Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Піднесення Московського князівства

Причини піднесення Москви: географічне положення (водні та сухопутні шляхи), відносна безпека від Орди, політика московських князів.

В 1261 р. у князя Олександра Невського народився четвертий, молодший син Данило. Коли йому було близько 2 років, 14 листопада 1263 р. помер батько в городці Радилове на Волзі, по шляху з Орди у Володимир. Духовної грамоти Олександра не збереглося, але, швидше за все, Данилові він залишив Москву, виділивши її зі складу Великого князівства Володимирського. В малолітство Данила Москвою управляли тіуни (тивоны) - князівські намісники Ярослава Ярославича, який правив у Твері (з 1264 по 1271 рр. він великий володимирський князь). З повноліття (12-14 років) правив сам Данило. Як незалежний від інших російських правителів князь Москва згадується з 1282 р. (Володимир Кучкін). При Данила вперше почалося будівництво поза Кремля - Данилов монастир. У 1300 р. розбив під Переяславлем-Рязанським (Рязань) князя Костянтина і захопив його в полон. До Москві від Рязанського князівства відійшла Коломна. У 1302 р. на основі заповіту померлого князя Івана Дмитровича Переяславського, приєднав до Москви Переславль Залеський, хоча за нормами того часу місто повинен був відійти володимирському князю Андрію Олександровичу. 5 березня 1303 р. Данило Олександрович помер.

Його син Юрій Данилович у 1303 р. приєднав Можайськ, захопивши в полон князя. У підсумку вся Москва-річка увійшла до складу князівства. В 1304 р. він зміг забрати володимирський ярлик у свого двоюрідного дядька тверського князя Михайла Ярославича. Для цього одружився на сестрі хана Узбека. Навіть зміг добитися від хана страти дядька в 1318 р. Але його спіткала та ж доля: Дмитро Михайлович, тверський князь наговорами змусив Узбека убити Юрія. Незабаром в Орді загинув і сам Дмитро. Потім великим князем володимирським став тверський князь Олександр Михайлович, його брат.

У Москві князем став брат Юрія, Іван Данилович, I Калита (кошель з грошима) (1325-1340). Він скористався повстанням у Твері 1327 р. проти збирача податків баскака Чол-хана, щоб послабити свого суперника. Тверський князь Олександр Михайлович був страчений у 1339 р. в Орді разом з сином за наклепом Калити. За допомогу Іван Калита отримав Кострому. Володимир, Нижній Новгород і Городець відійшли Олександру Васильовичу, суздальському князю. Після його смерті в 1332 р. Іван Калита став великим володимирським князем. Калита почав збирати сам данину для Орди, очевидно, частина не віддавав, а залишав собі. Всі князі звозили зібрану данину в Москву. Похід на Новгород для збору данини, але все одно легше, ніж при татар.

Іван Калита купив Углич, Галич, Білозерськ з округами. Іван I Калита в духовній грамоті (1339 р., зберігається в РГАДА) старшому синові Семену дав 26 міст і селищ (у тому числі Можайськ, Коломна), другого сина Івана - 23 (Звенигород і Руза), Андрію - 21 (Серпухов), Княгині Уляні з молодшими дітьми (Марія і Феодосья) - 26. Москвою повинні були володіти спільно. При Івані Калиті містами в Московському князівстві були тільки Москва, Можайськ, відібраний на початку XIV ст. у Смоленського князівства, і Коломна (від Рязанського). Решта були селами. Семену відійшло 2 міста і 34% сіл і волостей. Рухоме майно (посуд, зброю з дорогоцінних металів, дорогий одяг і т. д.) розділив між синами порівну - по 4 золотих нашийні ланцюга, по 3 золоті пояси, по 4 золотих посудини для пиття і 3 срібних страви. Симеону додатково дісталося прикрашене перлами золоте блюдо. Тобто золото цінувалася менше, ніж земля. Спадкоємці самостійно ділили між собою холопів, кінські табуни й різні податки. Договір 1348 р. між 3 синами показує, як розділили. Іван і Андрій поступилися Симеону половину тамги (торговий податок), податки сокольничий, садовничий, конюший, ловчий. Всі інші податки ділилися на 3, особливо важливий медовий, так як інших солодощів не було.

В духовній Калити зазначено, що одне село купив у Афинея (це одне з ранніх свідчень феодального землеволодіння в Московській землі).

Архаїчний порядок престолонаслідування (держава як отчина всієї княжої сім'ї) був постійним джерелом усобиць.

Симеон (Семен) Гордий правил 1340-1353 рр. Симеон Гордий все заповів дружині, хоча у нього були двоє малолітніх синів Данило і Михайло. Але на московський стіл зійшов його брат Іван Іванович II Червоний (1353-1359). Він відняв у невістки більшу частину заповіданого, і по своїй духовній грамоті 1359 р. поділив між своїми синами Дмитром та Іваном. Дмитру відійшли Коломна і Можайськ. Івану Звенигород. Коломенские волості були залишені в довічному володінні вдови Симеона Марії, а після її смерті повинні були відійти до Дмитра. По землі старшому братові дісталося в два рази більше, ніж молодшому. А по скарбах спадщину поділили приблизно порівну: 19 і 17 золотих предметів відповідно. Але зате Дмитру віддали золоту шапку, барми і золоті ланцюги.

Збирання земель навколо Москви було поступовим процесом. Близько великих князівств Володимирського, Тверського і Московського 1341 р. утворилося Нижегородско-Суздальське велике князівство. Ростовське, Ярославське і Стародубське князівство в цей час продовжували дробитися на уділи.

Дмитро Іванович Донський (1359-1389). Народився в 1350 р., і коли помер батько йому було 9 років. І Семен Гордий та Іван II померли від чуми. Дмитро успішно протистояв тверському князю Михайлу Олександровичу (того двічі діставався володимирський ярлик). У 1368 р. Дмитро запросив Михайла Тверського в Москву, і тут тверського князя кинули у в'язницю і нав'язали умови миру. Світ неміцний, повернувшись у Твер, Михайло звернувся за допомогою до Литви. Відбиті три облоги литовців у Москви (Ольгерд Гедимінович литовський був одружений на сестрі тверського князя) - 1368, 1370, 1372 рр .. Ольгерд (1345-1377) захопив історичне ядро Русі - Київ, Чернігів, Переяслав, частина Володимиро-Волинського князівства (навіть державною мовою Литви тимчасово став російський). У 1374 р. у Нижньому Новгороді перебили татарських послів і загін до 1000 чоловік. Москва послала свої війська на кордон. Почали готуватися до війни з Мамаєм, але коаліція М., Твер і Рязань зірвалася. Тоді в 1375 р. князь Дмитро організував похід на Твер, і після місяця Твері довелося здатися, ні Орда, ні Литва їй не допомогли. У 1377 р. військо Дмитра прийшло до Казані, і змусив платити данину Москві. Але в тому ж році від війська Араб-шаха на р. П'яні в нижегородських землях зазнали ганебної поразки (не чекали нападу).

В Орді особливо посилився хан Мамай. У 1378 р. хан Мамай послав військо мурзи Бегіч в рязанські землі. На р. Воже Дмитро його розбив (московські і рязанські сили), Бегіч загинув. Хан Мамай два роки збирав сили. Небезпеку становило його можливе об'єднання з великим литовським князем Ягайлом.

Дмитра Івановича на битву благословив ігумен Сергій Радонезький, послав з князем ченців Пересвіту (з Челубея, на конях назустріч, встромили списи, впали замертво) і Ослябю. Дмитро Іванович повів військо з М. до Коломиї і провів його огляд. З рязанським земель Олега Івановича не проходив. Пройшов 200 км до Дону. У Куликовській битві за даними літопису: "прийшли ярославські князі з усіма своїми силами, князь Андрій і кн. Прозоровський Роман, князь Лев Курбський, князь Дмитро Ростовський і князі устюжские, і багато інші князі і воєводи з багатьма силами".

8 вересня 1380 р. відбулася Куликовська битва. Мамай підходив назустріч від Воронежа до верхів'їв Дону. У р. Непрядва Дмитро переправився і розставив полки на полі. Великий полк, полк правої і полк лівої руки, передовий і запасний полки, за р. Смолкою на лівому фланзі засадний полк. У Мамая в центрі піхота, з боків кіннота. Татари розбили передовий полк (з ним бився сам Дмитро), але великий встояв. Полк правої руки встояв, а лівий почав відходити, резервний полк відкинутий і татари стали заходити з тилу в центр російських військ. Засадний полк (воєвода Дмитро Михайлович Боброк) вдарив з тилу і флангу війська Мамая. У татар паніка. Це забезпечило перелом у битві. Російські сили близько 150 тис., через 6-7 годин битви в строю залишилося 40 тис. Загинуло до 200 тис. Ховали протягом тижня. Хан Мамай втік і пізніше був убитий в Кафе генуезцями.

В битві не брали участь Новгород, Твер, Смоленськ, Рязань, Нижній Новгород - вони вели самостійну політику. Софоний Рязанец у повісті "Задонщина" відзначив навіть міжнародне значення: "Помчала слава до Залізних Воріт (на Кавказ), до Риму і Феодосії по морю, і до Тырнову (в Болгарії) і ізвідти до Цесарограда, на похвалу - Русь велика здолала Мамая". В кінці XIV ст. написано "Сказання про Мамаєвому побоїще", воно повідомляє найбільше число фактів про битву: про благословення Сергія Радонезького, про вилазку засадного полку на чолі з Володимиром Андрійовичем Серпуховским. Донським стали називати приблизно з Василя III (Степенева книга 1525 р. так називає).

Хан Тохтамиш в 1381 р. відновив єдність Золотої Орди. 23 серпня 1382 р. він обложив Москву, обіцяв не завдавати шкоди, якщо здадуться, але вчинив різанину і спалив Москву. Після походу залежність відновлена. Економічно важко, але в політичному плані зміни. Володимирський престол збережений за Дмитром.

У середині XIV ст. патріарх у Константинополі втратив контроль над багатьма православними єпархіями. Патріарх Філофей намагався підтримати єдність вселенської православної церкви. На Русі звернувся до Сергію Радонезькому, направив йому послання і хрест. У Троїцькому монастирі та інших обителях, заснованих учнями Сергія, був введений статут, який забороняв братії мати особисте майно. Новий порядок передбачав спільне ведення господарства, загальну трапезу, спільне володіння майном.

У 1364 р. до Москви було приєднано Володимирське князівство з містами Володимир, Переславль Залеський, Кострома, Юр'єв Польський. За заповітом Дмитра Донського 1389 р. (помер 19 травня) ці землі безроздільно передавалися старшому синові, а після його смерті не дробилися, а передавалися наступного за віком сина Донського, а його володіння поділить між іншими братами вдова князя Дмитра (на жаль, немає пояснення, залишалося в силі дане розпорядження при наявності у Василя синів). При цьому старший син свідомо ставав сильніше будь-якого з братів. Дмитро Донський не питав згоди Орди, щоб передати Василю князювання (благословив "своєю отчиною великим князюванням" Володимирським). Москва стала спільним володінням чотирьох старших синів Дмитра. Василю відійшла Коломна, Юрію Звенигород, Андрію Можайськ, Петру Дмитрів, Костянтину володіння було виділено пізніше.

Василь 1 (1359 - 27 лютого 1425). Викупив у ярлики Тохтамиша на Нижегородско-Суздальське велике князівство (не виморочне!), а також на Муром і Тарусу. У 1392 р. до Москви приєднаний Нижній Новгород. У квітні 1395 р. хан Тохтамиш був розбитий Тимуром на березі Терека, і протягом року Золота Орда піддавалася грабежів. У 1408 р. відбулося вторгнення Едигеевой раті (Твер виступила його союзником). Спалили Коломну, Переславль Залеський, Дмитрів, Юр'єв, Ростов, Нижній Новгород та інші міста Московського і Нижегородського князівств. Але Москву не взяли. Дали відкуп 3 тис. руб.

На Північно-заході відбувалася активізація Литви (у 1404 р. Литва приєднала Смоленське князівство, в 1406 р. почали захоплювати псковские землі, відкритих боїв не було, світ з Вітовтом підписали на колишніх умовах). Протистояння Москви і Новгорода посилювалося з кінця XIV ст. Василь I змушений лавірувати між Ордою, Литвою і Новгородом.

При Василя I митрополію очолив Кіпріан. Він пропонував об'єднати православну і католицьку церкву в межах Литви (унія). Литовський великий князь Ягайло, ставши польським королем у 1386 р., перейшов з православ'я в католицтво. Після смерти Кипріяна в 1406 р., новим митрополитом став Фотій, який прибув до Москви з Константинополя в 1410 р. В подальшому він надавав підтримку Василю II.

Старший син Василя I Іван помер у 1417 р., успадковував п'ятий син, три інших померли в дитинстві, Василь II (нар. у 1415 р.) (1425-1462). Йому ще не було 10 років, а дядькові Юрію 50, і він мав трьох дорослих синів (посилався на заповіт Дмитра Донського). Він не прийняв запрошення митрополита Фотія прибути в Москву і присягнути племіннику. Юрій поїхав у Галич, але брати Андрій, Петро і Костянтин його не підтримали. Підтримку Василю II надавала його мати, вдова Василя I Софія і її батько, великий князь литовський Вітовт. Почалася епідемія чорної віспи на два роки відклала усобиці. У 1428 р. Юрій Галицький визнав Василя II "братом найстарішим" (як питома правитель по відношенню до великого князя), але виговорив собі право не брати участь у поході, якщо ним командував Василь, а тільки посилати в похід синів. Після смерті Вітовта в Литві у 1430 р. до влади прийшов свояк князя Юрія Свидригайла. Василь II вже не міг підтримувати союз з Литвою. Юрій відправив у Москву договір 1428 р., і князі Юрій і Василь II вирушили в Орду, щоб вирішити питання про володимирському престолі. Улу-Мухаммед тримав їх майже рік. У 1432 р. відправив ні з чим, але потім все-таки віддали володимирський престол Василю, взявши з нього подвійну данину. Юрій отримав ярлик на Дмитрів. Ярлик з Орди привезли і Юрію, усобиці дозволяли зберегти владу Орди. Юрій вирішив захопити М. раптовим набігом. Битва сталася 25 квітня 1433 р. на річці Клязьмі, і Василь зазнав поразки. Разом з сім'єю він втік в Кострому.

У 1433 р. Юрій вступив у Москву і зайняв великокняжий престол. До цього часу померли Петро (1428 р. від чуми), Андрій (1432), Костянтин (143 або 1434 р.), які підтримували Василя II. Тим не менше, Юрій пробачив Василя II і дав йому в уділ Коломну - другий за статусом місто після Москви.

Традиційна оцінка - боротьба централізації і сепаратизму, зараз як звичайна князівська усобица. Юрій Галицький міг утримати владу. Просто відбулася заміна старшої гілки молодшої. На престолі Юрій повинен був продовжувати зміцнення великокнязівської влади та збирання земель. Однак особисті якості не грали вирішальної ролі, Юрій був старший і досвідченіший. Але в Москві діяли й інші сили - дума і двір. Розділ московської вотчини на уділи привів до розділу двору і розколу боярства. Найзнатніші з бояр залишилися в думі у великого князя. У долях служили менш знатні прізвища і молодші члени боярських сімей. Бояри і двір князя Юрія допомогли йому захопити Москву, але вони не бажали ділитися ні з ким владою. Старші бояри з думи Василя II ображені. Великокнязівські бояри залишали Москву і від'їжджали на службу до Василя в Коломну. Нова влада не могла спертися на старе московське боярство. Почалися розбрати в Юрія з синами Василем Косим і Дмитром Шемякой. Вони вбили улюбленця отця Семена Морозова (нібито допомагав Василеві II) і покинули Москву.

Юрію довелося самому покинути велике князювання. Залишивши Москву, він уклав новий договір з Василем II. Знову визнав племінника "найстаршим братом", зобов'язався не допомагати своїм синам і не приймати їх у свій уділ. Московський воєвода спробував захопити Галич, але був узятий у полон синами Юрія. Василь Косий і Дмитро Шемяка звали батька на князювання, але він не пробачив зради. Василь II знову зібрав військо і напав на Галич. Юрій пішов на Білоозеро, уникаючи війни з племінником. 20 березня 1434 р. Юрій з синами завдав поразки Василю II під Ростовом на річці Могзе. Василь II утік у Новгород, але жителі його не прийняли. 30 березня 1434 р. після тижневої облоги Юрій знову вдруге взяв Москву. Василю II він вже не надавав доля, і князь утік в Нижній Новгород, а потім в Орду. Юрій почав карбувати монету із зображенням Георгія Побідоносця, який вражає списом змія (це стало гербом Москви). Юрій - похресник Сергія Радонезького, на його кошти будувався Троїцький собор, монастирі в Звенигороді, воював без поразок. Але через 2 місяці 5 червня 1434 р. князь Юрій помер, останнім з своїх братів.

Війну продовжували онуки Дмитра Донського. Василь Косий оголосив себе великим князем але зміг зберегти престол тільки місяць, оскільки не мав підтримки бояр, населення і не мав військову силу. Старшинство Василя II над двоюрідними братами не викликало сумнівів (вже не допомагали посилання на двозначність тлумачення заповіту Дмитра Донського). Дізнавшись про вокняжении Василя Косого в Москві, Дмитро Шемяка з братом Дмитром Червоним звернулися до Василя II з пропозицією про союз. Дмитро Шемяка визнав "братом найстарішим" Василя II і посадив його на престол у Москві. За це Шемяка в уділ отримав до своєї Рузі Углич і Ржев, а Дмитро Червоний на додаток до Галича отримав Бєжецький Верх. Відвоювавши Углич, Василь Косий двічі наступав на Москву. В кінці 1434 р. або на початку 1435 р. на р. Которосли в Ярославському князівстві Василь Косий був розбитий. Знов його поразка у Ростова 14 травня 1436 р. при р. Черехе, відвезений до Москви, і 21 травня Василь Юрійович був засліплений за наказом Василя II, тому був прозваний Косою. Прожив ще 12 років, але участі в політичній боротьбі вже не брав.

В цей час загострилися відносини з Ордою. В 1439 р. Москви на 10 днів осадив вигнаний з Орди синами Тохтамиша Улу-Мухаммед, татари відступили, але багато людей загинуло. В 1444 р. Улу-Мухаммед зайняв Нижній Новгород, а в наступному році його сини Мамута до і Якуб напали на Русь. Василь II погано підготувався, рушив до Суздаля з тисячею воїнів, розраховуючи на допомогу Дмитра Шемяки. 7 липня 1445 р. на який спав біля стін Суздаля табір напали татари. Василь II потрапив у полон, через 3 місяці за викуп хан відпустив його з Нижнього Новгорода.

Після суздальської битви як старший в роду управління Москвою взяв на себе Дмитро Шемяка. У Москві виникли паніка і пожежа. До Москви прибув посол Бегіч. Щоб уникнути конфлікту з Ордою, Дмитро Шемяка ненадовго відновив незалежність Суздальско-Нижегородського князівства на чолі з князями Шуйскими, але вже в 1449 р. старший з суздальських князів Іван

Васильович знову визнав залежність від Москви і уклав про це угоду з Василем II. Втративши князівські права, суздальські князі зберегли свої землі.

По дорозі з Орди в Москву Василь II зустрів посла Бегіч, який повертався в Орду, і наказав утопити. 26 жовтня 1445 р. Василь II повернувся в Москву. 12 лютого 1446 р. Дмитро Шемяка спробував повернути Москву, поки Василь поїхав в Троїце-Сергієв монастир. Московський боярин Добрынский і князь Іван Можайський заарештували і привезли в Москву Василя. Шемяка наказав осліпити його. В уділ Василю Темному Шемяка виділив спочатку Углич, потім перевів у Вологду. Але знову бояри і служиві люди почали від'їжджати на службу до Василя, сили Дмитра Шемяки танули. Ігумен Кирило-Білозерського монастиря зняв з Василя II крестоцелование Шемяке, і князь із родиною переїхав у Твер. Вже в грудні 1446 р. за підтримки тверічей воєвода О.плещеєв повернув Москви Василю II (урочистий в'їзд відбувся 17 лютого 1447 р.). Після поразки в 1450 р. під Галичем Дмитро Шемяка знайшов притулок у Новгороді, але тут у 1453 р. був отруєний за наказом Василя II Темного, який незабаром після цього здійснив військовий похід на Новгород. Новгородцям було наказано не чинити підтримку синові Дмитра Шемяки Івану і його союзникові Івану Андрійовичу Можайському.

Князівських усобиць сприяло церковне безначалие. Після смерті Фотія швидка зміна митрополитів. Константинопольський патріарх призначив у 1436 р. митрополитом грека Ісидора. У 1437 р. він прибув до М, незабаром виїхав на собор в Італії. У липні 1439 р. за його активної участі був підписаний акт про з'єднання християнської церкви під зверхністю папи. У березні 1441 р. Ісидор повернувся в Москву, але московські власті заточили його в Чудов монастир (втік до Твері, а потім у Рим). У 1448 р. собор єпископів обрав митрополитом Іону.

Навколо Василя II відбувається консолідація сил. Було ліквідовано більшість московських уділів.

Церква

З 1299 р. митрополит Максим переніс кафедру з Києва у Володимир. Його наступник митрополит Петро (з Галицько-Волинської Русі) часто бував у Москві, тут помер і був похований в Кремлі (святий). Михайло Ярославич Тверський домагався скинення митрополита Петра. У 1310-1311 рр. тверському князю Михайлу Ярославичу і тверському єпископу Андрію вдалося організувати церковний собор проти прихильника М. митрополита Петра. Звинувачення в тому, що продавав церковні посади. На суді в Переславле Залеському у 1312 р. Петро отримав підтримку московського князя Юрія, бояр і духовенства і зумів виправдатися. Твер не задоволена рішенням, і чернець Акиндин відправився в Константинополь вивчати церковне законодавство. Після повернення в посланні великому князю Михайлу Ярославичу він вимагав втручання світської влади у духовні справи. Твер - мав владу світську, а М. духовну. Цю ідею потім взяли московські князі, коли самі стали великими. Акиндин критикував церкву за відступ від ідеалів раннього християнства, особливо проти торгашества (ці ідеї можна знайти у єретиків XIV ). Митрополит Феогност при Івані Калиті зовсім переселився до Москви.

У середині XIV ст. виник богословський спір тверського єпископа Федора Доброго і новгородського архієпископа Василія Каліки про те є на землі реальний рай. Федір вважав, що рай загинув разом з гріхопадінням Адама і Єви та існує лише подумки. Василь доводив, що рай на землі існує, що його навіть бачили новгородці, що доходили до краю землі. Московські князі підтримали Федора, щоб не заохочувати Новгород.

У XIV ст. в Новгороді виникла єресь стригольников. Вона поширилася і в Пскові. Вони заперечували церква як установа. Бачили у священиках звичайних людей. Стригольники не визнавали обряду причастя, сповідь, таїнства і обряди. Зосереджували на внутрішньому світі людини. Церква оголосила стригольников єрессю. У 1375 р. у Новгороді відбулася публічна страта 3 стригольников: диякон Микита, Короп і третій чоловік, кинули з мосту. У 1386 р. у Новгороді побував Стефан Пермський, склав повчання проти єретиків. У Пскові стригольники діяли і пізніше в кінці XIV - першій чверті XV ст. Вони відкинули не тільки церква, але й чернецтво. Деякі навіть заперечували воскресіння мертвих. Відкинули найважливіший догмат триєдиного бога. Відмовлялися визнавати євангеліє і божественну природу Христа. Така єресь не отримала широкого розповсюдження (в основному у ченців Снетогорского монастиря).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Піднесення Московського князівства
Піднесення Московського князівства
МОСКОВСЬКА ДЕРЖАВА
Київське князівство
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Держава і церква
Церква на службі держави
Церква на службі держави
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси