Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Податкові системи зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Податок на майно (L impot de solidarite sur la fortune)

Даний податок відміну від більшості поимущественных податків базується на резидентський, а не на територіальному підході. Його платниками визнаються фізичні особи - податкові резиденти Франції.

Це означає, що податкові резиденти країни сплачують податок зі всього оподатковуваного майна (стану), де б воно територіально ні перебувало (несуть повну податкову обов'язок), а нерезиденти - тільки з того майна, яке знаходиться на території Франції (часткова податковий обов'язок). Для Франції податок на чисту вартість багатства, як правило, є об'єктом міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування.

Платники податку на стан (фізичні особи) визначено як фізичні особи або як подружні пари, які проживають в зареєстрованому або незареєстрованому шлюбі (сім'я).

Об'єктами оподаткування визнаються: будівлі, споруди, квартири, будинки, заміські будинки; цінні папери (акції, облігації та ін) і частки чи паї у вартості підприємств; предмети домашньої обстановки, домашнє начиння; авторські права, патенти; земля, сільськогосподарські угіддя, лісові насадження; транспортні засоби (автомобілі, літаки, вертольоти, яхти, катери).

Податкова база визначається як чиста вартість зазначених активів, що оцінюються виходячи з їх ринкової вартості за вирахуванням заборгованості, пов'язаної з цими активами.

Для цілей оподаткування кожна із складових об'єкта оподаткування підлягає оцінці виходячи з ринкових цін за станом на 1 січня податкового року. Це відноситься до об'єктів нерухомості, фінансових активів та нематеріальних активів. Вартість меблів і домашньої обстановки для цілей оподаткування оцінюється за цінами придбання з урахуванням амортизації, але не може перевищувати 5% загальної суми оподатковуваного майна. Якщо домашня начиння не може бути оцінена прямим методом, то для цілей оподаткування вартість визначається як все ті ж 5% вартості об'єкта нерухомості, у якому вона знаходиться.

Для того майна (активів), яке є об'єктом бізнесу і джерелом доходу платника податків, передбачені суттєві знижки. Так, повністю або частково (залежно від виду активів) звільняються від оподаткування частки в підприємствах (акції), якщо платник податків є керівником підприємства і має в ньому частку (володіє) в розмірі більше ніж 25% капіталу. Зокрема, з-під оподаткування повністю виводиться майно, необхідне для ведення індивідуального бізнесу самого платника податків або його дружини (чоловіка). Безпосередньо до даної знижку примикає звільнення від оподаткування патентів та інших видів нематеріальних активів (авторських прав), що перебувають у власності автора.

Знижки діють також і у відношенні основного житла платника податків - ринкова вартість цього об'єкта для цілей оподаткування скорочується на 30%.

При сплаті цього податку встановлений неоподатковуваний мінімум, який становить 760 тис. євро (1,5 млн євро на сімейну пару).

Податкові ставки встановлені як прогресивні. Мінімальна ставка становить 0,55% і застосовується до вартості майна до 1220 тис. євро. Максимальна ставка складає 1,8% і застосовується до частини вартості майна, що перевищує 15 810 тис. євро.

Податок з спадків і дарувань

Платниками цього податку визнаються особи, які отримують майно у порядку спадкування або дарування. Порядок обчислення податку в разі спадщини і у випадку дарування розрізняється, але незначно.

Об'єктом оподаткування визнається майно (незалежно від того, перебуває воно у Франції або в якій-небудь іншій країні), що податковий резидент Франції набуває у порядку спадкування або дарування. Якщо дарувальник майна помирає протягом менше ніж 6 років після здійснення акту дарування, то податок, обчислений з суми дару, повинен бути перерахований на умови податку на спадщину.

До складу об'єктів оподаткування включаються, зокрема, об'єкти нерухомості, твори мистецтва, ювелірні та колекційні вироби, меблі (обстановка житлових приміщень), авторські та суміжні права, транспортні засоби та деякі інші об'єкти.

Велика частина об'єктів для цілей розрахунку податкової бази оцінюється за ринковими цінами. Твори мистецтва, ювелірні вироби, передаються у спадок, оцінюються за їх ринковою (оціночною) вартістю, яка не може бути менше страхової. Домашня начиння і меблі оцінюється в розмірі 5% вартості нерухомості, у якій вона знаходиться.

Деякі категорії об'єктів можуть при певних умовах не включатися в базу для розрахунку суми податку (власність, успадковується в результаті загибелі спадкодавця в результаті терористичного акту; об'єкти, які передаються у власність некомерційних організацій). Встановлені й інші податкові пільги. Так, при передачі в спадщину житлових приміщень вартість для цілей оподаткування коригується на коефіцієнт 0,8, якщо спадкоємець проживає в ній. Понижуючі коефіцієнти встановлені по деяких об'єктах залежно від віку спадкодавця (якщо він молодше 70 років, то понижуючий коефіцієнт складе 0,5, якщо старше 70, але молодше 80 років - 0,75, якщо старше 80 років, коефіцієнт дорівнює 1). Є й інші пільги щодо цього податку.

При розрахунку податкової бази застосовуються персональні податкові знижки. Так, у разі спадкування по прямій лінії персональний вирахування складе 150 тис. євро. Також сума вирахування передбачено, якщо спадкоємець є недієздатним або має інші важкі захворювання. Персональна знижка при даруванні між подружжям (у тому числі проживають у цивільному шлюбі) становить 76 тис. євро. Передбачені окремі знижки при даруванні дітям, онукам та іншим родичам.

З податку на спадщини і дарування установлена прогресивна шкала оподаткування. Мінімальна податкова ставка становить 5% і застосовується до вартості успадкованого майна, що не перевищує 7600 євро. Максимальна ставка становить 40% і застосовується до вартості майна, що перевищує 1700 тис. євро.

Оскільки податок будується за резидентський принципом, виникає проблема подвійного оподаткування. Так, податковий резидент Франції, отримав спадщину за кордоном, може бути зобов'язаний сплатити податок на спадщину в тій країні, де знаходиться успадковане майно. У той же час, за французькими законами, ця особа повинна буде сплатити податок з цього ж майна і у Франції. У цьому випадку при сплаті податку на спадщину у Франції може бути прийнятий до заліку податок на спадщину, сплачений за кордоном.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вплив бюджетно-податкової політики на стан державного бюджету
Податок на споживання
Психічні стани в екстремальних умовах
Транспортний податок
Стан психологічної готовності до діяльності
Податок з спадків і дарувань
ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ
Податок на спадщину (Inheritance Tax)
Право на обов'язкову частку у спадщині
Відмова від спадщини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси