Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)

Початок Смутного часу

На початку XVII ст. Росія опинилася перед обличчям тяжких випробувань. У 1601-1603 рр. країну вразив страшний голод, викликаний низкою неврожаїв і різким похолоданням клімату в Європі. Уряд "обраного" царя Бориса Годунова брало всілякі заходи: була організована безкоштовна роздача хліба з державних житниць; селянам знову дозволили перехід в Юріїв день і т. д. Проте все було марно, люди вмирали десятками тисяч. Міста і села порожніли, жителі йшли з нажитих місць. Посилився приплив населення у південні околиці держави. З .чесам і дорогах орудували грабіжники. А в 1603 р. виникла загроза самій Москві: зібралося велике військо з учорашніх мужиків - військових слуг дворян під проводом якогось Хлопка Косолапа. Уряду насилу вдалося впоратися з цим повстанням. Воно стало прологом більш потужного й масового виступу. Росія крок за кроком вступала в громадянську війну, ускладнену втручанням ззовні. Різко впала популярність царя Бориса. У цей період у колах правлячої верхівки посилилися серйозні протиріччя. Вони вилилися в гоніння проти неугодних вельмож. Постраждали і бояри Романови. Один з них - Федір Микитович у 1600 р. був насильно пострижений у ченці.

Лжедмитрій I.

У народі вперто говорили, що незабаром повинен з'явитися законний спадкоємець престолу - царевич Дмитро, так як далеко не всі вірили в його смерть. Ці настрої підтримувалися противниками Годунова, зло взиравшими на спіткали царя-вискочку невдачі. Нарешті, Борису донесли, що в Речі Посполитої з'явився "царевич Дмитро", нібито дивом врятувався від загибелі в Угличі. Найбільш ймовірно, що самозванцем виступив побіжний чернець Чудова монастиря Григорій Отреп'єв, який був родом з дітей боярських Галицького повіту. Можливо, він був ставлеником опальних бояр Романових.

У сусідній Речі Посполитої тільки й чекали нагоди втрутитися у внутрішні справи Росії. Спочатку польський король Сигізмунд III допомагав самозванця таємно. Щоб домогтися розташування поляків, він прийняв католицтво. Лжедмитрію I вдалося зібрати різношерстий загін найманців з 4 тис. чоловік. У цьому йому допоміг сандомирський воєвода Юрій Мнішек, на дочці якого - прекрасної полячки Марині, яка володіла неабиякою часткою авантюризму, він обіцяв одружитися. У жовтні 1604 р. Лжедмитрій вступив в південні окраїни Росії, охоплені повстаннями. Самозванця підтримав ряд міст, він отримав поповнення за рахунок загонів запорізьких і донських козаків, а також місцевих повстанців. До початку 1605 р. під прапорами "царевича" зібралося вже більше 20 тис. чоловік. 21 січня 1605 р. в околицях села Добрыничи Камарицкой волості відбулася битва між загонами самозванця і царським військом на чолі з князем Ф. В. Мстиславским. Розгром був повний; Лжедмитрій I дивом врятувався втечею в Путивль.

У цей критичний для самозванця період 13 квітня 1605 р. раптово помер цар Борис, на престол вступив його 16-річний син Федір. Боярство не визнало нового царя.

7 травня на бік Лжедмитрія перейшло царське військо на чолі з воєводою П. Ф. Басмановым і князями Голицин. А незабаром бояри-змовники організували державний переворот і спровокували у столиці народне обурення. Юний цар Федір був скинутий з престолу і задушений разом з матір'ю. 1 червня 1605 р. Москва присягнула самозванця, який влаштувався в Кремлі. Однак надії на "доброго і справедливого" і слухняного боярству царя впали. Російський престол зайняв польський ставленик. Чужинці, які заполонили столицю, вели себе як завойовники. У столиці почали говорити, що шапкою Мономаха заволодів побіжний чернець. Бояри теж більше не потребували царя-авантюриста. Причиною до нового змови послужила весілля Отреп'єва з Мариною Мнішек: католичка була увінчана царської короною православного держави.

8 ніч на 17 травня 1606 р. почалося повстання; змовники увірвалися в Кремль і вбили Лжедмитрія I.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СМУТНИЙ ЧАС НА ПОЧАТКУ XVII ст.
СМУТНИЙ ЧАС НА ПОЧАТКУ XVII ст.
Становлення Московської держави XIV - початку XVI століття
Початок Смути. Лжедмитрій I
Початок смути. Лжедмитрій I
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Лжедмитрій II - Тушинський злодій
Повстання в Москві і воцаріння Лжедмитрія I
Лжедмитрій II ("Тушинський злодій")
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси