Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Самоконтроль

Самоконтроль є ще однією формою контролю людини за власним фізичним станом. Він складається з простих загальнодоступних прийомів спостереження.

Причому саме самоконтроль може допомогти людині, самостійно займається фізичними вправами, убезпечитися від небажаних відхилень у стані здоров'я і в разі спостереження перших негативних симптомів звернутися до фахівців за консультацією та допомогою. Тому найчастіше для самостійно займаються фізичними вправами така форма контролю фізичного стану стає основною.

Найбільш зручна форма фіксації результатів самоконтролю - це ведення особистого щоденника контролю фізичного стану. Регулярне ведення щоденника дає можливість визначити ефективність занять різними тренувальними засобами, оптимально планувати величину та інтенсивність навантажень, режим чергування навантажень і відпочинку. Для цього в щоденнику повинні бути відображені суб'єктивні й об'єктивні показники стану людини, а також обсяги і якість виконуваної їм фізичного навантаження. У щоденнику слід також зазначати факти порушення режиму та вплив їх на загальну працездатність.

До суб'єктивним характеристикам можна віднести оцінку свого самопочуття, сну, апетиту, настрою. Після правильно організованих і методично грамотно виконаних оздоровчих фізичних навантажень людина не повинна відчувати головний біль, бути надто млявою, розбитою, а відчуття втоми повинно приносити почуття задоволення від виконаної роботи. При відчуттях психологічного і фізичного дискомфорту в процесі або після закінчення заняття слід звернутися за консультацією до фахівців. Це можуть бути і професійні тренери в обраному виді спорту, і спортивні лікарі, дільничні терапевти. Як правило, систематичні помірні фізичні навантаження дають людині заряд позитивної енергії, що супроводжується відчуттям ейфорії, налаштованості на майбутні заняття, а денний і нічний сон характеризується швидким засипанням і бадьорим самопочуттям після пробудження.

Деякі відхилення в стані здоров'я і фізичному стані після тренувань цілком зрозумілі і не повинні лякати людину, а тим більше посувати його до припинення занять. Що стосується апетиту, то безпосередньо після закінчення фізичного навантаження почуття голоду може бути угнетено завдяки виділенню в кров ендорфінів (гормонів гіпофіза) в процесі фізичного навантаження, підвищена концентрація яких зберігається ще деякий час після її завершення. Це стан можна ефективно використовувати для зменшення ваги за рахунок зменшення об'єму вживаної злиденні. Слід зазначити, що багато спортсменів, незважаючи на великі фізичні навантаження, обмежують свій раціон харчування. Не тільки гімнасти, і фігуристи, і представники інших складно-координаційних видів спорту дотримуються суворої дієти, але і спортсмени циклічних видів спорту (лижні гонки, біатлон, легка атлетика, лижна та кросове орієнтування та ін) часто обмежують себе в харчуванні в цілях збереження "гоночного" ваги. Нестримне втамування спраги після фізичних навантажень теж не рекомендується. Куди більш раціонально вживання рідини невеликими ковтками і поступово (1-2 склянки).

Незначні больові відчуття в м'язах, особливо на перших стадіях занять, після виконання нових видів фізичних вправ або тривалих перерв цілком природні і практично неминучі. Зазвичай вони не є наслідком фізичних травм і після 7-10 днів регулярних занять проходять, коли м'язи повністю адаптуються до пропонованих фізичним вправам. А ось якщо з'являються болі в суглобах, необхідно відразу звернути на це увагу, так як вони можуть бути наслідком травм або перевантаження опорно-рухового апарату.

Об'єктивні показники - доступні в домашніх умовах функціональні показники серцево-судинної системи (ЧСС, артеріальний тиск, частота дихання), можливі антропометричні зміни (вага, обсяги різних частин тіла), результати самостійного проведення контрольних тестів і випробувань фізичної підготовленості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Самоконтроль за функціональним станом організму
Методика самоконтролю фізичного розвитку
Методи самоконтролю за функціональним станом організму
Питання для самоконтролю
Питання для самоконтролю
Питання для самоконтролю
Питання для самоконтролю
Питання для самоконтролю
Питання для самоконтролю
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси