Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Право постійного (безстрокового) користування земельними ділянками

Право постійного безстрокового користування є різновидом обмежених речових прав на землю, поряд з правом довічного успадкованого володіння і сервітутом. Суб'єктами права постійного (безстрокового) користування (далі - землекористування) можуть бути як юридичні особи, так і громадяни.

В умовах панування виключної державної власності на землю в дореформений період земельні ділянки надавалися громадянам та юридичним особам виключно на право постійного або тимчасового користування. Після початку земельної реформи та виникнення правової бази для приватизації земельних ділянок, як громадянами, так і юридичними особами - власниками приватизованих підприємств або інших будівель, будов, споруд, об'єктів незавершеного будівництва, кількість землекористувачів в Росії зменшилася. Проте до цих пір їх кількість обчислюється тисячами.

Земельне законодавство 90-х років XX ст., приділяючи основну увагу праву власності і оренди, містило суперечливі норми, що регулюють права землекористування. ЗК РРФСР 1991 р. включав відповідні норми, однак п. 1 Указу Президента РФ від 24.12.1993 № 2287 була визнана нечинною ст. 12 ЗК РРФСР "Безстрокове (постійне) користування земельними ділянками". Згодом було прийнято ряд федеральних законів, що передбачали для певних категорій юридичних осіб саме цей вид прав на землю, а остаточно питання про підстави та порядок виникнення права землекористування, а також його суб'єктах було вирішено ЗК РФ.

Його принципові новели полягають у тому, що замість існуючого раніше вказівки на конкретні категорії юридичних осіб - землекористувачів ЗК РФ закріплює норму (п. 1 ст. 20), відповідно до якої земельні ділянки на праві землекористування надаються лише державним і муніципальним установам, казенним підприємствам, центрам історичної спадщини президентів РФ, що припинив виконання своїх повноважень, а також органам державної влади та місцевого самоврядування.

Як зазначалося у п. 2 постанови Пленуму Вищого Арбітражного Суду РФ від 24.03.2005 № 11 "Про деякі питання, пов'язаних із застосуванням земельного законодавства", ненормативні акти повноважних органів про надання земельних ділянок на праві постійного (безстрокового) користування юридичним особам, не зазначеним у п. 1 ст. 20 3 ДО РФ, і громадянам, які є індивідуальними підприємцями, видані після введення в дію ЗК РФ (30 жовтня 2001 р.), повинні визнаватися недійсними в силу ст. 13 ЦК РФ або не підлягають застосуванню у відповідності зі ст. 12 ГК РФ як суперечать закону.

Якщо право власності на будинок, будівлю або іншу нерухомість перейшло після введення в дію ЗК РФ до особи, яка в силу п. 1 ст. 20 ЗК РФ не може володіти земельною ділянкою на праві постійного (безстрокового) користування, такій особі належить за своїм вибором переоформити назване право на право оренди земельної ділянки або придбати його у власність. Аналогічної позиції необхідно дотримуватися у випадках, коли право власності на нерухомість перейшло в силу договорів міни, дарування, інших угод, а також у зв'язку з реорганізацією юридичної особи в порядку правонаступництва (п. 12 ст. 20).

Для юридичних осіб, не згаданих у II. 1 ст. 20 ЗК РФ, Вступний закон встановлює обов'язок переоформити право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою або шляхом викупу у власність, або укладання договору оренди. У разі невиконання цього припису винні у відповідності зі ст. 7.34 КоАП РФ будуть притягуватися до адміністративної відповідальності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
Припинення права постійного (безстрокового) користування і право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою
Право постійного (безстрокового) користування лісовими ділянками
Припинення права безоплатного термінового користування земельною ділянкою
Оформлення права власності на земельну ділянку
Договір безоплатного термінового користування земельними ділянками
Визначення порядку користування земельною ділянкою
ПРИДБАННЯ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Визнання права на земельну ділянку
Організація і проведення торгів з продажу державних або муніципальних земельних ділянок або права їх оренди
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси