Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правове становище latini

Виникнення правового становища latini

Як вже було зазначено, latini це, насамперед, найдавніші мешканці Лаціума і їх потомство, latini vctcrcs, latini prisci. Але правове становище latini є і певна юридична категорія - latinitas, яка надавалася іноді і нежителям Лаціума. Вже Латинський союз зводив у правове становище latini населення окремих італійських громад за межами Лаціума. Після того, як в I ст. до н.е. римське громадянство було поширено на всю Італію, в правовому положенні latini залишилося населення внеиталийских громад або цілих провінцій, яким latinitas була надана особливими актами римської держави.

Нарешті, існують ще дві категорії latini. Це особи, звільнені з рабства паном-латіном, а з часу закону lex Iunia Norbana (19 р. до н. е..) також і особи, звільнені з рабства, при певних умовах, римським громадянином і кілька обмежуються у правоздатності і після переходу їх в число вільних людей.

Таким чином, правове становище latini набувається:

а) народженням, причому діє правило, однорідне з встановленими для придбання народженням римського громадянства: дитина, народжена в шлюбі, слід станом батька; дитина, народжена жінкою, яка не перебуває у шлюбі, слід станом матері;

б) присвоєнням правового становища латина актом державної влади;

в) добровільним переходом римського громадянина до числа latini в цілях придбання земель, які роздають населенню колоній;

г) звільненням з рабства паном - латіном або римлянином - при умовах, передбачених законом Iunia Norbana.

Положення latini в публічному і приватному праві

Правове становище latini не цілком однаково, в залежності від того, чи належать вони до числа latini veteres, до числа latini coloniarii або latini Iuniani.

У сфері публічного права всі латини, не маючи ані права служити в римських легіонах, ні ius bonorum, користувалися, однак, право брати участь і голосувати, під час перебування в Римі, в римських народних зборах.

Це право було пережитком своєрідного правила, в силу якого в найдавніші часи кожен житель громади, що входила до складу Латинського союзу, мав ius suffragii у всіх інших громадах, що входили в союз.

У сфері приватноправовий більшість latini veteres, найбільш близьких римлян і за історичним походженням і по культурі, мали як ius conubii, так і ius commercii. Інші латини, не маючи ius conubii, мали ius commercii, яке, однак, обмежувалося для latini Iuniani. Про цю категорію латинів говорили: "живуть, як вільні, вмирають як раби" - vivunt ut liberi, moriuntur ut servi; вони не вправі були складати заповіти, їх майно не допускалося і спадкування за законом після смерті липа, належав до числа latini Iuniani, все його майно переходило до пана, що колись освободившему померлого з рабства, як якщо б це майно належало пану завжди (iure peculii) (див. п. 117), без обтяження пана майновими зобов'язаннями померлого. Майнові спори всіх латинів дозволялися у тих же судах і тим же порядком, що і спори римських громадян.

Придбання римського громадянства

Перехід зі стану латина в стан римського громадянина був відносно простий. Латини римське громадянство набували а) в силу загальних постанов, присваивавших цілим категоріям латинів за певних обставин римське громадянство, або б) в силу спеціальних актів держави, які наділяли правами громадянства окремих латинів або цілі групи їх. Так, здавна римське громадянство надавалося latini veteres, переселилися в Рим. Так як це правило тягло за собою скорочення населення міст Лаціума, то застосування його було з деяких пір обмежено умовою залишення потомства в місці колишнього проживання латина. Скасування ж в I ст. до н. е. правила про набуття громадянства latini veteres, вірменами в Рим, стало одним з приводів до війни, яка призвела до привласнення римського громадянства всьому населенню Італії. До цього часу права римського громадянства набували також латини, що займали в своїх громадах посади магістратів або сенаторів. Latini Iuniani наділялися правами римського громадянства за послуги, надані римському державі у справі охорони безпеки доріг, поставок римському державі і т. п.

Категорія latini coloniarii втратила значення з поширенням на початку III ст. н. е. прав громадянства на все населення імперії. Категорія latini luniani була скасована при Юстиніані.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правове становище перегринов
Правовий режим воєнного стану
Правовий режим надзвичайного стану
Виникнення правового становища перегринов
Правовий режим воєнного стану
Правовий режим надзвичайного стану
Положення перегринов в публічному і приватному праві
Становище римських громадян в публічному і приватному праві
Приватне і публічне право
Набуття римського громадянства
Придбання громадянства Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси