Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. ОЛЕКСАНДР КУПРІН (1870-1938)

Проза А. В. Купріна досить швидко здобула популярність. В ній оригінально поєдналися новаторство і традиція - причому як вітчизняна, так і зарубіжна: гротеск Н. В. Гоголя, ліризм В. С. Тургенєва, реалізм Ф. М. Достоєвського, "діалектика душі" Л. Н. Толстого, екзотика Р. Кіплінга, авантюрність Дж. Лондона, фантастичність Р. Уеллса. Переймаючи в А. П. Чехова "простоту фрази", Купрін йде шляхом ускладнення сюжетної лінії, загострення конфлікту, романтичної театральності. Талант пленериста зближує Купріна з В. А. Буніним, А. С. Серафимовичем. Сучасники називали його "коханцем природи". Купрін і в епоху "дегуманізації мистецтва" залишився вірним гуманістичним традиціям.

Творча біографія та художній світ А. В. Купріна

Олександр Іванович Купрін народився 26 серпня 1870 р. в Пензенській губернії, в р. Наровчате. Батько його, секретар світового судді, помер, коли синові йшов другий рік. Мати майбутнього прозаїка, походила з збіднілих татарських князів, вимушена була оселитися в московському овдовілому будинку. Сімейним становищем був зумовлений двадцятип'ятирічний "казенний" шлях Купріна: сирітський пансіон, військова гімназія, кадетський корпус, військове училище, піхотний полк. Цей шлях знайшов відображення в автобіографічній прозі: в оповіданні "Втікачі" (1916), у повісті "На переломі" (Кадети)" (1900), в романах "Поєдинок" (1905), "Юнкера" (1928 1932), інших творах. В емігрантський період (Париж, 1919-1937) з мемуарної прози йде критичний пафос, поступаючись місцем гострим ностальгічних переживань.

Збереглися вірші - про жертовну боротьбу, народної скорботи - які Купрін писав в отроцтві. Рання пристрасть до самовираження підігрівалася інтересом до літератури. За публікацію без належного дозволу начальства оповідання "Останній дебют" (1889) юнкер Купрін був укладений на гауптвахту. Сентиментальна розповідь про самогубство на сцені провінційної актриси, яка грала роль обманутої дівчини в парі зі своїм справжнім спокусником, був його літературним дебютом.

Багато герої Купріна мають відношення до характеру автора - волелюбному, діяльному, вибухового. Про те, що таке дуель, Купрін знав не з чуток. "Не боятися життя!" - був його заклик до читачів і особистий принцип. Теффі дала йому прізвисько "пірат", а друзі-літератори жартували: "Якщо істина у вині, скільки ж істини в Куприне?" Пристрасть до авантюри поєднувалася в ньому з болісним почуттям справедливості, а про його безкорисливість ходили легенди.

Розрив з армією був передбачуваний. Приводом до рапорту про відставку (1894), як стверджував сам Купрін у листі до А. Ізмайлову, послужив грубий окрик полкового командира. Після відставки письменник змінив майже два десятки професій. За зусиллям освоїти мистецтво актора або зубопротезне справа йшла спроба долучитися до вирощування тютюну або постригтися в ченці. У Купріна був свій шлях поневірянь по Русі, до його переїзду в С.-Петербург в 1901 р., і тонкі спостереження художника, що описували людей справи, виникли не самі собою. При цьому він регулярно надсилав у київські газети "Життя і мистецтво", "Київське слово", "Киянин" нариси, замітки, короткі оповідання. Ці публікації, а також публікації в народовському журналі "Російське багатство" склали основу написаної переважно в жанрі "фізіологічного нарису" книги "Київські типи" та збірки оповідань "Мініатюри" (Київ, 1896, 1897). Незабаром Купрін отримав запрошення у шановний столичний журнал "Світ божий". Строгий Л. Н. Толстой звернув увагу, оцінив "справжній талант молодого автора.

У багатьох творах, створених на рубежі століть, Купрін продовжує традиції В. М. Гаршина, В. Р. Короленка. Позначалося і вплив М. Гіркого, сприяв його зближенню з учасниками телешовских середовищ, публікацій в збірниках видавництва "Знання". Купріна займає тема соціальної нерівності. Шляхетність, безкорисливість, душевність "простих людей" автор нерідко протиставляє хамства, жадібності, черствості людей з "товариства" ("Мільйонер", 1895; "Allez!", 1897; "Білий пудель", 1904). Однак це протиставлення - не весь зміст ранніх оповідань. Вони цікаві несподіваними поворотами сюжету, рельєфними, переконливими (в дусі "натуральної школи", живописців-передвижників) характерами. Купринский персонаж індивідуальний, він має все "своє" - зовнішність, мова, характер, долю.

Автор поєднує соціальний аналіз з моральним. Важкий побут міських низів, офіцерів, богеми, селян фон для зображення різних у своїх духовних складових типів. По Купріну, честь - категорія внесословная і дорогого коштує. Голодуючий "жебрак з собакою" ("Піратка", 1895), піддавшись на вмовляння лиходія-купця, продає собаку. За це свого роду зрада він покараний муками совісті, самогубством. І поручик Чекмарьов ("Брегет", 1897), захищаючи свою честь, змушений піти на самогубство. Старіюча зірка Костромської ("Напівбог", 1896), граючи Гамлета, робить все можливе, щоб зірвати успішний виступ молодої актриси Юр'євої, грає Офелію. Купрін майстерно обігрує хрестоматійний питання "Бути чи не бути?..", укладаючи в нього щирі страждання пренеприятного Подільського. Оповідання про жорстокості селянського світу ("Конокради", 1903; "Дрібнота", 1907) викликають у пам'яті "Нічна розмова", інші бунінські розповіді про село.

Купрін по-чеховски може захопити читача описом самих повсякденних речей, явищ, він говорить про великі пристрасті, житейських трагедій, прихованих в повсякденності. У статті "Пам'яті Чехова" (1905) Купрін назвав свого старшого сучасника "недосяжним майстром слова". Розбиту або просто марно прожите життя маленької людини Купрін представляє як велику трагедію. Життя - і цей мотив звучить у купринском підтексті - один раз дарована благодать. Щоб показати аномалії побуту і людей, які виросли в таких умовах, письменник нерідко змушує своїх персонажів пережити потрясіння. У моменти потрясінь, як у моменти спалахи світла в темряві, вони усвідомлюють безнадійну сірість свого животіння, власну сірість. В цьому житті, виявляється, можна цілком законно скалічити людину, яка вкрала кілька копійок, або задовольнити нице бажання ціною занапащене життя ("Дізнання", 1894; "Нічліг", 1895). Момент істини переживають багато персонажі оповідань Купріна, всі головні персонажі його повістей і романів. Момент прозріння героїв, як правило, пов'язаний з моральним переродженням або смертю.

Оповідання Купріна відрізняється щирістю, проникливістю. Нерідко автор досягає цього тим, що знайомить і навіть зближує читача з оповідачем: знайомому більше довіри. Оповідач багато знає, нерідко він не тільки свідок, але і учасник подій, персонаж зі своїми достоїнствами і недоліками: не бездоганний, але і не лиходій, як і читач в більшості своїй. Довірчим цілям служить і прийом розповідь в оповіданні. Епізодичний персонаж - оповідач може висловити щось особливо важливе для автора.

Високо оцінюючи твори Л. Н. Толстого філософської тематики, сам Купрін вкрай рідко звертався до творів такого роду. Навіть у розповідях про життя і смерті ("Горобець", 1895; "Жах", 1896) він не вдається до мови абстракцій. І в ранньому, і в пізній творчості авторське бачення таємниць, закономірностей життя виражається у складному сюжеті, зіткнення характерів.

У Купріна був свій шлях миропостижения. Він майстерно узагальнював видиме, і розказане їм про це видимому нерідко набувало жанрові риси алегорії, притчі. У клубах болотного туману автор міг уявити все зло життя ("Болото", 1902), в очах одного персонажа міг прочитати трагедію цілого народу ("Жидівка", 1904). Втім, деякі твори написані саме в миропостигающем жанрі прози, наприклад, "Аль-Иасса" (1894), "Життя" (1895), "Собаче щастя" (1896).

Перше десятиліття його творчості можна було б назвати учнівським, якщо б не повісті "Молох" (1896) та "Олеся" (1898). Молох - кровожерливий бог давнину, в повісті - це завод, сто власник, система експлуатації. Найстрашніше навіть не те, що Молох пожирає життя, а те, що він розтліває душі, вбиває справедливість, красу, любов. Критичний пафос повісті, як і всіх інших викривальних творів Купріна, не пом'якшений ніякої перспективною ідеєю. В "Олесі", поетичній оповіді про короткому щастя істинної любові, світлому святі в рутині буднів, Купрін знайшов свою тему і свою тональність се відображення, висловив свій "закон краси" і своє розуміння трагічного. Недосконалість світу вбиває любов, без любові неможливо вдосконалення світу.

Тема кохання знаходиться в центрі кращих творів Купріна. Ймовірно, його друг і сучасник І. А. Бунін сказав про "прекрасної гості" більше, але Купрін висловив своє слово про кохання. Фізіологічний аспект підкреслено вуалюється у багатьох представлених їм любовних колізіях. Пафосом більшості своїх творів на цю тему він оскаржив погляд на любов, як на "сонячний удар". Любов у Купріна - життя життя, покарання і благодать, снисходящая на обраних з надмирных висот. Ці обрані виглядають дивними, юродивими в реальному світі, але від них виходить світло, зміцнює віру в те, що людська історія не закінчиться. Зовсім не відразу письменник прийшов до такого бачення значення любові. "До слави" (1894), "Страшна хвилина" (1895), "Перший зустрічний" (1897), "Загибла сила" (1900), "Осінні квіти" (1901) - ці та інші твори говорять, скоріше, про пошуки письменника в сфері вічної теми, вони розповідають про загибель і згубності любові. Примітні вже назви деяких оповідань. В одних, наприклад, в оповіданні про жіночу самовідданості "Лоллі" (1895), проглядається майбутній співак любові, в інших, наприклад в оповіданні про масці чуттєвості "Наталія Давидівна" (1896), майбутнього Купріна дізнатися непросто.

Подолавши в самому початку творчості підвищений інтерес до "потемкам психіки", влада інстинкту ("Психея", 1902; "Місячної ночі", 1893; "Божевілля", 1894), Купрін все життя виявляв інтерес до психології як такої, до "дивних знань", за висловом одного персонажа'.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів А. В. Купріна
Борис Пильняк (1894-1938)
Народницькі суспільства і організації 1870-х рр.
Ліберальний табір у 1850-1870-х рр.
Початок народницького руху в 1870-е рр.
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Творча біографія та художній світ І. А. Буніна
Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси