Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Африка і острівної південь Азії як колонії: спільність історичних доль і її першопричини

Повертаючись до питання, поставленого на початку глави, звернемо увагу на спільність умов і обставин, які відіграли важливу, а може бути, і вирішальну роль в тому, що саме ці два регіони - Африка і острівної південь Азії - стали практично одночасно колоніями європейських держав у межах Старого Світу.

- Перше, що об'єднує зазначені регіони, - їх природно-кліматична зона, насамперед тропіків і субтропіків, яка значною мірою визначила як небувалі можливості експлуатації природних ресурсів (бажані прянощі; можливість спеціалізованого, в тому числі плантаційного, вирощування багатьох екзотичних товарних культур), так і відсталість деякої частини місцевого населення. Це ж обставина побічно стало причиною работоргівлі, яка розквітла саме за рахунок захоплення, продажу і перепродажу беззахисних людей, що жили дрібними громадами і тому були легкими потенційними жертвами работоргівців. І хоча на островах Індонезії масштаб работоргівлі, в основному за рахунок первісного населення Сулавесі, був непорівнянний з тим, що відбувалося в Африці, важливий сам факт. Торгували переважно тими, за ким не стояла сильна політична структура, зацікавлена в збереженні і захисту свого населення.

- Друге, що зближує ситуацію в цій частині Азії і в Африці, - відсутність сильної політичної влади, держави. Тут мається на увазі не тільки і не стільки океан первісності, скільки слабкість дрібних і недовговічних державних утворень, часто ворогували між собою і були порівняно легкою здобиччю навіть нечисленного, але добре організованого і озброєного супротивника, якими були колонізатори. Це стосується і держав острівній частині Індокитаю, Яви і Суматри, і арабських країн Магрибу, і ще більшою мірою полупервобытных протогосударственных структур Тропічної Африки. Але випадково держави - мова не про полупервобытных спільнотах - виявилися настільки слабкими в момент колонізації, будь то країни Магрибу або навіть Індія? Аж ніяк.

- Звернемо увагу на ще одну важливу обставину, зближує одну людину з іншою долі колоній Африки і південної частини Азії. Мова йде про те самому цивілізаційному фундаменті, якому вже було приділено чимало уваги. Як зазначалося, індуїзм і буддизм в принципі відрізняються соціальної інертністю, політичною нейтральністю, що протягом століть було чинником, внутрішньо ослаблявшим відповідні держави. Правда, це не відноситься до ісламу. Але в Індонезії і Малайї іслам, як згадувалося, виявився досить поверхневим нашаруванням на індо-буддійському релігійно-цивілізаційний фундамент і тому помітної ролі в посиленні адміністративно-політичної структури не зіграв. Що ж стосується країн Магрибу і особливо Єгипту, то там ісламський цивілізаційний фундамент, навпаки, був досить потужним, а засновані на ній держави в принципі сильними. Слабкість же їх була в тому, що вони виявилися васалами султана, точніше, одряхлевшей, що прийшла в стан занепаду Османської імперії. Таким чином, слабкість держав півдня Азії була цілком закономірною, Магрибу - з відомим відтінком випадковості, але теж природної обставин, що склалися. Що ж стосується держав Тропічної Африки, то їх слабкість була настільки очевидною, що вони часом руйнувалися навіть без впливу ззовні, під впливом зміненої балансу транзитної торгівлі або інших випадкових і зовнішніх факторів.

Варто обмовитися, що там, де цивілізаційний фундамент був найбільш потужним і держава виявилося достатньо сильним (мається на увазі Єгипет, особливо після правління Мухаммеда Алі), колоніальна експансія прийняла слабкий, стертий вигляд, так що є підстави вести мову скоріше про напівколоніальній залежності, ніж про колоніалізмі, - як формально, бо Єгипет залишався васалом султана, так і по суті. Це свого роду виключення з тих, що підтверджують правило. І хоча правило поки ще не очевидно (мова про напівколоніях попереду), воно все ж напрошується, в тому числі і з порівняння доль Африки і півдня Азії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітична нестабільність Африки
Колонізація Африки південніше Сахари
Стадиальные концепції "нової" історичної школи. Ст. Зомбарт і М. Вебер про формування капіталізму
Острівний світ Півдня Азії в період колоніалізму
Колонії
Англииские та французькі колонії в Індокитаї
Абсурд соціально-історичного буття людства.
Діяльнісні основи підлітково-дорослому спільності
Необхідність перебудови підлітково-дорослому спільності
Спільність і відмінності зовнішнього і внутрішнього аудиту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси