Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. Геополітична карта сучасного світу

Лекція 11. Сучасна геополітична ситуація

Поствестфальская система геополітичних координат

Нова геополітична архітектура XXI століття відрізняється складною системою світових зв'язків, які багато в чому спростовують всі геополітичні схеми минулого. Класична геополітика звикла до точним і чітким формулюванням, стаціонарній системі геополітичних координат, де періодично виникають конфлікти і турбулентності не в силах змінити домінантні коаліції талласократии і теллурократії - "сил Моря" і "сил Суші", конфігурації Хартленду і Римленда. Нова система геополітичних координат, яку геополітики вже назвали поствестфальской, руйнує всі старі класичні геополітичні підходи, формує нові геополітичні пропорції і розклади, для пояснення яких необхідні вже постклассические методи геополітичного аналізу.

Нагадаємо, що майже все минуле століття вчені описували геополітичну модель світу в категоріях полюсів: світ був біполярним, однополярним, багатополярним... Сьогодні в ході інші формулювання: "постамериканский світ", "безполярний світ", "плоский світ" і навіть такі барвисті епітети, як "політ в зоні турбулентності", при цьому деякі геополітики висловлюють побоювання з приводу того, що відбувається в світі реконфігурація неминуче веде до хаосу і анархії". Саме тому затяті прихильники повернення системи у стан стійкої однополярності" запевняють: до тих пір, поки Сполучені Штати залишаються біля керма міжнародної економіки, домінують у військовій сфері і є головним апостолом найпопулярнішої політичної філософії; до тих пір, поки американська громадськість продовжує виступати за панівне становище Америки, яким воно незмінно залишалося протягом шести десятиліть; нарешті, до тих пір, поки потенційні суперники США вселяють більше страху, ніж симпатії своїм сусідам, сформована міжнародна система встоїть. В світі як і раніше буде зберігатися одна наддержава при наявності декількох великих держав.

Однак є і більш реалістичні прогнози: нова ситуація докорінно відрізняється від тієї, що була в минулому, і являє собою принципову зміну розстановки сил. Йде активний процес формування нової міжнародної архітектури, як політичної, так і фінансово-економічної, яка відповідала б новим реаліям. Однією з таких реалій є повернення Росії в глобальну політику, економіку та фінанси в якості активного і повноцінного гравця. Росія сьогодні активно відстоює самостійність своєї політичної позиції у світі, орієнтуючись на внутрішні потреби, а не поради ззовні".

Поствестфальская система геополітичних координат лише умовно може бути названа поліцентричною, скоріше це - багаторівнева поліархія, яка складається в умовах постгегемонистского геополітичного розлому і характеризується наявністю численних регіональних центрів сили, що володіють значною силою. Нова, формується і поки стохастична система має конкурентний характер, таїть у собі загрозу виникнення конфліктів, коли крихкий баланс сил порушується.

Виступаючи на Мюнхенській конференції 2012 р. керівник МЗС Росії С. В. Лавров зазначив, що в сучасному світі відбуваються глибокі радикальні зміни геополітичного ландшафту. Далеко вперед ступив процес перерозподілу в глобальних масштабах сили і впливу, зміцнення нових полюсів формується поліцентричної міжнародної системи. Найбільш очевидні прояви цих трансформацій - підйом Китаю, в цілому посилення економічної могутності і політичного впливу держав Азіатсько-Тихоокеанського регіону. На цьому тлі відбувається порівняльне звуження впливу і можливостей країн, які прийнято відносити до історичного Заходу, ослаблення їх ролі як мотора глобального розвитку. Це факт, з яким не можна не рахуватися.

В результаті глобальної фінансово-економічної кризи стало очевидно, що конкуренція в міжнародних відносинах в зростаючій мірі набуває цивілізаційний вимір. Такий висновок підтверджується останніми подіями на Близькому Сході і в Північній Африці, де пошук народами своєї ідентичності все більше приймає релігійні обриси. До своїм культурним, релігійним корінням розгортаються багато держав Азії та інших континентів. У цих умовах завдання зміцнення партнерства цивілізацій з області академічних дискусій переміщується у сферу великої політики, і від її вирішення в прямому сенсі залежить безпека як у глобальному масштабі, так і в євроатлантичному регіоні. В той же час все більше число людей, що намагаються чесно осмислити, що відбувається, замислюється про можливості переведення на новий якісний рівень партнерства країн і народів, об'єднаних спільними коренями і цінностями християнства і мають схожу культурну матрицю. Зрозуміло, не з метою протиставити себе іншим культур і релігій, а, навпаки, для більш ефективної участі в діалозі цивилизаций1.

Сучасні провідні центри сили - Європейський Союз, США, Індія, Китай, Росія і Японія. За оцінками міжнародних експертів, на них припадає 75% світового валового внутрішнього продукту (ВВП) і 80% світових витрат на оборону2. Крім шести основних світових центрів сили, існує безліч регіональних: в Латинській Америці-Бразилія (а також Аргентина, Венесуела, Мексика та Чилі), в Африці - Нігерія і Південно-Африканська Республіка, на Близькому Сході - Єгипет, Ізраїль, Іран і Саудівська Аравія, в Південній Азії - Пакистан, у Східній Азії і Океанії - Австралія, Індонезія і Південна Корея.

Але в сучасному світі присутні й інші центри сили, і багато з них не є національними державами: це всесвітні і регіональні організації (Міжнародний валютний фонд, Організація Об'єднаних Націй, Світовий банк, на регіональному рівні - Африканський союз, Ліга арабських держав, Асоціація держав Південно-Східної Азії, Європейський Союз, Організація американських держав та ін). Слід згадати і функціональні організації (Міжнародне агентство з атомної енергії, Організація країн-експортерів нафти, Всесвітня організація охорони здоров'я), неурядові організації (НУО) і корпорації, міжнародні мережі ЗМІ ("Аль-Джазіра", ВВС, CNN та ін) і воєнізовані формування (ХАМАС", "Хезболла", "Армія Махді", "Талібан" та ін). За прогнозами міжнародних експертів, в сучасному світі поступово зростає влада недержавних суб'єктів - комерційних підприємств, кланів, релігійних організацій і навіть кримінальних структур.

В умовах такої конкурентної та багатовекторної геополітичної поліархії почуття занепокоєння висловлюють всі провідні аналітики, намагаючись запропонувати свої сценарії стабілізації геополітичної ситуації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Росія на геополітичній карті сучасного світу
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітичні центри сучасної Африки
Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітичні центри сучасної Африки
Латинська Америка у новій системі геополітичних координат: "лівий поворот"
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси