Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 15. ОФОРМЛЕННЯ АБСОЛЮТИЗМУ

Вторгнення Карла XII в Росію. Полтавська вікторія

У розпал повстання па Дону почалося вторгнення ворожої армії на руську землю. Після перемог у Польщі та Саксонії відпочила армія Карла XII навесні 1708 р. почала свій похід до кордонів Росії. Шведський король мав намір в одній битві розбити російську армію, оволодіти Москвою і примусити Петра укласти вигідний мир.

Російська армія, ухиляючись від генерального бою, що поволі відходила на схід. Командування здійснювало прийнятий наприкінці 1706 р. план "томити ворога" нападом дрібних загонів і знищенням провіанту і фуражу.

Вже під час руху по Литві і Білорусії шведська армія зіткнулася з опором населення, знищував дрібні загони завойовників. Маючи перед собою армію Шереметєва, Карл XII відмовився від прямого шляху на Москву через Смоленськ і круто повернув на південь для прямування на Україну, де його чекав зрадник Мазепа.

Значення його підтримки для шведів збільшувалась у зв'язку з розгромом російськими військами корпусу Левенгаупта, що рухався з Прибалтики для поповнення армії Карла XII. 16-тисячний корпус Левенгаупта супроводжував обоз у вісім тисяч возів, навантажених тримісячним запасом продовольства, порохом і артилерією. Війська під командуванням Петра I зустріли Левенгаупта у села Лісової і 28 вересня 1708 р. розбили шведів, оволодівши обозом. Петро I називав перемогу під Лісовий "матір'ю Полтавської вікторії".

В цих умовах шлях на Україну ставав для Карла XII тим більш привабливим, що його там чекали запаси продовольства і артилерія, заготовлені підступним гетьманом у Батурині. Шведський король, крім того, сподівався поповнити свою армію загонами українських козаків, а також сподівався на допомогу кримського хана.

Однак цим планам не судилося здійснитися. Мазепа прибув до шведського табору з 3-4 тис. козаків, котрих гетьман привів обманом, запевнивши їх, що йде воювати проти шведів. Український народ не підтримав зрадника і зробив рішучий опір агресору. На Україні почалася народна війна. Населення багатьох міст (Недрыгайлов, Краснокутськ, Веприк та ін) завдавало значної шкоди противнику. Селяни нищили продовольство і фураж, нападали на загони шведів. Карл XII не отримав обіцяного Мазепою підкріплення і в Батурині, розореному російською армією.

З 1 квітня 1709 р. шведська армія почала облогу Полтави, захищається нечисленним гарнізоном на чолі з мужнім полковником Келіним. Три місяці тривав "нерівний суперечка" між зосередженої під фортецею армією Карла XII і гарнізоном (4,2 тис.), посиленим 2,6 тис. озброєних городян. У безплідних штурмах шведи несли великі втрати. Тут же, під Полтавою, концентрувалася і російська армія.

Генеральна баталія розпочалася рано вранці 27 червня 1709 р. наступом шведів на земляні редути, що захищали підступи до російського табору. Битва закінчилася повним розгромом шведської армії. "Непереможні господа шведи скоро хребет показали", - писав Петро з поля битви. На місці битви шведи залишили понад 9 тис. трупів, близько 3 тис. потрапило в полон. Залишки розгромленої армії на чолі з королем безладно тікали до Дніпра, де 30 червня у Переволочны їх наздогнав Меншиков. Тут здалися в полон ще 16 250 шведів. Карл XII разом з Мазепою у супроводі невеликого загону ледве врятувалися від полону, сховавшись в османських володіннях.

Полтавська перемога справила вирішальний вплив на весь хід Північної війни. Першокласної шведської армії більше не існувало. Воєнні дії були перенесені в Прибалтику, де протягом 1710 р. російські війська оволоділи Ригою, Ревелем, Виборгом і Кексгольмом. Перемога під Полтавою мала також величезне міжнародне значення. Північний союз розпався в предполтавский період, знову був відновлений: на польському престолі утвердився Август II, через кілька місяців у Північному союзі зайняла своє місце і Данія.

Сприятливого для Росії ходу Північної війни не могла змінити навіть велика невдача в російсько-турецькому конфлікті 1710-1711 рр., інспірованому Англією і Карлом XII. Порту оголосила війну Росії восени 1710 р., але військові дії почалися з січня наступного року набігами кримських татар на Україну. Російське командування вирішило домогтися успіху наступальними операціями на ворожій території. Розраховуючи на допомогу томившихся під гнітом османських феодалів народів, Петро I мав намір раніше ворога вступити в Молдавію і Валахію і оволодіти переправами через Дунай. Навесні 1711 р. російська армія рушила на південь і в червні, долаючи спеку і труднощі з продовольством, досягла р. I [рут. Тут близько 45 тис. російських військ на чолі з Петром I були оточені втричі більшим числом ворога. Очікувана допомогу від союзників вчасно не приїхала. Незважаючи на це, неприємний, ь битві 9 липня 1711 т. не домігся переваги. Переговори з візиром, вміло проведені віце-канцлером П. Шафировым, закінчилися підписанням 12 липня Прутського договору: Османської імперії повертався Азов. Росія зобов'язалася не втручатися у справи Речі Посполитої. Карлу XII надавався вільний проїзд до Швеції. Хоча Петро повернувся з Прутського походу "не без смутку", мирний договір з блискучою Портою дозволив Росії зосередити свої зусилля на рішенні основної зовнішньополітичної завдання - боротьби за зміцнення па Балтійському морі.

Тут військові дії в 1711 - 1715 рр .. протікали на південному березі Балтійського моря у шведській провінції Померанії, де Росія виступала спільно з союзниками, і у Фінляндії, де російські війська діяли самостійно і оволоділи частиною її території. Зміцнілий до цього часу Балтійський флот Росії міг виконувати самостійні бойові завдання. 27 липня 1714 р. в морській битві біля мису Гангут Балтійський флот здобув велику перемогу над шведами. Територія Швеції стала вразливою не тільки з суші, з боку Фінляндії, але і з моря, де молодий флот Росії набував панівне становище.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОФОРМЛЕННЯ АБСОЛЮТИЗМУ
Новий етап раціоналізації державного управління в умовах освіченого абсолютизму. Адміністративні реформи Катерини II
МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ ТОВАРІВ У РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Місце і час митного оформлення
Моральний абсолютизм
Вторгнення Карла XII в Росію. Полтавська вікторія
Критичний раціоналізм Карла Поппера
Вчення про екстраверсії та інтроверсії Карла Юнга
Держава і право Росії в пострадянський період.
Система органів державної влади Росії.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси