Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. СКЛАД ЗЛОЧИНУ

Поняття і значення складу злочину

Склад злочину (від лат. corpus delicti - корпус делікту; від нім. Tatbestand - складу злочину або злочинного діяння) - історично сформоване поняття, сформульоване для позначення суми ознак, що вказують на те, що вчинене діяння є злочинним і караним. Виникло це поняття в середні століття і мали виключно прикладний (процесуальний) характер. Воно означало наявність об'єктивних ознак протиправного діяння на місці злочину, сукупність речових доказів злочину та було підставою для початку розшуку винного у скоєному особи. Розвиток кримінально-правової доктрини привела вчених до думки про те, що склад злочину - це конструкція, системоутворюючі елементи і ознаки злочину.

Стосовно сучасним вітчизняним законодавчим умов представляється доцільним складу злочину визначити як сукупність об'єктивних і суб'єктивних елементів і ознак, що характеризують суспільно небезпечне діяння як злочин.

Склад злочину являє собою абстрактну теоретичну конструкцію і включає чотири елементи: пару об'єктивних (об'єкт, об'єктивну сторону) і пару суб'єктивних (суб'єкт, суб'єктивну сторону). Кожен елемент включає певний набір обов'язкових і факультативних для кваліфікації діяння як злочину ознак.

Склад злочину - одна з юридичних фікцій. Значення складу злочину в тому, що він необхідний для обґрунтованої кваліфікації діяння як злочину і притягнення винної особи до кримінальної відповідальності.

Склад злочину містить мінімум ознак, необхідних і достатніх для віднесення суспільно небезпечного діяння до числа злочинів, тому з'являється можливість встановлення більш точної відповідності між досконалим діянням і описується в статті Особливої частини КК злочином.

Згідно ст. 8 КК діяння, яке містить всі ознаки складу злочину, є єдиною юридичною підставою кримінальної відповідальності. Відсутність в діянні складу злочину є підставою для відмови в порушенні кримінальної справи, підставою припинення кримінальної справи (див. п. 2 ч. 1 ст. 24 КПК) або винесення виправдувального вироку (див. п. 3 ч. 1 ст. 302 КПК).

Елементи і ознаки складу злочину

Об'єкт - це охоронювані кримінальним законом суспільні відносини, інтереси, невіддільні від людини блага, цінності, які страждають або можуть постраждати в результаті вчинення суспільно небезпечного діяння (див. тему 7).

Обов'язкові ознаки об'єкта: володіння цінністю для суспільства і людини; упорядкована прихильність в нормативно-правовому регулюванні суспільного життя; належність до охоронюваним законом суспільним відносинам, інтересам, невіддільним від людини благ, цінностей; витерпіти шкоди (можливість такого) у результаті злочинного зазіхання на нього з боку фізичної особи.

Матеріальне вираження об'єкт знаходить у предметі злочинного зазіхання, який, як правило, не є обов'язковою для кваліфікації діяння як злочину.

Об'єктивна сторона - це зовнішній (поведінковий аспект злочинного прояву, виражений суспільно небезпечним діянням у формі дії або бездіяльності, а також іншими ознаками (див. тему 8).

Обов'язкові ознаки об'єктивної сторони: суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), суспільно небезпечний наслідок і причинний зв'язок між діянням і наслідком.

Факультативні ознаки: час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засоби.

Суб'єкт - це фізична осудна особа, яка досягла до моменту вчинення суспільно небезпечного діяння, визначеного кримінальним законом віку і винна в його вчиненні (див. тему 9).

Обов'язкові ознаки суб'єкта: приналежність до числа фізичних осіб, осудність, досягнення визначеного законом віку для притягнення до кримінальної відповідальності. В деяких випадках суб'єкт може бути наділений додатковою ознакою.

Суб'єктивна сторона - це психічне (сознательноволевое) ставлення винного до суспільно небезпечного діяння і його наслідку), виражене виною у формі умислу або необережності, а також іншими ознаками (див. тему 10).

Обов'язковий ознака суб'єктивної сторони - вина у формі умислу або необережності.

Факультативні ознаки: мотив, мета, особливий емоційний стан (стан афекту).

Зазначені обов'язкові ознаки притаманні кожному складу злочину. При відсутності хоча б одного з обов'язкових ознак кожного елемента немає і складу злочину, зрозуміло, не може бути злочину.

Факультативні ознаки не є необхідними для кожного складу злочину для кваліфікації діяння як злочину. Але якщо вони закріплені в кримінально-правових нормах, що передбачають відповідальність за певні злочини, або іншим чином відображені у кримінальному законодавстві, то з розряду факультативних ці ознаки переходять до розряду обов'язкових.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття "склад злочину"
Поняття, ознаки і значення об'єктивної сторони складу злочину
Добровільна відмова від злочину: поняття, ознаки та значення. Співвідношення між добровільною відмовою від злочину і діяльним каяттям у злочині
Поняття, ознаки і значення суб'єктивної сторони складу злочину
Злочин: поняття, ознаки, категорії
Поняття, ознаки і значення об'єктивної сторони складу злочину
Завершений (складом) злочин. Співвідношення етапів вчинення злочину
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси