повітряних ліній електропередачі, а також в охоронних зонах кабельних ліній електропередачі;

г) розміщувати звалища;

д) виконувати роботи ударними механізмами, скидати тяжкості масою понад 5 т, проводити скидання і зливання їдких і корозійних речовин і пально-мастильних матеріалів (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі).

В охоронних зонах, встановлених для об'єктів електромережевого господарства напругою понад 1000 Вт, окрім дій, передбачених п. 8 зазначених Правил, забороняється:

а) складувати або розміщувати сховища будь-яких, у тому числі пально-мастильних матеріалів;

б) розміщувати дитячі та спортивні майданчики, стадіони, ринки, торгові точки, польові стани, загони для худоби, гаражі та стоянки усіх видів машин і механізмів, за винятком гаражів - стоянок автомобілів, які належать фізичним особам, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт (в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі);

в) використовувати (запускати) будь-які літальні апарати, в тому числі повітряних зміїв, спортивні моделі літальних апаратів (в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі);

г) кидати якорі суден і здійснювати їх прохід з відданими якорями, ланцюгами, лотами, волокушами і тралами (в охоронних зонах підводних кабельних ліній електропередачі);

д) здійснювати прохід суден з піднятими стрілами кранів та інших механізмів (в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація і компетенція Міністерства енергетики РФ
Ринок землі
Землі рекреаційного призначення
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання у сфері енергетики
Землі для забезпечення космічної діяльності
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Адміністративні правопорушення в промисловості, будівництві та енергетиці
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
РИНОК ЗЕМЛІ. РЕНТА
Ринок землі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси