Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Високий Ренесанс у Венеції

Якщо творчість Мікеланджело у другій своїй половині вже несе на собі риси нової епохи, то для Венеції весь XVI ст. проходить під знаком Чинквеченто. Венеція, зуміла зберегти свою незалежність, довше зберігає і вірність традиціям Ренесансу. З майстерні Джамбеллино вийшли два великих художника венеціанського Високого Відродження: Джорджоне і Тіціан.

Джорджо Барбарелли да Кастельфранко на прізвисько Джорджоне (1477-1510) - прямий послідовник свого вчителя і типовий художник пори Високого Відродження. Він перший на венеціанській грунті звернувся до тем літературним, до міфологічним сюжетам. Пейзаж, природа і прекрасне голе людське тіло стали для нього предметом мистецтва є об'єктом поклоніння. Почуттям гармонії, досконалістю пропорцій, вишуканим лінійним ритмом, м'якою світлописом, одухотвореністю і психологічною виразністю своїх образів і разом з тим логічністю, раціоналізмом Джорджоне близький Леонардо, який, безсумнівно, справив на нього безпосередній вплив, коли проїздом з Мілана в 1500 р. у Венеції. Але Джорджоне більш емоційний, ніж великий міланський майстер, і як типовий художник Венеції цікавиться не стільки лінійною перспективою, скільки повітряної і, головним чином, проблемами колориту.

Вже у першому відомому творі "Мадонна Кастельфранко" (ок. 1505) Джорджоне постає цілком сформованим художником. Образ Мадонни повний поетичності, задумливою мрійливості, пронизаний тим настроєм смутку, яке властиве всім жіночим образам Джорджоне. За останні п'ять років свого життя (Джорджоне помер від чуми, колишньої особливо частою гостею у Венеції) художник створив свої найкращі твори, виконані в техніці олійного, основний у венеціанської школі в той період, коли мозаїка відійшла в минуле разом зі всієї середньовічної художньої системою, а фреска виявилася нестійкою у вологому венеціанському кліматі. У картині 1506 р. "Гроза" Джорджоне зображує людину як частину природи. Годує дитину жінка, юнак з посохом (якого можна прийняти за воїна з алебардою) не об'єднані якою-небудь дією, але з'єднані в цьому величному ландшафті загальним настроєм, загальним душевним станом. Джорджоне володіє найтоншої і надзвичайно багатою палітрою. Приглушені тони оранжево-червоного одягу юнака, його зеленувато-білої сорочки, перекликається з білою накидкою жінки, як би оповиті тим полусумеречным повітрям, який властивий предгрозовому висвітлення. Зелений колір має багато відтінків: оливковий в деревах, майже чорний в глибині води, свинцевий в хмарах. І все це об'єднано одним світлим тоном, повідомляє враження хисткості, неспокою, тривоги, але і радості, як сам стан людини в передчутті близької грози.

Джорджоне. Юдифь. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Це ж почуття подиву перед складним душевним світом людини викликає і образ "Юдіф", в якому поєднуються начебто непоєднувані риси: мужня величавість і тонка поетичність. Картина написана жовтою і червоною вохрою, в єдиному золотистому колориті. М'яка светотеневая моделювання обличчя і рук дещо нагадує леонардовское "сфумато". Поза Юдифі, що стоїть біля балюстради, абсолютно спокійна, обличчя безтурботно і задумливо: прекрасна жінка на тлі прекрасної природи. Але в її руці холодно блищить двосічний меч, а її ніжна нога спирається на мертву голову Олоферна. Цей контраст вносить відчуття сум'яття і навмисно порушує цілісність ідилічної картини.

Одухотвореністю і поетичністю пронизане зображення "Сплячої Венери" (ок. 1508-1510). Її тіло написано легко, вільно, витончено, недарма дослідники говорять про "музикальність" ритмів Джорджоне; воно не позбавлене і чуттєвої принади. Але обличчя з закритими очима цнотливо суворо, в порівнянні з ним тициановские Венери здаються істинними язичницькими богинями. Джорджоне не встиг завершити роботу над "Сплячої Венерою"; за свідченнями сучасників, пейзажний фон у картині писав Тіціан, як і в іншій пізньої роботи майстра - "Сільський концерт" (1508-1510). Ця картина, що зображає двох кавалерів в пишних шатах і двох оголених жінок, одна з яких бере воду з криниці, а інша грає на сопілці, - найбільш життєрадісне і повнокровне твір Джорджоне. Але це живе, природне почуття радості буття не пов'язане ні з яким конкретним дією, повно чарівної споглядальності і мрійливого настрою. Поєднання цих рис настільки характерно для Джорджоне, що саме "Сільський концерт" можна вважати його найбільш типовим твором. Чуттєва радість у Джорджоне завжди опоэтизирована, одухотворена.

Тіциан (Тіциано Вечелліо, 1477?-1576) - найбільший художник венеціанського Відродження. Він створив твори на міфологічні, і на християнські сюжети, працював у жанрі портрета, його колористичне обдарування виключно, композиційна винахідливість невичерпна, а його щасливе довголіття дозволило йому залишити після себе багату творчу спадщину, яка мала величезний вплив на нащадків. Тіціан народився в Кадоре, маленькому містечку біля підніжжя Альп, в сім'ї військового; навчався, як і Джорджоне, у Джанбеллино, і першою його роботою (1508) була спільна з Джорджоне розпис комор Німецького подвір'я у Венеції. Після смерті Джорджоне, в 1511 р. Тіціан розписав в Падуї кілька приміщень scuolo, філантропічних братств, у яких безсумнівно відчувається вплив Джотто, який працював колись в Падуї, і Мазаччо. Життя в Падуї, звичайно, познайомила художника і з творами Мантеньї і Донателло.

Слава до Тіцианом приходить рано. Вже в 1516 р. він стає першим живописцем республіки, а з 1520-х рр. - самим славетним художником Венеції, і успіх не залишає його до кінця днів. Близько 1520 р. герцог Феррарский замовляє йому цикл картин, в яких Тіціан постає співаком Античності, зумів відчути і, головне, втілити дух язичництва ("Вакханалія", "Свято Венери", "Вакх і Аріадна", 1518-1523).

Венеція цих років - один з центрів передової культури і науки. Тіціан стає найяскравішою фігурою художнього життя Венеції, разом з архітектором Якопо Сансовіно (1486-1570) і письменником П'єтро Аретіно (1492 - 1556) він становить певний тріумвірат, який очолює всю інтелектуальну життя республіки. Багаті венеціанські патриції замовляють Тіцианом вівтарні образи, і він створює величезні ікони: "Вознесіння Марії" (1516-1518), "Мадонна Пезаро" (по імені замовників, зображених на першому плані, 1519-1526) і багато іншого - певний тип монументальної композиції на релігійний сюжет, що виконує одночасно роль не тільки вівтарного образу, але і декоративного панно: написані олією на полотні, обрамлені в спеціальні рами, вони були і прикрасою стін або стелі, якщо це була плафонний живопис).

В "Мадонні Пезаро" Тіціан розроблений принцип децентралізованої композиції, якого не знали флорентійська і римська школи. Змістивши фігуру Мадонни вправо, він таким чином протиставив два центри: смисловий, що уособлюється фігурою Мадонни, і просторовий, що визначається точкою сходу, винесеною далеко вліво, навіть за межі обрамлення, що створило емоційну напруженість твору. Звучна мальовнича гамма: біле покривало Марії, зелений килим, блакитні, кармінові, золотисті шати майбутніх - не суперечить, а виступає в гармонійному єдності з яскравими характерами моделей. Вихований на "ошатною" живопису Карпаччо, на вишуканому колориті Джанбеллино, Тіціан в цей період любить сюжети, де можна показати венеціанську вулицю, пишність її архітектури, святкову любопытствующую натовп. Так створюється одна з найбільших його композицій "Введення Марії у храм" (ок. 1538) - наступний після "Мадонни Пезаро" крок у мистецтві зображення груповий сцени, в якій Тіціан вміло поєднує життєву природність з величною піднесеністю.

Тіціан багато пише на міфологічні сюжети, особливо після поїздки в 1545 р. в Рим, де дух Античності був осягнуть вони, здається, з найбільшою повнотою. Тоді-то і з'являються його варіанти "Данаї" (ранній варіант - 1545; всі інші - ок. 1554; див. кольорову вклейку), в яких він, суворо дотримуючись фабули міфу, зображує царівну, в томлінні чекаєте приходу Зевса, і служницю, жадібно ловящую золотий дощ. Дана прекрасна згідно з античним ідеалом краси, якому і слід венеціанський майстер. У всіх цих варіантах тициановское тлумачення образу несе в собі природне, земне розпочато, простий вираз радості буття. Його "Венера" (ок. 1538), в якій багато дослідників бачать портрет герцогині Елеонори Урбинской, близька по композиції джорджоневской. Але введення побутової сцени в інтер'єрі замість пейзажного фону, уважний погляд широко відкритих очей моделі, собачка в ногах - деталі, які передають відчуття реального життя на землі, а не на Олімпі.

Протягом всього свого життя Тіциан займався портретом. В його моделях (особливо в портретах раннього та середнього періодів творчості) завжди підкреслено шляхетність вигляду, величність постави, стриманість пози і жесту, створюваних настільки ж благородним за гамою колоритом і скупими, ретельно відібраними деталями ("Портрет юнака з рукавичкою", портрети Іпполіто Рімінальді, П'єтро Аретіно, дочки Лавінії).

Якщо портрети Тиціана завжди відрізняються складністю характерів і напруженістю внутрішнього стану, то в роки творчої зрілості він створює образи особливо драматичні, суперечливі характери, подані у протистоянні й зіткненні, зображені з воістину шекспірівською силою ("Портрет папи Павла III з племінниками Алессандро і Оттавиано Фарнезе", 1545-1546). Такий складний груповий портрет отримав розвиток лише в епоху бароко XVII ст., подібно до того як кінний парадний портрет на зразок тициановского "Карла V в битві при Мюльберг" (1548) послужив основою для традиційної репрезентативною композиції портретів Ван Дейка.

До кінця життя Тиціана його творчість зазнає істотні зміни. Він ще багато пише на античні сюжети ("Венера і Адоніс", "Пастух і німфа", "Діана і Актеон", "Юпітер і Антіопа"), але все частіше звертається до тем християнським, сцен мученичеств, в яких язичницька життєрадісність, антична гармонія змінюються трагічним світовідчуттям ("Бичування Христа", "Каяття Марія Магдалина", "Святий Себастьян", "Оплакування"). Змінюється і техніка письма: золотистий світлий колорит і легкі лесування поступаються місцем живопису потужною, бурхливої, пастозного. Передача фактури предметного світу, його речовинність досягається широкими мазками обмеженої палітри. "Святий Себастьян" (1570, Ермітаж) написаний, по суті, тільки охрами і сажею. Мазком передається не тільки фактура матеріалу, його рухом ліпиться сама форма, створюється пластику зображуваного. Безмірна глибина скорботи і велична краса людської істоти передані в останньому творі Тиціана "Оплакування", закінченому вже після смерті художника його учнем. Застигла в горі тримає на колінах сина Мадонна, в розпачі піднімає руку Магдалина, в глибокій скорботній задумі перебуває старець. Мерехтливий блакитно-сірий світло єднає контрастні колірні плями одягу героїв, золотисте волосся Марії Магдалини, майже скульптурно модельовані статуї в нішах і разом з тим створює враження згасаючого, минає дня, настання сутінків, посилюючи трагічний настрій.

Тіціан помер у похилому віці, проживши майже століття, і похований у венеціанської церкви Санта Марія Глоріоза деї Фрарі, по суті, прямо під ним же написаним вівтарним образом "Вознесіння Марії" ("Ассунта", 1516 - 1518). У нього було чимало учнів, але жоден з них не був дорівнює вчителю. Величезний вплив Тиціана позначилося на живопису наступного століття, його великою мірою випробували Рубенс, і Ван Дейк, Ель Греко і Веласкеса.

Протягом XVI століття Венеція залишалася останнім оплотом незалежності і свободи країни, в ній, як уже говорилося, найдовше зберігалася вірність традиціям Ренесансу. Але у кінці століття і тут вже очевидні риси насування нової епохи в мистецтві, нового художнього напрямку. Це видно на прикладі творчості двох найбільших художників другої половини XVI століття - Паоло Веронезе і Якопо Тінторетто.

Паоло Кальярі на прізвисько Веронезе ("Веронець", 1528-1588), судилося стати останнім співаком святкової, радісної Венеції XVI ст. Він почав з виконання картин для веронських палаццо і образів для веронських церков, але слава прийшла до нього, коли в 1553 р. він став працювати над розписами для венеціанського Палацу дожів. Відтепер життя Веронезе назавжди пов'язана з Венецією. Він робить розписи, але частіше пише великі картини маслом на полотні для венеціанських патриціїв, вівтарні образи для венеціанських церков за їх замовленням або за офіційним замовленням республіки. Він здобуває перемогу в конкурсі на проект декорировки бібліотеки Святого Марка. Слава супроводжує йому все життя. Але що б не писав Веронезе: "Шлюб у Кані Галілейській" для трапезної монастиря Сан Джорджо Маджоре (1562-1563; розмір 6,6 х 9,9 м, з зображенням 138 фігур); картини на алегоричний, міфологічний, світський сюжети; портрети, жанрові картини, пейзажі; "Бенкет у Симона Фарисея" (1570) або "Бенкет в домі Левія" (1573), переписаний потім за наполяганням інквізиції, - все це величезні декоративні картини святкової Венеції, де одягнена в нарядні костюми венеціанська натовп зображена на тлі широко написаної перспективи венеціанського архітектурного пейзажу, як ніби світ для художника представляв собою постійну блискучу феєрію, одне нескінченне театральне дійство. За всім цим стоїть таке прекрасне знання натури, все виконано в такому вишуканому єдиному (сріблясто-перловому з блакитним) колориті при всій яскравості і строкатості багатих шат, так одухотворене талантом і темпераментом художника, що театральне дійство набуває життєву переконливість.

Паоло Веронезе. Шлюб в Кані Галілейській. Париж, Лувр

У Веронезе є здорове почуття радості життя. Його потужні архітектурні фони по своїй гармонії не поступаються рафаелевским, але складний рух, несподівані ракурси фігур, підвищена динаміка і перевантаженість в композиції - риси, що з'являються в кінці творчості, захоплення ілюзіонізмом зображення говорять про настання мистецтва інших можливостей і іншої виразності.

Трагічне світовідчуття проявилося в творчості іншого художника - Якопо Робусти, відомого в мистецтві як Тінторетто ("маленький фарбувальник": батько художника був красильщиком шовку; 1518-1594). Тінторетто дуже недовго пробув в майстерні Тиціана, однак, за словами сучасників, на дверях його майстерні висів девіз: "Малюнок Мікеланджело, колорит Тиціана". Але Тінторетто був чи не найкращим колористом, ніж його вчитель, хоча на відміну від Тиціана, Веронезе визнання його ніколи не було повним. Численні твори Тінторетто, написані в основному сюжети містичних чудес, сповнені неспокою, тривоги, сум'яття. Вже в першій принесла йому популярність картині "Чудо Святого Марка" (1548) він представляє фігуру святого в такому складному ракурсі, а всіх людей в стані такої патетики і такого бурхливого руху, яке було б неможливо в мистецтві Високого Ренесансу в його класичний період. Як і Веронезе, Тінторетто багато пише для Палацу дожів, венеціанських церков, але найбільше - для філантропічних братств. Два найбільших його циклу виконані для Скуоло та сан Рокко і Скуоло ді сан Марко.

Принцип зображальності Тінторетто побудований на протиріччях, що, ймовірно, і відлякувало його сучасників: його образи - явно демократичного складу, дія розгортається в найпростішій обстановці, але містичні сюжети, сповнені екзальтованого почуття, висловлюють екстатичну фантазію майстра, виконані з маньеристической витонченістю. Є у нього і образи тонко романтичні, овіяні ліричним почуттям ("Порятунок Арсіної", 1555), але й тут настрій неспокою передано вагається непевним світлом, холодними зеленувато-сіруватими спалахами кольору. Незвичайна його композиція "Введення в храм" (1555), що є порушенням всіх прийнятих класичних норм побудови. Тендітна фігурка маленької Марії поставлена на сходи круто вздымающейся сходи, на верху якої її чекає первосвященик. Відчуття величезності простору, стрімкості руху, сили єдиного почуття надає особливу значущість зображуваного. Грізні стихії, спалахи блискавок зазвичай супроводжують дію в картинах Тінторетто, посилюючи драматизм події ("Викрадення тіла Святого Марка").

Тінторетто. Чудо Святого Марка. Венеція, Галерея Академії

З 1560-х рр. композиції Тінторетто стають простіше. Він більше не використовує контрасти колірних плям, а будує колірне рішення на надзвичайно різноманітних переходах мазків, то спалахують, то загасаючих, що посилює драматизм і психологічну глибину того, що відбувається. Так написана ним "Таємна вечеря" для братства Св. Марка (1562-1566).

З 1565 по 1587 р. Тінторетто працює над прикрасою Скуоло ді сан Рокко. Гігантський цикл цих картин (кілька десятків полотен і кілька плафонів), що займають два поверхи приміщення, проникнуть пронизливої емоційністю, глибоким людським почуттям, іноді їдким відчуттям самотності, поглиненості людини безмежним простором, почуття нікчемності людини перед величчю природи. Всі ці настрої були глибоко чужі гуманістичного мистецтва Високого Відродження. В одному з останніх варіантів "Таємної вечері" Тінторетто вже становить майже сформовану систему виразних засобів бароко. Косо по діагоналі поставлений стіл, мерехтливе світло, що заломлюється в посуді й вихоплює з мороку постаті, різка світлотінь, множинність фігур, представлених у складних ракурсах - все це створює враження якоїсь вібруючої середовища, відчуття крайньої напруги. Щось примарне, ірреальне відчувається в його пізніх пейзажах для тієї ж Скуоло ді сан Рокко ("Втеча в Єгипет", "Свята Марія Єгипетська"). В останній період творчості Тінторетто працює для Палацу дожів (композиція "Рай", після 1588).

Тінторетто багато займався портретом. Він зображував замкнутих у своїй величі венеціанських патриціїв, гордих венеціанських дожів. Його живописна манера благородна, стримана і велична, як і трактування моделей. Повним тяжких роздумів, болісної тривоги, душевного сум'яття майстер зображує себе на автопортреті. Але це характер, якому моральні страждання надали силу і велич.

Завершуючи огляд венеціанського Відродження, не можна не згадати архітекторів, які працювали в Венеції: учня Браманте, Якопо Сансовіно (1486-1570), що став одним з членів "тріумвірату", разом з Тіцианом і Аріосто, очолював інтелектуальну еліту Венеції XVI ст. (їм виконані палаццо Корнер на Ка-Гранде, бібліотека Сан-Марко на Пьяцетте, де так вдало поєднано античний ордер з аркадою при збереженні венеціанського пишного декору) і видатного архітектора, який народився і працював у Віченці поблизу Венеції і залишив там прекрасні приклади знання і переосмислення античної архітектури - Андреа Палладіо (1508-1580) з його знаменитими пам'ятниками архітектури в рідному місті Віченца (вілла "Ротонда" близько Віченци, Театр Олімпіко; церкви на островах Венеції: Сан Джорджо Маджоре і Іль Реденторе та ін). Результатом його вивчення Античності, в яку він був закоханий, з'явилися книги "Римські старовини" (1554),

"Чотири книги по архітектурі" (1570-1581). Але, за справедливим спостереженням дослідника, Античність була для нього "живим організмом": "Закони архітектури живуть у його душі так само інстинктивно, як живе в душі Пушкіна інстинктивний закон вірша. Як Пушкін, він є сам своя норма" (II. П. Муратов).

Андреа Палладіо. Церква Сан Джорджо Маджоре. Венеція

У наступні століття вплив Палладіо було величезне, породивши навіть назву палладіанства. В Англії "палладианское Відродження" почалося з Ініго Джонса (1573-1652), тривало все XVII століття і тільки брати Адамс стали відходити від нього. У Франції риси палладіанства несе творчість Блонделей. У Росії "палладианцами" (вже у XVIII ст.) Н. А. Львів (1751 - 1803), Василь Іванович (1721/22-1782) та Ілля Васильович (1745-1793) Нееловы, Чарльз Камерон (1730-ті рр. [за іншими відомостями, 1746-1812), шотландець за походженням, і найбільше - Джакомо Кваренгі (1744-1817). У російської садибної архітектури XIX століття і навіть в епоху модерну в архітектурних образах неокласицизму проявилися раціональність і завершеність стилю Палладіо, співзвучні "месотес" (почуття міри") Античності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Високий Ренесанс у Середній Італії
Мистецтво Високого Ренесансу
Ренесанс
Б. Високий інтелектуалізм Сократа, Платона і Арістотеля (IV ст. до н. е.)
Північний Ренесанс
Французький Ренесанс
Ренесанс: філософія музики та музична творчість
Встановлення рівноваги абсолютно конкурентної фірми і галузі в довгостроковому періоді. Причини високої ефективності конкурентної ринкової економіки
Музична культура Античного світу, Середньовіччя і Ренесансу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси