Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVIII СТОЛІТТІ

До середини XVII ст. всі вмирають "великі старики": у 1660 р. - Веласкес, в 1665 - Пуссен, в 1669 - Рембрандт, раніше за всіх - у 1640 р. - Рубенс. Прийшов на зміну "великим старим "великий вік", "великий стиль Людовика XIV" - мистецтво величне, велеречивое, що не має нічого загального з високою духовністю Пуссена і Рембрандта, прозорливістю і яскравістю характеристик Веласкеса, щирим, майже язичницьким життєлюбством Рубенса.

До кінця життя Людовика (1715) Франція була вже далеко не настільки могутня, як у другій половині XVII століття. Вік пишних святкувань і мистецтва "великого стилю" пішов у минуле. Йому на зміну приходить камерне мистецтво аристократичних салонів - рококо, мистецтво абсолютно світська (хоч воно і нерідко звертається до образів Святого Письма) - одне з виражень процесу секуляризації всієї культури XVIII ст. Між класицизмом часу "короля-сонця" і повністю сформованим стилем рококо у Франції сформувався художній стиль Регентства (lе style de Regence, "регентською"), точно співпадає по часу з регентством герцога Філіпа II Орлеанського при малолітньому Людовіка XV (1715-1723) і як би випереджає рокайль.

XVIII століття прийнято називати століттям Просвітництва, хоча в дійсності ідеали Просвітництва, принаймні у Франції, формували культуру і мистецтво тільки з другої половини століття. Процес цей збігся з осмисленням перших археологічних розкопок в античних містах Геркуланумі, Стабія і Помпеях і що послідувала за тим новою хвилею класицизму (неокласицизм). В культурі Просвітництва брали активну участь філософи, соціологи, економісти, літератори, кожен по-своєму тлумачачи ідеї свободи, рівності, братерства. Ці ідеї наче мали втілитися у Французькій революції 1789-1794 рр., однак вона стала їхнім крахом.

Література, музика і театр досягають у цю епоху тієї художньої зрілості, яка прийшла до живопису в XVI-XVII вв. Щоб зрозуміти це, досить назвати романи абата Прево, Генрі Філдінга, Джорджа Смоллєтта, Лоренса Стерна, Вольтера ("Кандід") і Гете ("Страждання молодого Вертера"), музику Баха, Моцарта, Глюка або Гайдна.

Образотворчому мистецтву XVIII століття в кращих творах властиві аналіз найтонших переживань людини, відтворення нюансів почуттів і настроїв. Інтимність, ліризм образів, але й аналітична спостережливість (іноді нещадна) - характерні риси мистецтва XVIII ст. як у жанрі портрета, так і в побутовому живопису. Ці особливості художнього сприйняття життя є внеском XVIII століття в розвиток світової художньої культури, хоча слід визнати, що досягнуто це було ціною втрати універсальної повноти у зображенні духовного життя, цілісності у втіленні естетичних поглядів суспільства, властивих живопису Рубенса, Веласкеса, Рембрандта, Пуссена.

Розвиток європейського мистецтва XVIII ст. складно і нерівномірно. У позбавленій національної єдності Італії найвищі досягнення пов'язані з венеціанською школою. У Франції, вже міцно стала законодавицею нових художніх віянь, прослідковується еволюція від рококо до мистецтва програмно-гражданственной спрямованості. У мистецтві й особливо в літературі Англії вже зароджувалися характерні риси реалізму розвинутого буржуазного суспільства. В Іспанії молодий Гойя всією своєю творчістю, по суті, готував романтизм нового століття. Найціннішою спадщиною XVIII ст. стали закладені в ньому основи естетики й мистецтвознавства як справді наукової дисципліни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В XIX СТОЛІТТІ
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVII СТОЛІТТІ
Середньовічне мистецтво Західної Європи
Промисловий переворот та індустріалізація країн західної Європи і США в останній третині XVIII - на початку XIX ст.
Інституціалізація соціології в Західній Європі та США
Економічний розвиток США і країн Західної Європи
Генезис і розвиток феодальної економіки Західної Європи
Передумови первісного нагромадження капіталу в країнах Західної Європи
Італійське мистецтво XVIII століття
Французьке мистецтво XVIII століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси