Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Колонізація Арабської Африки та Ефіопії

Вся північна і майже вся північно-східна частина африканського континенту була завойована арабами ще в ранньому середньовіччі, починаючи з VII ст., коли воїни ісламу створювали Арабський халіфат. Переживши бурхливу епоху завоювань та війн, етнічного змішування в ході міграцій та асиміляції місцевого берберо-лівійського населення арабами, країни Магрибу (як іменується західна частина арабоисламского світу) в XVI ст. були, за винятком Марокко, приєднано до Османської імперії і перетворені в її васалів. Втім, це не завадило європейцям, передусім сусідів магрибинских арабів, португальців і іспанців, в той же час, на рубежі XV-XVI ст., почати колоніальні захоплення у західній частині Магріба, в Марокко і Мавританії. З 1920 р. Мавританія стала колонією Франції, про що вже згадувалося у попередньому розділі. Відповідно і її історичні долі в період колоніалізму виявилися більш пов'язані з долями суданської Африки. Марокко ж було і залишається країною північноафриканського Магрибу, про який зараз піде мова.

Марокко

Правили країною в XV-XVI ст. султани династії Вата-сидів, нащадки берберської династії Марінідів (XIII-XV ст.), намагалися стримати натиск колонізаторів. До кінця XVI ст. ці зусилля призвели до деяких успіхів, і до влади прийшли султани шерифских (тобто зводили свій рід до пророка) арабських династій Саадідов і Алавітів, які опиралися на фанатичних прихильників ісламу. XVII і особливо XVIII ст. було часом посилення централізованої адміністрації та витіснення європейців (іспанцям вдалося зберегти за собою лише кілька фортець на узбережжі). Але з середини XVIII ст. в Марокко настав період занепаду і децентралізації, внутрішніх міжусобиць. Слабкі уряди були змушені йти на поступки іноземцям (1767 р. були укладені угоди з Іспанією і Францією), але зберегли при цьому за собою монополію на зовнішню торгівлю, осуществлявшуюся в декількох портах (1822 р. їх було п'ять).

Колоніальні захоплення французів в Алжирі в 1830 р. були сприйняті в Марокко з деяким задоволенням (був ослаблений грозний сусід і суперник) і з ще більшим побоюванням. Марокканці підтримали антифранцузьке рух алжирців на чолі з Абд аль-Кадиром, але саме це послужило приводом для французького ультиматуму Марокко. Спроба під прапором джихаду протистояти натиску колонізаторів успіху не мала і після поразки в 1844 р. лише втручання Англії перешкодило перетворення Марокко у французьку колонію. В обмін на це втручання і подальше заступництво англійців султан за договором 1856 р. змушений був відкрити Марокко для вільної торгівлі. Іспано-марокканська війна 1859-1860 рр. призвела до розширення іспанських володінь на марокканському узбережжі і до додаткових торгових поступок, після чого в 1864 р. колишня монополія на зовнішню торгівлю була скасована.

Часом енергійного проникнення європейців у Марокко стали 1860-1880-ті рр. Був створений режим пільг і капітуляцій для торговців і підприємців, европеизировались деякі міста, насамперед Танжер і Касабланка, складався шар компрадорів-посередників з числа заможних марокканців, об'єднаних діловими зв'язками з європейськими компаніями (цих посередників іменували і французьким словом протеже). Прагнучи запобігти перетворення країни в напівколонію, султан Мулай Хасан (1873-1894) здійснив низку реформ, включаючи реорганізацію армії і створення військової промисловості. Але ці реформи, вельми обмежені за характером порівняно, скажімо, з турецьким Танзиматом, викликали опір традиціоналістів, возглавлявшихся релігійними братствами на чолі з шейхами-марабутами. При наступника Хасана Абд аль-Азізі (1894-1908) спроби реформ були продовжені, але знову-таки без особливих результатів. Нечисленні прихильники реформ і вестернізації країни, вдохновлявшиеся ідеями младотурків і видавали свої газети, мріяли навіть про конституції, наштовхувалися на возраставшее невдоволення мас, повстанський рух яких було спрямоване як проти своїх реформаторів, так і насамперед проти іноземного вторгнення, на захист традиційних, звичних норм існування під прапором ісламу. Рух ширився, і в 1911 р. султан був змушений навіть звернутися за допомогою до французів, які не забарилися з окупацією частині Марокко. За договором 1912 р. країна стала французьким протекторатом, за винятком невеликої зони, перетвореної в протекторат Іспанії, і оголошеного міжнародним портом Танжера.

Почався період швидкого промислового розвитку та успішної експлуатації природних ресурсів країни. Добувалися і експортувалися фосфорити, метали (марганець, мідь, свинець, цинк, кобальт, залізо), вирощувалися цитрусові, заготавливалась пробкова кора. Іноземні, переважно французькі, компанії вкладали в промислове освоєння Марокко величезні капітали, будували залізниці, розвивали енергетику і торгівлю. До мільйона гектарів родючої землі було передано європейських (в основному французькою) колоністам, які завели фермерські господарства із застосуванням найманої праці. Промислове будівництво та пов'язана з ним модернізація чинили вплив на традиційну і ще недавно настільки енергійно сопротивлявшуюся вторгнення європейців структуру. Чимала кількість селян йшло з села в місто, де росли ряди робітників і освічених верств населення. І хоча опір не припинявся, а часом брало навіть дещо несподівані форми, традиційна структура не тільки опиралася, але як-то пристосовувалася до нових умов. У 1930-ті рр. виникли перші політичні рухи - Національний комітет дії (1934)і Національна партія (1937). У 1943 р. була створена партія Истиклялъ (Партія незалежності), яка виступила з вимогою незалежності. З особливою силою розгорнувся рух за незалежність після Другої світової війни, досягнувши своєї вершини в кінці 1940-х - початку 1950-х рр. стали Підсумком його завоювання незалежності в 1956 р. і возз'єднання Марокко, включаючи Танжер, в 1958 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Колонізація Африки південніше Сахари
Арабські країни Африки
Колоніалізм в арабській Африці
Арабська Африка: успіхи і невдачі
Інтеграційні процеси в арабських країнах
Країни Магрибу: Алжир, Марокко, Мавританія, Туніс, Лівія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси