Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Візантії (IV-XV ст.)

У 395 р. могутня Римська імперія розпалася на західну і східну провінції. Криза рабовласницької системи супроводжувався варварськими завоюваннями. Більш стабільними виявилися східні провінції, де імператор Костянтин (323-337) заснував нову імперію, Візантію, і на місці давньогрецького поселення Візантія побудував нову столицю, назвавши її на свою честь Константинополем. Столиця будувалася з масштабним розмахом і за задумом повинна була нагадувати великий Рим. Поняття "візантійський стиль" або "візантійська розкіш" висловлюють особливості культури і смаку імператорів. Саме тут зародилася нова культура, що представляє собою складний симбіоз елліністичних традицій культури Переднього Сходу.

Костянтин оголосив християнство державною релігією. Мистецтво виявилося повністю у владі християнських ідей. Кращі уми того часу були залучені в полеміку навколо проблем образотворчого мистецтва, його місця в культурі, його функцій в системі візантійського світосприйняття.

У Візантії сформувалася теорія образу, зображення, ікони. Образ являв собою з'єднання на сутнісному рівні людини з Богом. На думку відомого візантійського богослова, філософа Іоанна Дамаскіна (близько 675 - ок. 753 (780), "...всякий образ є виявлення та показання прихованого". Візантійська культура була пройнята філософськими і богословськими суперечками навколо догмату про втілення Христа в образі людини. Ці суперечки призвели до VIII ст. до відкритої боротьби між іконошанувальників і іконоборцями (див. далі). Супротивники ікон спиралися в основному на біблійні ідеї про те, що Бог є Дух і його ніхто не бачив. До VIII ст. у Візантії склалося безліч зображень Христа (в іконах, розписах, мозаїках). Саме навколо них і розгоралася іконоборча полеміка.

Перший розквіт візантійського мистецтва прийнято пов'язувати з епохою правління імператора Юстиніана (527-565). До цього часу відносяться дві культові споруди, побудовані в Константинополі, - церква св. Ірини і храм св. Софії. Дивом архітектури мистецтва по праву вважається храм св. Софії. Він і сьогодні вражає глядача своїм масштабом і рішенням внутрішнього простору. У Візантії склалося два типи храму: базилікальний і хрестово-купольний. Базиліка - це прямокутна в плані будівля, розділена на три-п'ять нефів: середній неф вище і ширше бічних. Хрестово-купольний храм у плані - квадрат з потужними колонами всередині, на яких тримається купол. Храм св. Софії, збудований архітекторами Анфимием і Ісідором, являв собою приклад об'єднання двох конструкцій: базилікального плану з купольним перекриттям. Зовнішній вигляд храму відрізняється простотою. Але коли глядач входить в храм, враження різко змінюється: перед ним постає грандіозне підкупольний простір з кільцем купола, піднятим на висоту 55 м і діаметром 31 м. Завдяки геніальному розташуванню прилеглих до купола подкуполов погляд глядача охоплює все це простір цілком, і воно здається йому при всій своїй грандіозності надзвичайно легким, повітряним. Ні в одній будівлі світу до тих пір людський геній не домагався настільки досконалою перемоги над матеріалом. Внутрішнє оздоблення храму доповнювало це чарівне видовище.

Притаманна візантійському мистецтву мозаїка, яскрава, дрібна у модулі, покладена під нахилом, створює відчуття безміру простору.

До V-VI ст. відносять пам'ятки архітектури в Равенні - хрестово-купольний мавзолей Галли Плациди, базиліки Сант-Аполлінарія-Нуово і церква Сан-Вітале, восьмикутну в плані, з купольним перекриттям.

Стіни храмів були прикрашені мозаїками, цікаві дві мозаїчні композиції в церкві Сан-Вітале - імператора Юстиніан з почтом і його дружини Феодори.

Скульптура практично не знайшла місця в мистецтві Візантії. Хоча візантійці не були агресивні по відношенню до язичницькій культурі античності, але їх християнські ідеали були іншими. Вони віддавали перевагу живопису, яка, на їх думку, була втіленням краси, а краса - це божественний промисел.

Візантійське мистецтво було суворо канонізований. Вироблені Вселенськими соборами іконографічні схеми не допускали ніяких відступів. Звідси імперсональність мистецтва. Особистість художника була на другому плані. На першому плані була церква як замовник.

VIII-IX ст. увійшли в історію Візантії як час іконоборства. Іконоборці, виступаючи проти зорового втілення Христа, знищили безліч чудових мозаїк, ікон, розписів, замінюючи образи символічними знаками. Стіни храмів відтепер прикрашалися орнаментом, зображеннями природи, звірів. У IX ст. вшанування ікон було відновлено.

Період правління Македонської династії (867-1056) позначений зрілим стилем, який отримав своє яскраве вираження в XI ст. До цього часу складається сувора система зображень в архітектурі: в куполі зображується Христос Пантократор, оточений ангелами, в апсиді - Богоматір Оранта, далі розташовувалися на склепіннях апостоли, мученики, пророки, на західній стороні - сцени Страшного Суду.

Крім монументального живопису у візантійському мистецтві розвивається особливий вид станкового живопису - ікона. XII століттям датуються його видатні зразки - ікона Григорія Чудотворця (Ермітаж, Санкт-Петербург) та ікона Володимирської Богоматері (Москва, Третьяковська галерея), яка тоді ж була привезена з Візантії на Русь і залишилася тут назавжди. При всьому спіритуалістичної характер цього образу, Володимирська Богоматір глибоко людяна і емоційна.

Особливу сторінку в культурі Візантії займає книжкова мініатюра. Середньовічна книга - це твір мистецтва. Ніколи так не вміли оформлювати книгу і прикрашати текст, як це робили художники-ченці. Мініатюра стилістично була близька до станкового і монументального живопису і органічно пов'язана з чудово написаним текстом і великими літерами. Орнаментальні заставки включають рослинний і геометричний орнаменти. Особливо поширеним видом рукописних книг є Євангеліє. До IX ст. належить чудово оформлений Псалтир, що зберігається в Паризькій національній бібліотеці. На початку XI ст. був написаний великий місяцеслов Василя II (Ватиканська бібліотека).

Хрестові походи, які призвели до взяття Константинополя в 1204 р., зіграли згубну роль у долі Візантії. Хрестоносці розграбували столицю, вивезли велику кількість творів. Лише в 1261 р. відбулося визволення Константинополя і відновлення імперії Михайлом Палеологом. Цей період називається Палеологовским Відродженням. У мистецтві спостерігаються нові риси: зростає інтерес до античності, в архітектурі набуває значну роль зовнішнє декорування, живопису все більше проявляється повествовательность, легкість і рухливість в зображенні фігур, велика свобода в композиційному побудові, емоційна наповненість образів. Блискучим прикладом можуть служити розписи та мозаїки в монастирі Кахриэ-Джамі в Константинополі.

Гуманістичні ідеї вплинули і на іконопис. Кількість збережених ікон XIV-XV ст. досить велике. Багато з них зберігаються в Ермітажі та в ДМОМ їм. A. C. Пушкіна в Москві.

Вільна трактовка деталей, витонченість пропорцій, об'ємність в передачі особи за допомогою відблисків - ось риси, властиві іконам XIV-XV ст.

Як ми вже говорили вище, Візантія - країна нескінченних богословських суперечок. У середині XIV ст. гуманістичні ідеї прийшли в зіткнення з ідеалістичним рухом ісихастів. У підсумку перемогла консервативна ідеологія. Це була свого роду реакція, початок кінця Візантійської імперії.

У XV ст. турецьке завоювання припинило існування Візантійської держави та його мистецтва. Значення Візантії велике його вплив на інші культури та особливо культуру київської Русі, яка на самому початку свого християнського шляху будувала і творила за візантійськими зразками.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Візантії
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси