Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Територіальна організація господарства

Тюменська область. Найбільша за територією область Російської Федерації відрізняється екстремальними природно-кліматичними умовами на переважній частині території. В територіальному поділі праці область виступає, передусім, як головна база щодо забезпечення країни та експорту Росії вуглеводневою сировиною. Міжрайонне значення мають також лісова й деревообробна промисловість, окремі галузі машинобудування. На галузі паливно-енергетичного комплексу припадає понад 90% всього промислового виробництва.

Тюменська область займає провідне місце серед регіонів Росії за обсягом промислового виробництва. Вона експортує нафту і газ, причому за обсягом експорту займає перше місце в Росії.

Особливістю Тюменської області є наявність на її території двох самостійних, рівноправних їй суб'єкта Російської Федерації - Ханти-Мансійський і Ямало-Ненецького автономних округів. Згідно з постановою Конституційного суду РФ територія і населення Тюменської області єдині. На території області знаходиться 26 міст. Найбільш великі: Тюмень, Тобольськ, Сургут, Нижньовартовськ, Нефтеюганськ, Новий Уренгой, Ноябрьск.

Ханти-Мансійський автономний округ. Округ багатий різноманітним мінеральним сировиною, але особливо нафтою. Тут знаходяться основні родовища нафти Західно-Сибірської нафтогазоносної провінції: Самотлорское, Усть-Балыкское, Шаимское та ін.

Ханти-Мансійський автономний округ по своєму економічному потенціалу входить у першу десятку суб'єктів Російської Федерації. Основа економіки автономного округу - нафтовидобувна промисловість, електроенергетика, лісова промисловість.

Ямало-Ненецький автономний округ. На території автономного округу знаходяться 76 газових, газоконденсатних і газонафтових родовищ. Родовища газу - Уренгойське, Ведмеже, Ямбурзьке, Вынгапуровское та ін.: нафти - Тарасовское, Барсуковское, Харампурское (найбільші).

Крім вуглеводневої сировини надра Ямало-Ненецького АТ в західній його частині містять елементи майже всієї таблиці Менделєєва. Там знайдені поклади золота, свинцю, бокситів, міді, мідно-молібденових, мідно-цинкових руд, хромових руд, фосфатів, баритів, заліза, вапняків.

Більше половини автономного округу розташоване за Полярним колом. Клімат на більшій частині території суворий, поширена вічна мерзлота, що ускладнює господарське освоєння регіону.

У структурі економіки Ямало-Ненецького автономного округу переважає видобуток палива, інші галузі розвинені слабо. Регіон відноситься до сировинним.

Челябінська область. Область розташована в районі Середнього Уралу і дуже багата мінеральними ресурсами. Корисні копалини зосереджені у більш ніж 300 родовищах. Найбільше значення мають родовища залізних і мідно-цинкових руд, золота, вогнетривкої сировини, тальку, графіту і кварцу.

У структурі економіки області значно переважає промисловість. Лідируючу позицію в промисловому комплексі Челябінської області займає чорна металургія - вона дає понад 55% виробництва. Міжрайонне значення мають також машинобудування і кольорова металургія.

Промислові центри: Челябінськ, Магнітогорськ, Златоуст, Міас, Копейськ, Коркино, Троїцьк.

Курганська область. Основа економіки Курганської області - промисловість. Майже половину промислової продукції дає машинобудування. В області проводяться потужні колісні тягачі, автобуси, сталева запірна арматура, високоточні прилади, поліграфічні машини, деревообробні верстати, мотоблоки, напівпричепи-ваговози, міні-трактори, нафтогазова апаратура, пральні машини, апарати для очищення води, міні-молокозаводи, взуття, швейні і трикотажні вироби тощо

У Курганській області відсутні власна металургійна база, видобуток корисних копалин, паливно-енергетичні ресурси. Структурна нерівновага економіки області проявляється в домінуючому положенні в промисловості військово-промислового комплексу.

Щодо розвитку тваринництва область входить до числа найбільших в Росії.

Свердловська область. В області зосереджені великі запаси мінеральної сировини, в тому числі заліза, нікелю, хрому, марганцю, міді, золота, платини, азбесту, бокситів. Основу регіональної економіки традиційно формували гірничодобувна і металургійна галузі промисловості, які і сьогодні відіграють важливу роль в економіці регіону.

Головними галузями спеціалізації Свердловської області є кольорова і чорна металургія. Кольорова металургія представлена мідної, алюмінієвої, нікелевої і іншими галузями (Кировград, Ревда, Сєров, Краснотурьинск та ін).

Машинобудування області - розвинена галузь, велика частка важкої (енергетичного, виробництва гірського, металургійного, хімічного та іншого обладнання), розвинуте також верстатобудування, точне і складне машинобудування (приладобудування, електротехнічне, радіоелектронна промисловість тощо).

Адміністративний центр області - Єкатеринбург - п'ятий за величиною місто Росії.

Великі промислові центри: Нижній Тагіл, Каменськ-Уральський, Первоуральск, Азбест, Сєров, Алапаєвськ та ін.

Одна з найважливіших задач розвитку Уральського федерального округу - подолання сировинної спрямованості розвитку нафтогазового комплексу, на сьогоднішній день є основним в регіоні. Вивезення сирої нафти та газу завдає колосальної шкоди економіці Уралу.

Особливе значення має створення нафтогазохімічних виробництв, що дозволить раціонально використовувати ресурси вуглеводневої сировини і оздоровити екологічну обстановку.

У західній частині Уральського федерального округу пріоритетними завданнями є модернізація і технічне переозброєння діючих підприємств, особливо металургійних і машинобудівних; розвиток наукомістких виробництв, сфери освіти, НДДКР, конверсія оборонної промисловості. Свердловська, Челябінська і Курганська області повинні стати базовим регіоном для розвитку нафтохімічного та лісового комплексів, а також електроенергетики Тюменської області.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Світове господарство
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Організація і компетенція Міністерства сільського господарства РФ, підвідомчих йому федеральної служби та федерального агентства
Територіальні фінанси
Організація місцевого самоврядування в закритих адміністративно-територіальних утвореннях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси