Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Проблема оцінки рівня якості товарів, що надходять на російський ринок

Розглянемо актуальність проблеми з позиції споживачів і працівників торгівлі. Проблема має різний зміст в залежності від аналізованої групи товарів, програми контролю якості і вирішується по-різному споживачами виходячи з особливості попиту і ступеня підготовленості.

Пересічний споживач оцінює якість багатьох товарів повсякденного вжитку (харчових продуктів, косметики, миючих засобів тощо) методом проб і помилок. Наприклад, відчувши в куплених кильках в томаті або ікри минтая гіркоту, наступного разу він вибирає цей вид продукції інших виробників. Аналогічно надходить споживач дитячого крему, він перестає купувати ті його марки, в яких переважає запах сировини і має місце погана віддушка.

По ряду видів товарів покупець набуває повторно одну і ту ж торгову марку, перш ніж він виявляє її невисокий споживчий ефект.

Труднощі конкурентного відбору товарів тривалого користування породжується дефіцитом інформації про основні показники якості. В порушення ст. 10 Закону про захист прав споживачів виробник часто не дає відомості про них, хоча ці показники нормовані національними стандартами. Наприклад, у експлуатаційної документації (ЕД) на пилососи не повідомляється про їх пылеуборочной здібності, на радіатори - про час нагріву кімнати певної площі і т. д. Тому покупець не може здійснити конкурентний вибір, а купивши модель не з кращими характеристиками, переконується в її невисокій якості після закінчення певного періоду часу експлуатації. У цій ситуації він не має можливості поміняти куплений товар, так як останній знаходиться в працездатному стані.

Не бажаючи "в лоб" порушувати ст. 10 зазначеного Закону, виробник "обходить" цю норму, приводячи в ЕД замість згаданих функціональних показників якості класифікаційні показники.

По ряду груп товарів (насамперед електро - і радіотоварів) вітчизняні стандарти були прийняті в 1980-х роках, а тому містять застарілі норми і обмежену номенклатуру показників якості. Так, в стандартах на праски не передбачено показник величини парового удару, від якого залежить здатність приладу розгладжувати "зморшки" на тканини, а в стандартах на пилососи не передбачена норма щодо відсотку викиду пилу в повітряне середовище приміщення і т. д. Згідно ГОСТу на електрочайники пристрій відключення при закипанні води повинно спрацьовувати за час не більше 120 с. Але споживча експертиза сучасних моделей чайників показує, що ця характеристика знаходиться в межах 5-45 з (!). Звідси очевидно: норма вітчизняного стандарту значно застаріла. Крім того, покупець не підозрює про те, що конкретні моделі істотно відрізняються один від одного за даним основним показником, а значить і конкурентоспроможності, так як час відключення не дається в паспорті на товар.

Підготовлений споживач, вирішуючи проблему правильного вибору товару, шукає інформацію не тільки про показники призначення, але й інформацію про надійність і результати споживчої експертизи. Хоча у вітчизняних стандартах на окремі товари нормуються такі показники, як ресурс, напрацювання на відмову та ін., інформація про них не доводиться до споживача через ЕД, ні через маркування товару, ні через магазин. Між тим по ряду показників надійності вітчизняна продукція не поступається закордонній. Так, вітчизняні лампи розжарювання ресурсу не гірше імпортних, хоча продаються за цінами, значно нижчими, ніж закордонні аналоги. Якби російський споживач знав, що він переплачує при покупці імпортного лампочки тільки за кращу упаковку, то ще б подумав, якого товару віддати перевагу.

Як правило, ні вітчизняні, ні зарубіжні виробники не показують на маркуванні товару і в ЕД успішні результати споживчої експертизи. А вони є вагомим козирем в конкурентній боротьбі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методика оцінки рівня якості товарів
Поняття рівня якості товарів
Бальна оцінка при визначенні показників якості товару
Критерії оцінки діяльності відділу продажів
Метод інтегральної оцінки рівня якості продукції
Метод оцінки рівня якості різнорідної продукції
Стабільність рівня якості товарів
Оцінка якості товарів
Фактори, що визначають якість товарів
Особливості споживчої оцінки якості товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси